طرز تهیه گشنیز پلو ساده، خوشمزه و مجلسی با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه گشنیز پلو با گوشت چرخ کرده

یکی دیگر از انواع پلوهای ما ایرانی ها می باشد که تهیه آن بسیار راحت است و می توانید با مرغ و گوشت و میگو طبخ کنید. گشنیز خاصیت ضد نفخ و اشتها آور است و همچنین گشنیز مانع ترش شدن غذا در معده می شود و همچنین درد صفرا را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. امروز در پارسی دی گشنیز پلو با گوشت چرخ کرده را به شما آموزش می دهیم این غذای مفید و خوشمزه را تهیه کنید و در کنار خانواده لذت ببرید با ما همراه باشید.

مواد لازم

برنج۳ پیمانه
گشنیز۳ پیمانه
پیاز۱ عدد
سیر۲ حبه
گوشت چرخ کرده۳ پیمانه
رب گوجه فرنگی۱ ق غذا خوری
قارچ۳۰۰ گرم
نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و پودر لیمو عمانیبه مقدار لازم

طرز تهیه گشنیز پلو

1مرحله اول: آماده سازی مواد گوشتی

ابتدا پیاز را شسته و نگینی خرد می کنیم و داخل تابه مقداری روغن ریخته تا داغ شود سپس کمی زردچوبه به روغن اضافه کرده و پیاز های نگینی را اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا سبک و طلایی شود سپس ۲ حبه سیر رنده شده را به پیاز اضافه می کنیم تا عطر سیر خارج شود.

2مرحله دوم: اضافه کردن گوشت و قارچ

گوشت چرخ کرده را به همراه پیاز و سیر تفت می دهیم تا گوشت تغییر رنگ دهد سپس مقداری نمک و فلفل سیاه و پودر لیمو عمانی را افزوده، قارچ ها را خوب شسته و ورقه ورقه می کنیم به مخلوط گوشتمون اضافه کنید و حرارت را کمی بالا ببرید تا آب قارچ ها کشیده شود سپس رب گوجه فرنگی را افزوده و کمی تفت داده تا رب خوشرنگ شود. مواد گوشتی ما حاضر است.

3مرحله سوم: آماده سازی گشنیز

گشنیز ساقه های نازکی دارد برای پاک کردن آن باید از جایی که ساقه نازک و به برگ ها نزدیک می شود با دست به آرامی ببرید سپس گشنیز ها را داخل لگن آب ریخته تا گل آن خارج شود سپس آبکشی کرده و به اندازه دلخواه ریز کنید.

4مرحله چهارم: دم گذاشتن گشنیز پلو

برنج را از شب قبل با مقداری نمک خیس کرده و روی حرارت گذاشته تا به جوش بیاد و مدام در حین پخت کف روی برنج را گرفته سپس آبکشی کرده و کف قابلمه مقداری روغن ریخته و ته دیگ لواش را می گذاریم سپس یک لایه برنج ریخته و مقداری گشنیز روی برنج می ریزیم و مخلوط می کنیم این کار را تکرار کرده تا برنج تمام شود سپس در انتهای پخت کمی زعفران به همراه کره روی برنج ریخته و در ظرف سرو بکشید و مواد گوشتی روی برنج بریزید و میل نمایید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت گشنیز پلو 

  • می توانید از پوره گوجه فرنگی بجای رب استفاده کنید.
  • می توانید مواد گوشتی را لای برنج دم بگذارید.
  • برای اینکه گشنیز پلو وگانی داشته باشیم گوشت را حذف کرده.
  • برگ های زرد گشنیز را داخل پلو نریزید.
  • برای اینکه قارچ ها سیاه نشود در هنگام خرد کردن ۱ ق غذا خوری آبلیمو روی قارچ ها بریزید.

همچنین ببینید  

از
12
دیدگاه