طرز تهیه حلوا سنگی گیلان با 3 قلم مواد بدون روغن

طرز تهیه حلوا سنگی

 

حلوا ها تنوع بسیار مختلفی در شهر های ایران دارند بخصوص این حلوا سنتی ایرانی که برای خطه گیلان می باشد و خیلی راحت است زیرا با سه قلم مواد در دسترس تهیه می شود و روغن ندارد و برای کسانی که حلوا های روغنی یا سنیگین دوست ندارند گزینه بسیار خوبی می باشد. به این حلوا دست حلوای گیلانی یا حلوای سنگی هم می گویند چون با دست باید مواد جمع شود و به صورت سنتی سنتی این حلوا را با سنگ می کوبند تا خمیر حلوا جمع شود. و آرد برنج یکی از ارکان اصلی این حلوا می باشد. امروز در پارسی دی طرز تهیه حلوا سنگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه حلوای مجلسی

 

مواد لازم

آرد برنج۳ لیوان
شکر۲ لیوان
آب۱.۵ لیوان
آبلیمو۱ ق مربا خوری
دارچین۱ ق غذا خوری
پودر هل۱/۲ ق غذا خوری
گلاب۱/۴ پیمانه
کنجد و گردو خرد شدهبه مقدار لازم

 

همچنین ببینید: طرز تهیه حلوا زنجبیلی

 

طرز تهیه حلوا سنگی

مرحله اول: تفت دادن آرد

ابتدا باید آرد برنج را الک کنید و داخل یک تابه بریزید و با حرارت ملایم برای ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تفت دهید تا کاملا بوی خامی آرد گرفته شود و کمی تغییر رنگ دهید و هر چقدر تغییر رنگ بیشتری دهید در نتایجه حلوای شما تیره تر می شود.

مرحله دوم: تهیه شربت

وقتی آرد در حال تفت دادن است باید شربت را تهیه کنید برای این کار آب و شکر و گلاب را باهم مخلوط کنید و هم بزنید و روی حرات قرار دهید، شربت این حلوا بسیار اهیمت دارد و اگر شربت غلیظی درست کنید در نتیجه حلوای شما سفت می شود و زمانی که شربت جوشید آبلیمو را اضافه کنید و صبر کنید تا یک دقیقه بجوشد و بعد از روی حرارت بردارید و بگذارید تا شربت ولرم شود و اصلا شربت نباید سرد باشد.

مرحله سوم: افزودن شربت

در ادامه باید آرد برنج را الک کنید و داخل یک دیس بریید و دارچین و هل را اضافه کنید و هم بزنید و حالا باید شربت ولرم و آرد برنج ولرم شده را کم کم باهم ترکیب کنید، دقت کنید نباید شربت را یک باره اضافه کنید و کم کم اضافه کنید تا مثل یک خمیر جمع شود و ممکن است بسته به آردی که استفاده می کنید مقداری شربت نیز اضافه بیاید دقت کنید نباید حلوا شل باشد و اگر کمی ترک داشته اشکال ندارد.

مرحله چهارم: تهیه حلوای سنگی

حالا حلوا جمع شده را داخل دیس باز کنید و ترک های اضافی دور را با ورز دادن بگیرید و بعد روی حلوا کمی کنجد بو داده و گردو نگینی شده بریزید و با دست کمی فشار دهید و بعد برای ۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و بعد به اندازه های دلخواه برش بزنید. نوش جان

 

همچنین ببینید: طرز تهیه حلوا زعفرانی با آرد سفید

 

فوت و فن های دستور پخت حلوا سنگی

  1. نکته مهم اینجاست که اگر بی خوصله باشید و بخواهید خمیر سریع جمع شود و شربت بیش از اندازه به آرد بزنید نتیجه نهایی شما شل می شود بنابراین سعی کنید با ورز دادن با دست خود خمیر را جمع کنید نه اینکه به آن شربت زیادی بزنید.
  2. می توانید با سنگ یا گوش کوب فلزی به روی خمیر بزنید تا خمیر پخش شود.
  3. از آرد برنج مرغوب استفاده کنید.

 

همچنین ببینید: تزیین حلوا

از
1
دیدگاه