طرز تهیه انواع اسپرینگ رول گوشت و مرغ و سبزیجات خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه اسپرینگ رول

 

یک غذای چینی است که در نقاط مختلف دنیا به شکل های مختلف و با مواد مختلف تهیه می شود ولی اصالت آن به شرق آسیا برمی گردد. نوعی از این غذا در ترکیه طبخ می شود و بورک نام دارد نوع دیگر آن در حاشیه خلیج فارس و خود ایران طبخ می شود و سمبوسه نام دارد. این غذا تشکیل شده است از یک لایه خمیری که مواد میانی را پوشش داده و در زمان طبخ در روغن و یا در فر برشته می شود. پر طرفدارترین مدل این غذا در خاورمیانه با خمیر یوفکا و مواد میانی گیاهی تهیه شده و در روغن سرخ می شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه اسپرینگ رول با چند نوع مواد میانی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

سینه مرغ نگینی شده۴۵۰ گرم
پیاز رنده شده۱ عدد
سیر رنده شده۱ حبه
هویج پخته و نگینی شده۱ عدد
سویا سس۱ قاشق غذا خوری
خمیر فیلو۱ بسته
نمک فلفلبه میزان لازم
روغن برای سرخ کردنبه میزان لازم

طرز تهیه مواد میانی اسپرینگ رول مرغ

ابتدا تابه مناسبی را روی حرارت قرار می دهیم و داخل آن روغن ریخته پیاز نگینی شده و سیر رنده شده را تا جایی که طلایی شوند تفت می دهیم سپس مرغ را افزوده و تا جایی که رنگ مرغ تغییر کند مواد را با هم تفت می دهیم حالا ادویه، هویج و سویا سس را افزوده و تا زمانیکه سویا سس به خورد مواد رود مواد را تفت می دهیم و بعد از روی حرارت برمی داریم تا مواد کاملا خنک شود. برای پیچیدن این اسپرینگ رول خوشمزه یک عدد نان فیلو را روی سطح کار گذاشته و با قلموی آشپزی و شیر سطح نان را مرطوب می کنیم و بعد از مواد آماده شده روی سطح خمیر ریخته سطح مواد را صاف می کنیم و دو سمت خمیر را روی مواد می آوریم و از یک سمت شروع به رول کردن می کنیم توجه داشته باشید که انتهای رول نباید مواد باشد خمیر خالی باشد تا به وسیله رطوبت ایجاد شده با شیر خمیر ها به هم بچسبند و در هنگام پخت از هم باز نشوند.

مواد لازم برای تهیه اسپرینگ رول اسفناج:

سینه مرغ پخته شده۱ عدد
اسفناج خرد۲ پیمانه
سیر۲ حبه
پیاز۱ عدد
خامه۵۰ گرم
پنیر صبحانه۵۰ گرم
نمک، فلفل، آویشنبه میزان لازم
خمیر فیلوبه میزان لازم
روغن برای سرخ کردنبه میزان لازم

طرز تهیه مواد میانی اسپرینگ رول اسفناج

ابتدا داخل تابه مناسبی سیر و پیاز رنده شده را با روغن کاملا تفت می دهیم تا حالت کاراملی پیدا کند حالا اسفناج را افزوده و تا جایی که رطوبت اسفناج کم شود آنها را تفت می دهیم در این مرحله پنیر، خامه، آویشن، نمک و فلفل را افزوده و مخلوط می کنیم و از روی حرارت برمی داریم تا خنک شود. برای پیچیدن این اسپرینگ رول خوشمزه یک عدد نان فیلو را روی سطح کار گذاشته و با قلموی آشپزی و شیر سطح نان را مرطوب می کنیم و بعد از مواد آماده شده روی سطح خمیر ریخته سطح مواد را صاف می کنیم و دو سمت خمیر را روی مواد می آوریم و از یک سمت شروع به رول کردن می کنیم توجه داشته باشید که انتهای رول نباید مواد باشد خمیر خالی باشد تا به وسیله رطوبت ایجاد شده با شیر خمیر ها به هم بچسبند و در هنگام پخت از هم باز نشوند.

مواد لازم برای تهیه اسپرینگ رول گوشت و قارچ

گوشت چرخ شده۴۰۰ گرم
پیاز۱ عدد
فلفل دلمه۱ عدد
قارج۱۰ عدد
رب۱ قاشق غذا خوری
خمیر فیلو۱ بسته
پنیر پیتزا۱ پیمانه
نمک، فلفل و پودر کاریبه میزان لازم
روغن برای سرخ کردنبه میزان لازم

طرز تهیه مواد میانی اسپرینگ رول گوشت و قارچ

ابتدا داخل تابه مناسبی روغن ریخته و پیاز نگینی شده را به آن می افزایم کمی که پیاز سبک شده گوشت چرخ شده را به آن افزوده و به همراه نمک، فلفل، و ادویه کاری کاملا تفت می دهیم حالا قارچ و فلفل دلمه ای را افزوده و تا جایی که مواد پخته شوند تفت می دهیم حالا رب را افزوده و کاملا سرخ می کنیم تا رنگ آن آزاد شود و از روی حرارت برمی داریم. برای پیچیدن این اسپرینگ رول خوشمزه یک عدد نان فیلو را روی سطح کار گذاشته و با قلموی آشپزی و شیر سطح نان را مرطوب می کنیم و بعد از مواد آماده شده روی سطح خمیر ریخته سطح مواد را صاف می کنیم و دو سمت خمیر را روی مواد می آوریم و از یک سمت شروع به رول کردن می کنیم توجه داشته باشید که انتهای رول نباید مواد باشد خمیر خالی باشد تا به وسیله رطوبت ایجاد شده با شیر خمیر ها به هم بچسبند و در هنگام پخت از هم باز نشوند.

مواد لازم برای تهیه اسپرینگ رول ژامبون

ژامبون گوشت دودی۱۰ برگ
پنیر گودا۱۰ برگ
خمیر فیلو۱۰ ورق
روغن برای سرخ کردنبه مقدار لازم

طرز تهیه مواد میانی اسپرینگ رول ژامبون

برای پیچیدن این اسپرینگ رول خوشمزه یک عدد نان فیلو را روی سطح کار گذاشته و با قلموی آشپزی و شیر سطح نان را مرطوب می کنیم و بعد یک برگ ژامبون گذاشته روی آن یک برگ پنیر چدار گذاشته و دو سمت خمیر را روی مواد می آوریم و از یک سمت شروع به رول کردن می کنیم توجه داشته باشید که انتهای رول نباید مواد باشد خمیر خالی باشد تا به وسیله رطوبت ایجاد شده با شیر خمیر ها به هم بچسبند و در هنگام پخت از هم باز نشوند.

مواد لازم برای تهیه اسپرینگ رول سیب زمینی

 

 • سیب زمینی ۲ عدد متوسط
 • تخم مرغ پخته ۱ عدد
 • هویج خرد شده ا عدد
 • ذرت پخته شده ۱/۲ پیمانه
 • پیاز چه ۴ عدد
 • سیر رنده شده ۲ حبه
 • نمک، فلفل، به میزان لازم
 • خمیر فیلو به میزان لازم
 • روغن برای سرخ کردن به میزان لازم

طرز تهیه مواد میانی اسپرینگ رول سیب زمینی

ابتدا داخل تابه مناسبی روغن ریخته و سیر را کمی تفت می دهیم و بعد ذرت، هویج و پیازچه را به آن افزوده و به تفت دادن ادامه می دهیم تا مواد ما کمی نرم شوند حالا سیب زمینی و تخم مرغ پخته و رنده شده را افزوده و با باقی مواد کاملا مخلوط کرده و تفت می دهیم حالا نمک، فلفل مواد را اندازه کرده و از روی حرارت برمی داریم تا خنک شود. برای پیچیدن این اسپرینگ رول خوشمزه یک عدد نان فیلو را روی سطح کار گذاشته و با قلموی آشپزی و شیر سطح نان را مرطوب می کنیم و بعد از مواد آماده شده روی سطح خمیر به ریخته سطح مواد را صاف می کنیم و دو سمت خمیر را روی مواد می آوریم و از یک سمت شروع به رول کردن می کنیم توجه داشته باشید که انتهای رول نباید مواد باشد خمیر خالی باشد تا به وسیله رطوبت ایجاد شده با شیر خمیر ها به هم بچسبند و در هنگام پخت از هم باز نشوند.

مواد لازم برای تهیه اسپرینگ رول سبزیجات:

 • قارچ ۱۰ عدد
 • کلم برگ ۱۰۰ گرم
 • فلفل دلمه ۱ عدد
 • پیازچه ۳۰ عدد
 • جوانه گندم ۷۵ گرم
 • گشنیز خرد شده ۱۰۰ گرم
 • سویا سس ۲ قاشق غذا خوری
 • نشاسته ۱ قاشق غذا خوری
 • سس چیلی به میزان لازم
 • نمک، فلفل، پودر چیلی و زیره به میزان لازم
 • خمیر فیلو ۱ بسته
 • روغن برای سرخ کردن به میزان لازم

طرز تهیه مواد میانی اسپرینگ رول سبزیجات

ابتدا تابه را روی حرارت می گذاریم و کمی روغن داخل آن می ریزیم حالا کلم و فلفل دلمه را داخل تابه ریخته و تا جایی که کمی نرم شود تفت می دهیم حالا پیازچه، قارچ، جوانه و گشنیز را افزوده تفت کوتاهی می دهیم داخل کاسه کوچکی آرد ذرت، سویا سس و نمک فلفل را مخلوط کرده و به مواد می افزاییم و بعد از ۱ دقیقه از روی حرارت برمی داریم تا خنک شود و در نهایت سس چیلی را به مواد می افزاییم برای پیچیدن این اسپرینگ رول خوشمزه یک عدد نان فیلو را روی سطح کار گذاشته و با قلموی آشپزی و شیر سطح نان را مرطوب می کنیم و بعد از مواد آماده شده روی سطح خمیر ریخته سطح مواد را صاف می کنیم و دو سمت خمیر را روی مواد می آوریم و از یک سمت شروع به رول کردن می کنیم توجه داشته باشید که انتهای رول نباید مواد باشد خمیر خالی باشد تا به وسیله رطوبت ایجاد شده با شیر خمیر ها به هم بچسبند و در هنگام پخت از هم باز نشوند.

روش طبخ اسپرینگ رول ها

روش اول

داخل قابلمه کوچکی را تا نیمه روغن ریخته و اجازه می دهیم تا کاملا گرم شود حالا اسپرینگ رول ها را در روغن داغ انداخته و سرخ می کنیم زمانیکه طلایی شد از داخل روغن خارج کرده و روی دستمال روغن گیر بگذارید تا روغن اضافی آن خارج شود.

روش دوم

سینی فر را با کمی کره چرب کنید و رول های آماده شده را داخل سینی بچینید و بعد با کره و قلمو کمی روی رول ها را هم چرب کنید تا بعد از پخت طلایی شوند. برای ۲۰ دقیقه داخل فر گرم شده با دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد بپزید زمانی که اسپرینگ رول ها طلایی شدند از فر خارج کرده در ظرف مناسبی چیده و با انواع سس ها می توانید نوش جان کنید.

نکات و فوت و فن تهیه اسپرینگ رول

 1. اسیپرینگ رول ها را می توانید داخل تخم مرغ و بعد پودر سوخاری زده و بعد سرخ کنید که اسپرینگ رول سوخاری داشته باشید.
 2. خمیر ها را داخل سفره ای قرار دهید تا هنگام پیچیدن خمیر ها خشک نشوند و در حین کار ترک نخورند.
 3. ادویه و مواد را طبق سلیقه غذایی خود می توانید تغییر دهید.
 4. اسپرینگ رول سوخاری و سرخ شده ساده خوشمزه تر است ولی نوع گریل شده آن سلامت تر است.

همچنین ببینید  

از
5
دیدگاه