خواص و مضرات ریحان ، 29 خاصیت ریحان برای درمان و سلامتی بدن

خواص ریحان

خواص ریحان , مضرات ریحان , خاصیت ها و زیان های ریحان , O HW VDPHK

خواص و مضرات ریحان

آشنایی با ریحان

ریحان بوته ای یک ساله ای می باشد که بین ۲۰ تا ۴۵ سانتی متر است و عطر و بوی خاصی دارد. رنگ بوته ی ریحان سبز تند است و برگ های منظم و بیضی شکل دارد ، این گیاه علاوه بر مصرف خوراکی مصرف درمانی نیز دارد و باعث کاهش بیماری های قلبی عروقی می شود.

ریحان برای جلوگیری از انواع سرطان ها ، حفظ و سلامتی پوست و استخوان استفاده می شود. ریحان به عنوان یک گیاه دارای گونه های متنوعی می باشد که عطر بسیار عالی دارد و این سبزی سرشار از آهن بوده و از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.

ریحان گیاه پر فایده و مفیدی است و خواص بسیار زیادی دارد که همگی این خواص را نمی توان به طور کامل در یک مقاله گنجاند ، به همین جهت خلاصه ای از خواص ریحان را برایتان جمع آوری کرده ایم. برای شناخت بیشتر مهم ترین خواص ریحان در ادامه با پارسی دی همراه باشید.

خواص ریحان

پیشگیری از سفید شدن موها

ریحان ترشح کاتالاز را زیاد می کند ، این آنزیم باعث می شود از سفید شدن موهای سر جلوگیری شود. با قرار دادن ریحان در رژیم غذایی خود می توانید از سفیدی زودرس موهای سر جلوگیری کنید.

درمان زخم ناشی از گزیدگی

اگر حشره ای شما را گزید شما می توانید برای درمان زخم ناشی از گزیدگی به راحتی از ریحان استفاده کنید. ریحان دارای خواص ضدالتهابی می باشد و برای درمان زخم ناشی از گزیدگی موثر می باشد.

خواص ضد التهابی

ریحان دارای روغن های قدرتمند می باشد ، از جمله ی آن می توان به اوژنول ، سیترونلول و لینالول اشاره کرد. این روغن ها باعث مهار آنزیم ها می شود و به کاهش التهاب کمک می کند. برای جلوگیری از بیماری های مختلف نظیر بیماری های قلبی ، آرتریت روماتوئید و مشکلات التهاب روده ای موثر است.

تقویت سیستم ایمنی بدن

ریحان می تواند به شکل چشمگیری تعداد سلول های اینترفرون گاما ، لنفوسیت تی ، اینترلوکین ۴ را افزایش دهد ، این ترکیبات برای عملکرد سیستم ایمنی بدن ضروری است.

سلامت و تقویت معده

ریحان در ایتالیا به شکل ویژه ای استفاده می شود چرا که برگ ریحان اثر آرام بخشی دارد و باعث می شود تا شما احساس پر بودن و سنگین بودن معده را نداشته باشید ، این کار باعث می شود تا اسید معده شما به حداقل برسد.

پیشگیری از زخم معده

ریحان باعث حفاظت از مخاط موجود در معده می شود و همچنین خواص آن به گونه ای می باشد که از زخم معده پیشگیری می کند.

کاهش سطح کلسترول بدن

ریحان با توجه به خاصیت خود می تواند سطح کلسترول بدن را کاهش دهد. مواد شیمیایی گیاهی و آنتی اکسیدان های موجود در برگ ریحان باعث می شود تا سطح کلسترول بد خون کاهش پیدا کند ، ریحان برای جلوگیری از تصلب شرایین مفید است.

خواص ضد سرطانی

مطالعات نشان می دهد که ریحان دارای گیاه مغذی می باشد که می تواند از سرطان جلوگیری کند. ریحان می توان از سرطان های مختلف نظیر سرطان پوست ، کبد ، دهانی و ریوی پیشگیری کند. ریحان باعث افزایش آنتی اکسیدان های بدن می شود که می تواند از گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری کند.

عصاره ریحان می تواند مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش دهد چرا که از بافت و سلول های عادی بدن در مقابل اثرات منفی شیمی درمانی مراقبت می کند. عصاره ریحان می تواند به عنوان یک مکمل درمان سرطان شناخته شود و به عنوان یک درمان سنتی سرطان باشد.

کاهش فشار خون بالا

مطالعات انجام شده نشان می دهد که ریحان سرشار از پتاسیم می باشد و برای تنظیم فشار خون موثر است ، روغن چرب دانه های ریحان دارای اثرات کاهندگی فشار خون دارد. گیاه ریحان باعث می شود تا مانع از زیاد شدن فشار خون در بدن شود و با توجه به خواص آن باعث کاهش فشار خون می شود.

پیشگیری از ابتلا به اسهال

ریحان دارای خواص ضدباکتریایی دارد ، اجزای موجود در ریحان باعث می شود تا اسهال برطرف شود. شما می توانید به کسانی که دچار بیماری اسهال هستند مقداری ریحان بدهید.

خواص ضد باکتری

روغن ریحان باعث می شود تا باکتری ها رشد نکرده و نابود شوند چرا که دارای خواص ضدباکتری می باشد. عصاره ریحان برای جلوگیری از رشد مقاوم باکتری هایی که به آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهند مفید می باشد.

پیشگیری از ابتلا به آلزایمر و زوال عقل

ریحان می تواند از ترشح آنزیم استیل کولین استراز جلوگیری کند ، این آنزیم باعث ضعف حافظه می شود که توسط ریحان از ترشح آن جلوگیری می شود. عصاره ریحان باعث می شود تا عملکرد شناختی بدن بهبود پیدا کند و همچنین از بیماری های مختلف مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می کند.

تقویت قوای جنسی

ریحان به عنوان نماد عشق در کشور ایتالیا می باشد ، اعتقاد آنها بر این است که ریحان می تواند باعث شهوت و افزایش میل جنسی شود. آن هم به دلیل افزایش جریان خون و سطح انرژی می باشد. ریحان به عنوان اکسیر زندگی شناخته می شود و برای تقویت عملکرد جنسی سالم مناسب است.

خواص ضد میکروبی

روغن ریحان دارای طیف زیادی از باکتری ، قارچ ، کپک و ویروس می باشد که دارای خواص ضدباکتری است و می تواند بدن را در مقابل انواع ویروس ها و ناراحتی های پوستی مقاوم کند.

بهبود و تقویت بینایی

ویتامین آ موجود در ریحان دارای اثرات تقویت کننده بینایی می باشد. ویتامین آ موجود در این گیاه باعث بهبود بینایی می شود.

درمان عفونت گوش

برگ های حاوی روغن های معطر مانند ریحان دارای خواص ضدالتهابی دارد و می تواند به درمان عفونت گوش کمک کند.

ضد استرس و اضطراب

ریحان به عنوان یک آداپتوژن طبیعی می باشد که با استرس و اضطراب مقابله می کند و باعث تقویت بدن در مقابل استرس می شود.

سلامت استخوان و دندان

ریحان دارای منبع مفیدی از ویتامین کا می باشد که برای حفظ و سلامت استخوان ها و دندان ها موثر است ، ویتامین کا موجود در ریحان می تواند به جذب کلسیم و جلوگیری از ضعیف شدن استخوان ها کمک کند.

سلامت دستگاه گوارش

ریحان باعث می شود تا تعادل اسید در بدن حفظ شود. این امر به خاطر سطح پی اچ مناسب بدن می باشد. شما می توانید با ریحان رشد باکتری های مفید بدن را افزایش دهید و باعث جلوگیری از مشکلات معده و گوارش می شود. ریحان برای برطرف کردن نفخ و تجمع آب ، کم اشتهایی ، دردهای شکمی و ریفلاکس معده موثر می باشد.

درمان افسردگی

ریحان دارای خواص زیاد برای جلوگیری از افسردگی دارد ، شما می توانید برای درمان اختلالات روانی از ریحان استفاده کنید چر که خاصیت ضد افسردگی دارد. ریحان باعث می شود تا بر روی عملکرد مغز تاثیر مثبت گذاشته و آدرنال ترشح شود و به تحریک انتقال دهنده عصبی تنظیم کننده هورمون شادی منجر شود.

درمان عفونت های قارچی

اگر شما دچار مشکلات پوستی هستید بهتر است از برگ ریحان کمک بگیرید ، این امر باعث می شود تا ناحیه عفونی شده درمان شود. روغن برگ ریحان که دارای خواص ضد قارچی می باشد برای جلوگیری از رشد عفونت موثر است.

پیشگیری از سرماخوردگی

برگ ریحان دارای خواص ضدویروسی دارد که این امر می تواند برای جلوگیری از عفونت آنفلوآنزا موثر باشد. شما برای جلوگیری از سرفه و سرماخوردگی می توانید از ریحان استفاده کنید که باعث رفع آب ریزش بینی و سرفه می شود.

سلامت قلب و عروق

ریحان دارای یک آنتی اکسیدان می باشد که خواص ضدالتهابی دارد ، شما می توانید به کمک ریحان فشار خون بدن خود را تنظیم کنید ، این امر باعث جلوگیری از تجمع پلاکت های خون می شود. شما می توانید برای جلوگیری از لخته خون از ریحان استفاده کنید.

سلامت پوست

ریحان دارای ویتامین سی و مواد شیمیایی می باشد که برای پوست فواید زیادی دارد ، شما می توانید از ریحان به صورت مرتب استفاده کنید چرا که باعث کاهش آسیب رادیکال های آزاد در بدن می شود.

سم زدایی و سلامت کبد

ریحان به دلیل خواص بی نظیر خود می تواند از عملکرد کبد در مقابل بیماری های مختلف جلوگیری کند. شما می توانید به راحتی با مصرف ریحان سم زدایی بدن خود را انجام دهید.

درمان سر درد

شما از برگ ریحان می توانید برای درمان سردرد استفاده کنید ، رایحه ی ریحان باعث کاهش دردهای اعصاب شده و ضربان رگ های خونی مغز را کاهش می دهد. شما می بایست مقداری پودر ریحان را در یک ظرف کوچک ریخته و آن را بو بکشید ، این کار برای جلوگیری از سردرد موثر است.

مضرات ریحان

روغن ریحان

باید توجه داشته باشید که روغن ریحان خوراکی نمی باشد و باید رقیق شده آن بر روی پوست استعمال شود. مصرف خوراکی این روغن می تواند باعث مشکلات شدید گوارشی شود.

دوران بارداری

اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید بهتر است از مصرف ریحان پرهیز کنید یا قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید ، چرا که این گیاه دارای اثرات ضدبارداری می باشد.

تداخل دارویی

روغن ریحان ممکن است با داروهای کاهنده کلسترول و دیابت تداخل داشته باشد. پس بهتر است قبل از مصرف ریحان حتما با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

همچنین ببینید