طرز تهیه آش شوربا خوشمزه با لپه و ماش و گوشت قلقلی برای سرماخوردگی

طرز تهیه آش شوربا

 

به آش سرما خوردگی نیز معروف است خوردن آن در زمستان بسیار لذت بخش است. ما ایرانی ها تنوع بسیار زیادی در انواع آش ها داریم. آش شوربا یکی از آش های خوشمزه می باشد که در یزد و هرمزگان طبخ می شود. ولی در اصل آش شوربا برای استان هرمزگان می باشد. در فصل پاییز که انواع سرما خوردگی ها و بیماری وجود دارد با تهیه این آش علاوه بر خوشمزگی از خواص درمانی آن مانند مفید برای قلب و عروق و رفع یبوست و همچنین پایین آوردن تب می توانید بهره مند شوید. امروز در پارسی دی آش شوربا بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد شما می توانید گوشت قلقلی همراه با این آش میل کنید. با ما همراه باشید.

مواد لازم 

برنج نیم دون ایرانی۱ لیوان
ماش۱/۲ لیوان
اسفناج خرد شده۱ لیوان ( اگر در دسترس تبود سبزی آش)
لپه۱/۲ لیوان
آب قلم یا استاک گوشت۱ عدد
گوشت چرخ کرده۲۵۰ گرم
پیاز۲ عدد
نمک و فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه آش شوربا

مرحله اول : آماده سازی مواد آش

ابتدا ماش را به همراه برنج و لپه از چند ساعت قبل خیس کنید.

مرحله دوم: پختن حبوبات آش شوربا

لپه و ماش را جداگانه بگذارید تا خوب پخته شوند می توانید برای بهتر شدن مزه حبوبات کمی نمک به آن اضافه کنید. برنج را نیز می گذارید تا نیم پز شود یعنی وقتی بین دو انگشت فشار می دهیم وسط برنج سفت و اطرافش نرم باشد.

مرحله سوم : درست کردن گوشت قلقلی

۱ پیاز را رنده ریز زده و با گوشت چرخ کرده مخلوط کنید و مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و ورز دهید و به اندازه یک گردو برداشته و گرد کنید سپس گوشت قلقلی ها را در یخچال گذاشته برای نیم ساعت تا استراحت کند. سپس گوشت قلقلی ها را درون روغن داغ سرخ کنید.

مرحله چهارم : پخت آش

پیاز دیگر را خلالی خرد کرده در قابلمه بریزید و همراه با زردچوبه خوب تفت دهید تا سبک شود سپس آب گوشت یا استاک گوشت (استاک را با آب جوش باز کرده) وقتی آب به جوش آمد ماش و لپه و برنج را اضافه کنید و مقداری نمک و فلفل سیاه بزنید نیم ساعت که گذشت سبزی آش را اضافه کرده و اجازه دهید تا آش جا بیفتد سپس در ظرف سرو کشیده همراه با گوشت قلقلی سرخ شده و نعنا داغ تزئین کنید. نوش جان

فوت وف ن های دستور پخت آش شوربا

  1. اگر در فصل زمستان این آش را تهیه می کنید می توانید کمی شلغم رنده شده نیز اضافه کنید.
  2. اضافه کردن گوشت قلقلی اختیاری می باشد و قابل حذف است.
  3. از آب مرغ هم می توانید استفاده کنید.
  4. بجای ماش می توانید عدس را جایگزین کنید.
  5. از سبزی خشک نیز می توانید استفاده کنید.
  6. اگر آش سفت شد مقداری آبجوش اضافه کنید.

همچنین ببینید

از
6
دیدگاه