طرز تهیه نان کاکولی شهرکرد مقوی و شیرین در فر

طرز تهیه نان کاکولی

 

کاکولی یک نوع نان محلی است که به‌طور ویژه در استان چهارمحال و بختیاری پخته می‌شود. این نان از شیر، آرد، شیره انگور، خشخاش و خشکبار (گردو، کشمش، بادام) تشکیل شده و برای پخت بر روی این نان زرده تخم مرغ، گلرنگ، زعفران و زیره زده می‌شود و در تنور پخت می‌شود. این نان در مناسبت‌ های مختلف در شهرها و نواحی مختلف استان چهارمحال و بختیاری پخته می‌شود که یکی از آن‌ها برخی شب‌های ماه رمضان است. همچنین این نان از سوغاتی‌ های این استان محسوب می‌شود. پخت نان کاکولی قدمتی دیرینه دارد. شکل ظاهری این نوع نان همچون نان جو قدیمی است، با این تفاوت که کاکولی، شیرین‌مزه می‌باشد و به آن خشکبارهایی مانند مغز گردو و بادام، شیر، شیره و گل رنگ اضافه می‌کنند. ماندگاری از مهمترین ویژگی‌های این نان است؛ به گونه‌ای که تا یک هفته دوام خواهد داشت. امروز در پارسی دی طرز تهیه نان کاکولی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین بییند: طرز تهیه نان بربری

 

مواد لازم

آرد نانبه مقدار لازم
شیر۱ پیمانه
مایه خمیر۱ ق غذا خوری
شکر۱/۲ پیمانه
روغن۱/۲ پیمانه
گردو خرد شده۱/۴ پیمانه
تخم مرغ۱ عدد
کشمش۱/۴ پیمانه
زردچوبه۱ ق چای خوری
نمک۱/۴ ق چای خوری
زعفران۱ ق چای خوری
زیره سیاه۱ ق چای خوری
رازیانه۱ ق چای خوری
سیاه دانه۱ ق چای خوری

مواد لازم برای رومال

تخم مرغ۱ کامل
زعفران دم کردهبه مقدار لازم
کنجد سیاه و سفیدمقداری

 

همچنین ببینید: طرز تهیه نان پیتا

 

طرز تهیه نان کاکولی

مرحله اول: مخلوط کردن شیر و زردچوبه

در یک تابه کمی روغن ریخته و زردچوبه را داخل روغن تفت دهید تا بوی خامی زردچوبه گرفته شود و بعد زعفران کرده را به همراه شیر اضافه کنید و هم بزنید و کمی که شیر گرم شد از روی حرارت بردارید.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه داخل یک طرف تخم مرغ، روغنف مایه خمیر، شکر، کشمش، گردو، رازیانه و سیاه دانه را باهم مخلوط کنید در این رسپی از خمیرمایه فوری استفاده شده است که مستقیم با مواد مخلوط می شود و بعد مواد تابه (مرحله اول) را نیز اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید.

مرحله سوم: استراحت خمیر

در ادامه نمک و آرد را اضافه کنید و تا جایی که خمیر نرم و لطیفی بدست بیاید، مقدار آرد حدودی می باشد و شما باید در حدی آرد اضافه کنید که خمیر جمع شود و بعد خمیر را به شکل گرد در بیاورید و داخل یک ظرف قرار دهید و روی خمیر را با کیسه بپوشانید و برای ۱ ساعت استراحت دهید تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله چهارم: تهیه نان کاکولی

از خمیر چانه های ۱۵۰ گرمی باز کنید و خمیر را با استفاده از وردنه خیلی نازک باز کنید با نوک انگشت روی خمیر فرم دهید با استفاده از برس مواد رومال شده را روی نان ها بزنید و برای تزیین روی خمیر کنجد بپاشید و نان ها را به مدت ۳۰ دقیقه با دمای ۱۷۵ سانتی گراد داحل فر قرار دهید. نوش جان

 

همچنین ببینید: طرز تهیه نان روغنی

 

فوت و فن های دستور پخت نان کاکولی

  1. این نان شیرین است و ماندگاری بالایی دارد و به راحتی در یخچال و فریزر آن را نگهداری کنید.
  2. حتما فر را با دمای ۱۸۰ برای ۱۵ دقیقه گرم کنید.
  3. میزان شکر دلخواه است و می توانید کم و زیاد کنید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه نان فانتزی

از
1
دیدگاه