طرز تهیه نان بربری فانتزی خانگی نرم و لطیف با فر و بدون فر

 

طرز تهیه نان بربری فانتزی

 

نان های فانتزی بافت بسیار نرم و لطیفی دارند و شما می توانید برای تهیه این نان ها از آرد مخصوص فانتزی استفاده کنید تا نان شما کاملا نرم و پنبه ای شود. نان بربری فانتزی یکی از نان های فوق العاده ساده خانگی است که برای ماه مبارک رمضان گزینه خوبی می باشد. شما می توانید این نان را در فر یا بدون فر داخل تابه نیز تهیه کنید ولی داخل تابه نسبت به فر کمتر طلایی می شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه نان بربری فانتزی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه نان روغنی تابه ای

 

مواد لازم

شیر۱ لیوان
آب۱ لیوان فرانسوی سر خالی
خمیر مایه۱ ق غذا خوری
شکر۱ ق غذا خوری
تخم مرغ۱ عدد
روغن مایع۴ ف غذا خوری
زرده تخم مرغ برای رومال۱ عدد
کنجد و سیاه دانهبه مقدار لازم
آرد۴ پیمانه حدودی

 

همچنین ببینید: طرز تهیه نان شیرمال شیرین

 

طرز تهیه نان بربری فانتزی

مرحله اول: آماده سازی خمیر مایه

آب و شیر ولرم شکر و خمیر مایه را مخلوط در ظرف را گذاشته تا خمیر مایه عمل بیاید، دقت کنید خمیرمایه سالم بعد از ۱۰ دقیقه پف می کند و عمل می آید و حتما آب و شیر باید دمای ولرم داشته باشد.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ظرف دیگه آرد و نمک و تخم مرغ و روغن مایع را مخلوط کرده و مخلوط شیر وخمیر مایه را اضافه کرده اگر خمیر خیلی شل بود مقداری بهش آرد اضافه کنید حدود یکی دو قاشق خیلی نباید سفت باشد با ورز دادن خمیر جمع می شود و خمیر نرم و لطیفی بدست می آید و حدود ده دقیقه ورز دهید و خمیر را داخل ظرف گذاشته روش را پوشانده استراحت داده تا حجمش دو برابر شود.

مرحله سوم: چانه گیری

بعد از استراحت خمیر رو به سه قسمت کرده و چانه کنید کف دست را کمی چرب کرده و داخل سینی فر به شکل بیضی مانند یا دایره پهن‌ کرده با مقداری آب یا روغن شکل نان بربری در آورده روی آن ها را کیسه چرب شده کشیده و حالا دوباره یک ربع بهش استراحت دهید تا خمیر داخل سینی کمی پف کند.

مرحله چهارم: پخت نان بربری فانتزی

برای رومال زرده را به همراه کمی شیر و زعفران خوب مخلوط کنید و هم بزنید. بعد از استراحت روی خمیر ها را رومال کنبد و کنجد و سیاه دانه ریخته روش اسپری آب زده و داخل فری که از قبل روشن و ظرف آب گذاشتید تا بخار کند و رطوبت به نان بدهد گذاشته فر ۱۸۰ درجه مدت ۲۵ دقیقه تا روی نان‌ ها طلایی شود و برای پخت بدون فر نیز داخل تابه چرب شده قرار دهید و درب تابه یا قابلمه را بسته و برای ۲۰ دقیقه بگذارید تا پخته شود و بعد برگردانید تا طرف دیگر نیز طلایی شود.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه نان پیتا

 

فوت و فن های دستور پخت نان بربری فانتزی

  1. به جای روغن روغن می توانید از کره استفاده کنید و در مرحله آخر وقتی خمیر جمع شد اضافه کنید.
  2. برای این که نان ها بافت نرمی داشته باشد بعد از پخت داخل کیسه قرار دهید.
  3. قرار دادن یک کاسه آب باعث ایجاد بخار و نرمی نان می شود.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه نان کماج تبریز

از
1
دیدگاه