طرز تهیه کیک زعفرانی اسفنجی ساده و مجلسی با گلاب بدون فر

طرز تهیه کیک زعفرانی

 

یکی از انواع کیک ها می باشد که با افزودن کمی گلاب مزه شبیه بستنی سنتی زعفرانی می دهد. این کیک بسیار راحت است و طعم و مزه متفاوتی دارد و مانند دیگر کیک شما می توانید این کیک را هم در فر و هم در قابلمه تهیه کنید. کیک زعفرانی به دلیل داشتن زعفران هم خوش رنگ و هم نشاط آور است و می توانید برای دورهمی و مهمانی و عصرانه این کیک خوشمزه را تهیه کنید. با خوردن یک کیک زعفرانی به همراه چای خستگی و ضعف را از خود دور کنید و روز پر انرژی داشته باشید. امروز در پارسی دی کیک زعفرانی و گلاب مجلسی را با فر و بدون فر به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

تخم مرغ۴ عدد
آرد۲ پیمانه
شکر۱ و ۱/۴ پیمانه
شیر ولرم۱/۲ پیمانه
روغن مایع۲/۳ پیمانه
بیکینگ پودر۲ ق مربا خوری
زعفران دم کرده۲ ق غذا خوری
وانیل۱/۲ ق چای خوری
گلاب۱ ق غذا خوری

طرز تهیه کیک زعفرانی مجلسی با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا تمام مواد کیک را از یخچال خارج کنید تا هم دمای محیط شود زعفران را ساییده و با مقداری یخ بگذارید تا دم بکشد. آرد و بیکینگ پودر را مخلوط کنید و سه بار الک کرده تا سبک شود. فر را روشن کنید تا گرم شود.

مرحله دوم: هم زدن تخم مرغ

تخم مرغ ها را داخل کاسه شکسته و به همراه شکر وانیل با همزن برقی با سرعت تند به مدت ۵ دقیقه هم بزنید تا کشدار و حجیم شود سپس زعفران و گلاب را اضافه کنید و ۱ دقیقه دیگر هم بزنید.

مرحله سوم: تهیه مایه کیک زعفرانی

در ادامه شیر و روغن را به ترتیب اضافه کنید و ۱ دقیقه هم بزنید تا یکدست شود در انتها مخلوط آرد را طی ۳ مرحله اضافه کنید و با لیسک به صورت دورانی هم بزنید تا آرد کاملا باز و مخلوط شود.

مرحله چهارم: پخت کیک زعفرانی خانگی

قالب گرد یا میان تهی را از قبل کمی چرب و آردپاشی کنید و مایه کیک را داخل قالب ریخته و قالب را سه بار به سطح بکوبید تا هوای اضافی آن خارج شود سپس داخل فر از قبل گرم شده به مدت ۴۵ دقیقه قرار دهید تا کیک پخته شود می توانید روی فر را روشن کنید تا سطح کیک نیز طلایی شود سپس از قالب خارج کنید و به دلخواه از مخلوط عسل رقیق شده روی کیک بزنید و به دلخواه تزئین کنید.

مرحله پنجم: پخت کیک زعفرانی در قابلمه

برای پخت کیک زعفرانی در قابلمه ابتدا قابلمه را روی شعله پخش کن و روی شعله متوسط قرار دهید تا قابلمه داغ شود (حتما از قابلمه نچسب که از قبل چرب کردید استفاده کنید) سپس مایه کیک را داخل قابلمه ریخته و دمکنی قرار دهید و روی شعله پخش کن بگذارید و بمدت ۱ ساعت بگذارید تا کیک پخته شود سپس بعد از گذشت ۱ ساعت کیک را چک کنید اگر پخته بود از روی حرارت بردارید.

فوت و فن های دستور پخت کیک زعفرانی

  1. به دلخواه می توانید کمی پودر هل نیز به مواد کیک اضافه کنید.
  2. می توانید این کیک را در آرامپز یا پلوپز یا سولاردم نیز تهیه کنید.
  3. با توجه به فرهای مختلف و دماهای متفاوت بعد از ۴۰ دقیقه کیک را با خلال دندان چک کنید.
  4. برای فرهای برقی و توستر دما را ۲۰ درجه کمتر تنظیم کنید.

همچنین ببینید  

از
1
دیدگاه