طرز تهیه تخم مرغ رنگی ساده و شیک برای عید و هفت سین

تخم مرغ رنگی عید

از دیرباز رسم بوده در سر سفره هفت سین تخم مرغ رنگی استفاده می شود که با مواد طبیعی و گاها با مواد شیمایی رنگ می شود و یکی از ارکان اصلی سفره هفت سین می باشد و اغلب در عید پاک نیز تهیه می شود شما می توانید با مواد و سبزیجات طبیعی تخم مرغ ها را رنگ کنید و با قلمو یا ابزار های مختلف روی تخم مرغ ها شکل بزنید. تخم مرع نمادی از نطفه و نژاد است. امروز در پارسی دی آموزش رنگی کردن تخم مرغ برای عید و سفره هفت سین را به شما آموزش خواهیم داد و در ادامه چند نوع تزئینات تخم مرغ را به شما یاد خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

تخم مرغ۴ عدد
کلم بنفش۱ عدد
لبو۱ عدد
پیاز۱ عدد
اسفناج۳ عدد
زردچوبه۳ ق غذا خوری
سرکهبه مقدار لازم

طرز تهیه تخم مرغ رنگی

1مرحله اول: آبپز کردن تخم مرغ

ابتدا تخم مرغ ها را آبپز کنید و برای ۲۰ دقیقه اجازه دهید تا در آب در حال جوش بجوشد و آبپز شود سپس تخم مرغ ها را از قابلمه خارج کنید و داخل آب سرد قرار دهید و اجازه دهید تا خنک شود.

2مرحله دوم: رنگی کردن تخم مرغ با کلم بنفش

کلم بنفش را شسته و خرد کنید و داخل قابلمه ریخته و اجازه دهید تا بجوشد سپس کلم بنفش را صاف کرده و آب ان را داخل یک ظرف شیشه ای ریخته و تخم مرغ را داخل آب کلم بنفش بریزید و به مدت ۲۴ ساعت بگذارید داخل شیشه بماند سپس خارج کنید و روی دستمال کاغذی قرار دهید تا خشک شود به همین راحتی تخم مرغ رنگی شما حاضر است.

3مرحله دوم: رنگی کردن تخم مرغ با پوست پیاز

پوست پیاز قرمز یا زرد را جدا کنید و داخل قابلمه بریزید و با احتیاط تخم مرغ را روی پوست قرار دهید و اجازه دهید تا ۲۰ دقیقه تخم مرغ ها داخل پوست پخته و رنگ آن را به خود جذب کنند سپس بعد از رنگی شدن تخم مرغ آن را روی دستمال کاغذی گذاشته و اجازه دهید تا خشک شود.

4مرحله سوم: رنگی کردن تخم مرغ با لبو یا چغندر

لبو یا چغندر را داخل قابلمه ریخته و اجازه دهید تا پخته و رنگ آن خارج شود سپس آب لبو را صاف کنید و داخل شیشه ریخته و تخم مرغ آبپز را به مدت ۲۴ ساعت داخل شیشه گذاشته تا رنگی شود.

5مرحله چهارم: رنگی کردن تخم مرغ با اسفناج

برگ های اسفناج را شسته و خرد کنید و داخل قابلمه ریخته تا نرم شود سپس آبکش کنید و با غذاساز خرد کنید و تخم مرغ آبپز را داخل پوره اسفناج بغلطانید تا رنگ اسنفاج را به خودش جذب کند.

6مرحله پنجم: رنگی کردن تخم مرغ با زردچوبه

داخل یک قابلمه در حال جوش ۳ ق غذا خوری زردچوبه ریخته و تخم مرغ ها را داخل آب قرار داده تا پخته و رنگ زرد را به خودش جذب کند سپس آن را داخل آب سرد بگذارید و به روی دستمال کاغذی بگذارید تا خشک شود.

نکات کلیدی در تهیه تخم مرغ رنگی عید

  1. تخم مرغ ها را روی دستمال کاغذی قرار دهید تا خشک شود و چند ضربه بزیند تا آب اضافی آن بریزید.
  2. اگر دوست دارید تخم مرغ ها شما درخشان شود کمی با قلمو بعد از خشک شدن رنگ روغن مایع بزنید.
  3. با فزودن سرکه سفید می توانید رنگ های بیشتری تهیه کنید.

تخم مرغ رنگی با پولک

تخم مرغ با پولک

مدل تخم مرغ رنگی با مروارید

مدل تخم مرغ رنگی

طرح تخم مرغ رنگی به شکل گاو

تخم مرغ رنگی به شکل گاو

طرح تخم مرغ رنگی با مروارید

مدل تخم مرغ رنگی

طرح تخم مرغ رنگی با کاموا و کنف

مدل تخم مرغ رنگی

مدل تخم مرغ رنگی

مدل تخم مرغ رنگی

از
15
دیدگاه

  • صفورا ۳ سال پیش

    چه عالی ممنون

    پاسخ