طرز تهیه ریحان پلو خوشمزه و زعفرانی و پر خاصیت با مرغ

طرز تهیه ریحان پلو

 

یکی از انواع پلوها می باشد که بسیار خوشمزه است و با ته دیگ بال مرغ طعم و مزه بسیار خوبی دارد شما می توانید در تهیه این پلو از گوشت چرخ کرده یا قلقلی و یا از مرغ تکه ای یا ریش ریش شده استفاده کنید. گیاه ریحان یک گیاه بوته ای یکساله می باشد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد و استفاده از آن در پلو طعم خوبی به آن می دهد عطر و بوی تازه ریحان برای تهیه یک پلو خوشمزه بسیار لذیذ است اما ریحان برای درمان گلودرد و سرماخوردگی و همچنین باز شدن اشتها نیز بسیار مناسب است. امروز در پارسی دی ریحان پلو با مرغ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم 

ریحان خرد شده۱ پیمانه
گوجه فرنگی۳ عدد
سینه مرغ۱ عدد
بال مرغ۴ عدد
پیاز۱ عدد
زعفران دم کرده غلیظبه مقدار لازم
برنج۳ پیمانه
نمک، فلفل سیاه، پودر سیر، دارچین، گل محمدی، پاپریکا، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه ریحان پلو زعفرانی با مرغ

مرحله اول: آماده سازی مرغ

ابتدا سینه مرغ را بدون استخوان کنید و به همراه پیاز چرخ کنید و یا داخل غذاساز ریخته و له کنید سپس داخل کاسه ریخته و به آن کمی پودر سیر و زعفران و فلفل سیاه اضافه کنید و هم بزنید بال های مرغ را داخل یک کاسه ریخته و کمی زعفران دم کرده غلیظ و کمی نمک و فلفل سیاه ریخته و بگذارید تا بال ها نیز مزه دار شوند.

مرحله دوم: تفت دادن ریحان

ریحان را از قبل شسته و خرد کنید سپس داخل یک تابه با کمی روغن تفت دهید تا کمی نرم شود سپس به آن ۳ عدد گوجه پوره شده اضافه کنید می توانید گوجه ها را رنده بزنید و یا با گوشتکوب بزنید تا له شود سپس به همراه ریحان و کمی نمک و پاپریکا و پودر سیر و زردچوبه تفت دهید تا آب گوجه کشیده شود.

مرحله سوم: تهیه مواد میانی

حالا داخل یک تابه دیگر مخلوط سینه مرغ چرخ شده را با روغن تفت دهید تا تغییر رنگ دهد و خوب پخته و روغن بیندازد در ادامه مخلوط ریحان و گوجه را به مرغ اضافه کنید و هم بزنید تا مواد یکدست شود.

مرحله چهارم: تهیه ریحان پلو

برنج را از قبل با کمی نمک خیس کنید سپس روی حرارت قرار دهید تا بجوش بیاد و آبکش کنید کف قابلمه روغن ریخته و بال های مزه دار شده را از سمت پوست آن قرار دهید و برنج را بریزید و مقداری از مواد میانی را اضافه کنید سپس همین لایه را تکرار کنید تا مواد تمام شود در انتها ریحان پلو را دم بگذارید و برای سرو آن را در دیس برگردانید و بال ها را روی پلو بگذارید نوش جان.

فوت و فن های دستور پخت ریحان پلو

  1. بهتر است حرارت را بسیار کم کنید تا بال های مرغ پخته و طلایی شوند.
  2. می توانید سینه را جداگانه پخته و ریش ریش کنید یا به صورت تکه ای و سرخ شده روی پلو قرار دهید.
  3. در انتهای پخت ریحان پلو کمی روغن روی آن بریزید.

همچنین ببینید  

از
1
دیدگاه