طرز تهیه آش عباسعلی خوشمزه و مجلسی به روش کرمانشاهی اصل

آش عباسعلی

یکی از انواع آش ها می باشد که مشابه شله قلمکار بوده ولی با قدمت ۲۰۰ ساله. این آش خوشمزه برای استان کرمانشاه بوده و داستان اسم این آش از این قرار است که در زمان گذشته یک آشپز معروف و متدین و بسیار ماهر به نام عباسعلی بوده که در ماه رمضان هر شب در مسجد آش ویژه ای به مردم نذری می داده تا مردم روزه خود را با این آش باز کنند. در این آش انواع حبوبات سبزی تازه و روغن کرمانشاهی وجود داشت که طعم و بوی این آش را فوق العاده می کرد سال ها بعد این آش به نام آشپز آن یعنی آش عباسعلی معروف می شود و به یکی از غذاهای مورد علاقه مردم تبدیل می گردد. یکی از خواص این آش کش آمدن آن است که کار هر کسی نمی باشد در واقع کش آمدن این آش چیزی شبیه به پنیر پیتزا می باشد و تهیه این آش مستلزم حوصله زیاد است. امروز در پارسی دی آش عباسعلی خوشمزه به روش کرمانشاهی اصل را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

ﻧﺨﻮﺩ۱/۲ ﭘﯿﻤﺎﻧﻪ
ﻟﻮﺑﯿﺎ ﭼﯿﺘﯽ۱/۲ ﭘﯿﻤﺎﻧﻪ
ﻟﻮﺑﯿﺎ ﺳﻔﯿﺪ۱/۲ ﭘﯿﻤﺎﻧﻪ
ﮔﻨﺪﻡ ﭘﻮﺳﺖ ﮐﻨﺪﻩ۱/۵ ﭘﯿﻤﺎﻧﻪ
ﺑﺮﻧﺞ۱/۲ ﭘﯿﻤﺎﻧﻪ
ﻋﺪﺱ۱/۲ ﭘﯿﻤﺎﻧﻪ
ﮔﻮﺷﺖ ﺩﻧﺪﻩ ﮔﻮﺳﻔﻨﺪﯼ۳۰۰ ﮔﺮﻡ
ﭘﯿﺎﺯ ﺩﺭﺷﺖ۵ ﻋﺪﺩ
ﺳﯿﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﺳﯿﺮ ﺩﺍﻍ۱۰ ﺣﺒﻪ
ﻓﻠﻔﻞ ﺳﯿﺎﻩ ﻭ ﻗﺮﻣﺰ و زردچوبه و نمکﺑﻪ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﻻﺯﻡ
ﺭﻭﻏﻦ ﺣﯿﻮﺍﻧﯽﺑﻪ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﻻﺯﻡ
ﻧﻌﻨﺎﻉ ﺧﺸﮏ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻌﻨﺎﻉ ﺩﺍﻍﺑﻪ ﻣﯿﺰﺍﻥ ﻻﺯﻡ

طرز تهیه آش عباسعلی

1مرحله اول : آماده سازی حبوبات

همه حبوبات را از شب قبل خیس کنید. برنج را نیز خیس کنید و کنار بگذارید. در این حین چندین بار آبشان را عوض کنید تا نفخشان گرفته شود سپس همه حبوبات را با هم در زودپز یا قابلمه بگذارید تا پخته شوند توجه داشته باشید برای تست پخت حبوبات آنها را بین دو انگشت فشار دهید اگر له شدند و سفت نبودند علامت پخته شدن حبوبات است.

2مرحله دوم : پخت گوشت و گندم

گندم را جداگانه بگذارید تا نیم پز شود در اواسط پخت گندم برنج را اضافه کنید تا با هم پخته شوند. گوشت را با کمی فلفل سیاه و ادویه داخل قابلمه یا زودپز ریخته و آب رویش بریزید و اجازه دهید تا گوشت کاملا پخته شود سپس آن را خارج کنید و ریش ریش کنید.

3مرحله سوم : پخت آش عباسعلی

داخل قابلمه پیاز های نگینی شده را با روغن و زردچوبه بریزید تا عسلی شوند کمی فلفل سیاه نیاز اضافه کرده و تمام حبوبات پخته شده را به همراه گوشت ریش ریش و برنج و گندم و به همراه آبجوش اضافه کنید و اجازه دهید تا آش عباسعلی پخته و دانه و برنج و گندم در آن مشخص نباشند.

4مرحله آخر

این آش به خاطر داشتن گوشت ریش ریش کشدار می شود چند تا جوش که خورد آش عباسعلی ما حاضر است مقدرای روغن حیوانی روی آش ریخته و با پیاز داغ و نعنا داغ و سیر داغ تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت آش عباسعلی

  1. اگر طعم و مزه روغن حیوانی را دوست ندارید حذف کنید.
  2. این آش هر چقدر تند باشد بهتر است پس به آن فلفل قرمز اضافه کنید.
  3. در حین پختن آش را هم زده تا ته نگیرد.

همچنین ببینید 

از
10
دیدگاه