طرز تهیه ته چین سبزی پلو با ماهی خوشمزه و مجلسی ویژه شب عید

طرز تهیه ته چین سبزی پلو

 

یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد که می توانید برای مهمانی ها دورهمی های خود آماده کنید. ته  چین یکی از مواد غذاهای می باشد که همه طعم و مزه آن را دوست دارند. ابداع ته چین در قدیم بوده زمانی که یک آشپز در دربار برنج شاه را شفته می کند و از ترس این که شاه آن را مجازات نکند، فکر به ابداع غذای جدیدی می کند. برنج شفته شده را با ماست و زعفران و تخم مرغ مخلوط می کند و لا به لای برنج گوشت سفید ریخته می شود و آن را ته چین می کند و پادشاه عاشق این غذای فوق العاده می شود. ته چین سبزی پلو همراه با ماهی خوشمزه یک غذای فوق العاده برای سرو حتی برای عید می باشد که می توانید تهیه کنید و لذت ببرید. امروز قصد داریم طرز تهیه ته چین سبزی پلو با ماهی را به شما در پارسی دی آموزش دهیم. با ما همراه باشبد.

مواد لازم

برنج۲ پیمانه
تخم مرغ۱ عدد
ماست چکیده۲ ق غذا خوری
زعفران دم کرده۱/۳ استکان
سبزی پلو (تره، جعفری،گشنیز، شوید،شنبلیله)۱۰۰ گرم
نمک و فلفل سیاهبه مقدار لازم

مواد لازم برای مزه دار کردن ماهی

ماهی بدون تیغ۵۰۰ گرم
سس مایونز۱ ق غذا خوری
فلفل دلمه۱ عدد
پاپریکا، نمک، فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه ته چین سبزی پلو مجلسی و خوش طعم

مرحله اول: آماده سازی مواد

ابتدا برنج را بشورید و با آب نمک به مدت ۲ ساعت خیس کنید. کتری را روشن کنید تا آب جوش شود. سپس زعفران را در ظرفی بسایید و مقداری از آب جوشیده روی زعفران بریزید و ظرف را روی بخار کتری قرار دهید و درب ظرف را بگذارید تا دم ببرد. فلفل دلمه را بشورید و سر آن را جدا کنید و روی تخته برش به صورت ورقه ای بزرگ برش دهید. ماهی را بشورید و آن ها را به تیکه های متوسط برش دهید تا مغز پخت شوند. ماهی ها را در آبکش قرار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس روی دستمال کاغذی قرار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سبزی ها را بشورید و اجازه دهید خشک شود و روی تخته برش ساطوری خرد کنید.

مرحله دوم: آماده سازی ماهی

در ادامه در ظرفی سس مایونز را همراه با ادویه ها که شامل پاپریکا، نمک، فلفل سیاه و زردچوبه می باشد اضافه کنید و با مقداری زعفران هم بزنید تا مواد باهم مخلوط شوند و مزه ادویه ها باهم مخلوط شوند. سپس ماهی های از قبل شسته شده و خشک شده را داخل ظرف بریزید و با دست که قبلا دستکش به دست کردید ماهی را با مواد مخلوط کنید تا ماهی ها مزه دار شوند و به مدت ۱ ساعت داخل یخچال قرار دهید.

مرحله سوم: آماده سازی پلو

ابتدا یک قابلمه آب راروی شعله متوسط قرار دهید تا آب جوش شود. مقداری نمک به آب اضافه کنید. سپس برنج از قبل خیس کرده را از صافی رد کنید تا آب اضافی آن گرفته شود. بعد از جوش آمدن آب، برنج خیس کرده را داخل آب بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه در آب جوش بماند. بعد از این مدت با قاشق یکی از برنج ها را بیرون آورید و با ناخن وسط برنج را فشار دهید. اگر با کمی فشار از وسط نصف شد پلو اماده آب کشی می باشد. برنج را از صافی در کنید و کمی آب سرد روی آن بریزید.

مرحله چهارم: آماده سازی ته چین سبزی پلو

در کاسه ای ماست را به همراه تخم مرغ و زعفران بریزید و باهم مخلوط کنید. سپس مقداری نمک و قلقل سیاه بریزید و هم بزنید. به مقدار ۵ قاشق از برنج آب کش کرده بردارید و داخل کاسه بریزید و با قاشق به آرامی هم بزنید تا مواد باهم ترکیب شوند. مابقی برنج های آبکش شده را داخل ظرفی بریزید و سبزی های خرد شده را به برنج اضافه کنید و سبزی را با برنج مخلوط کنید و کنار بگذارید. در قابلمه مناسب مقداری روغن بریزید و مخلوط برنج و تخم مرغ و ماست و زعفران را کف قابلمه بریزید و با پشت قاشق صاف کنید تا هم سطح شود. سپس مخلوط برنج سبزی و برنج را روی مخلوط اول بریزید و سطح آن را صاف کنید. سپس درب قابلمه را بگذارید روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید تا برنج دم ببرد. بعد از ۴۰ دقیقه ته چین سبزی پلو شما آماده می باشد. در ظرف مناسب قابلمه را برگردانید.

مرحله پنجم: آماده سازی ماهی

در تابه مناسب روغن بریزید و اجازه دهید با حرارت ملایم گرم شود. سپس ماهی را از یخچال خارج کنید و داخل تابه قرار دهید سپس شعله را کمی زیاد کنید و درب تابه را بگذارید تا ماهی ها مغز پخت شود و روغن ماهی پاچیده نشود. سپس بعد از ۱۰ دقیقه درب تابه را بردارید و شعله را کم کنید و ماهی ها را با کمک کفگیر برعکس کنید تا طرف دیگر ماهی هم سرخ شود. بعد از ۱۰ دقیقه دیگر به ماهی سر بزنید و در صورت طلایی شدن و پخته شدن ماهی ها زیر شعله را خاموش کنید. و در آخر روی ته چین قرار دهید و سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت ته چین سبزی پلو برای شب عید

  1. برنج را زمان این که ته چین طلایی شود دم بگذارید.
  2. می توانید ماهی یا مرغ را لابه لای سبزی ها به برنج مخلوط کنید.
  3. می توانید از سیر برای مزه دار کردن ماهی استفاده کنید.

همچنین ببینید

از
2
دیدگاه