طرز تهیه ته چین کباب تابه ای خوشمزه و آسان مناسب برای مهمانی

طرز تهیه ته چین کباب تابه ای

نه چین از غذاهای اصیل ایرانی است که از نظر طعم و زیبایی بسیار مناسب پذیرایی و مراسم های خاص می باشد. ته چین از سه قسمت مختلف تشکیل شده است دارای یک لایه ضخیم ته دیگ می باشد که بسیار منسجم و برشته است یک لایه مواد گوشتی یا سبزیجاتی میانی و لایه آخر برنج سفید که معمولا با کره دم شده و برنج بافت لطیفی پیدا می کند. ته چین انواع مختلفی دارد که می تواند هر سلیقه غذایی را راضی کند. در رستوران ها ته چین را به شکل ته دیگ در کنار تمام غذا ها سرو می کنند. شما می توانید ته چین را بدون فر و با فر تهیه کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه ته چین کباب تابه ای را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

برنج۳ پیمانه
ماست چکیده۳ قاشق غذا خوری
روغن مایع۶ قاشق غذا خوری
تخم مرغ۱ عدد
کره۱۰۰ گرم
روغنبه میزان لازم
زعفران غلیظ دم شده۴ ق غذا خوری
نمک و فلفل سفیدبه میزان لازم
گوشت چرخ کرده۲۵۰ گرم
پیاز۱ عدد متوسط
سیر۲ حبه
نمک، فلفل و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه ته چین کباب تابه ای

1مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را پاک کرده و می شوییم و به مدت ۲ ساعت در آب و نمک خیس می کنیم . حالا قابلمه مناسبی را روی حرارت گذاشته و در آن آب و نمک می ریزیم و اجازه می دهیم تا کاملا به جوش بیاید. در این مرحله آب اضافی برنج را خالی کرده و به آب در حال جوش می افزاییم. زمانیکه که برنج به همراه جوشیدن آب به سطح آب آمد برنج را آبکش کرده روی آن آب ولرم می ریزیم و آماده می گذاریم.

2مرحله دوم: آماده سازی مواد ته چین

داخل کاسه مناسبی ماست، زعفران، روغن، تخم مرغ و نمک و فلفل را افزوده و کاملا مخلوط می کنیم تا سسی نارنجی رنگ و یکدست داشته باشیم. حالا نیمی از برنج را به این سس افزوده و کاملا مخلوط می کنیم تا همه قسمت های برنج به سس آغشته شود.

3مرحله سوم: آماده سازی کباب ته چین

داخل کاسه مناسبی گوشت را به همراه پیاز، سیر، نمک و فلفل می ریزیم و کاملا ورز می دهیم تا مواد گوشتی منسجمی حاصل شود. حالا داخل تابه ای کمی کوچکتر از قابلمه ای که می خواهید برنج را در آن دم بگذاربد ریخته و سطح آن را کامل صاف می کنیم و اجازه می دهیم تا دو سمت گوشت کاملا پخته شود.

4مرحله چهارم: دم گذاشتن ته چین کباب تابه ای

در مرحله آخر داخل قابلمه مناسب دم کردن ته چین را روغن ریخته و برنج زعفرانی آماده شده را ته دیگ می ریزیم و کاملا سطح آن را صاف می کنیم. حالا گوشت آماده شده را روی لایه اول برنج می گذاریم و یک فشار کوچک می دهیم. حالا باقی مانده برنج ساده را روی ته چین می ریزیم و سطح برنج را صاف کرده و اجازه می دهیم تا دم بکشد این مرحله حدودا ۱ ساعت زمان می برد.

5مرحله پنجم: سرو ته چین کباب تابه ای

حالا که ته چین در حال دم شدن است کره را داغ کرده و در حال جوش روی ته چین می دهیم و صبر می کنیم تا زمان پخت کامل شود. حالا ته چین را داخل ظرف مناسب سرو برگردانده و با سبزی خوردن تازه نوش جان کنید.

فوت و فن های دستور پخت ته چین کباب تابه ای

  1. حتما در پخت ته چین فشار دادن ملایم را فراموش نکنید تا ته چین بعد از پخت بافت منسجمی داشته باشد.
  2. کره را از مرحله آخر حذف نکنید می توانید با روغن جامد جایگزین کنید.
  3. برای برگرداندن گوشت احتیاط کنید که گوشت تکه نشود و سالم بماند.
  4. تمامی ته چین ها را می توانید با زرشک و خلال پسته و بادام تزئین کنید.
  5. در صورتیکه خواستیم ته چین را در فر بپزیم روی ظرف مورد نظر را کاملا با فویل می پوشانیم و چند حفره با چنگال روی آن ایجاد کرده و به مدت ۵۰ تا ۷۵ دقیقه در فر گرم شده با دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد می پزیم. (ولی حتما بعد از گذشت ۴۵ دقیقه ته چین را بررسی کنید که اگر به میزان پخت دلخواه شما رسیده است از فر خارج کنید.)

همچنین ببینید  

از
2
دیدگاه