طرز تهیه گلاب خانگی عالی با گل محمدی بدون دستگاه گلاب گیر

دستور تهیه گلاب

طرز تهیه گلاب

 

گلاب و روش تهیه آن در منزل یکی از کارهای بسیار لذت بخش می باشد که می توانید در منزل به روش های مختلفی انجام دهید و بدون اینکه شما نیاز به دستگاه تقطیر داشته باشید می توانید از روش ذیل برای گلاب خانگی استفاده کنید. روش تهیه گلاب در خانه با یک قابلمه صورت می گیرید و بسیار راحت است. برای تهیه گلاب باید از گلبرگ های تازه استفاده کنید در فصل بهار شما به راحتی می توانید این گلبرگ ها را تهیه و در منزل بدون وسیله خاصی گلاب تهیه کنید و از خواص خوب گلاب مانند درمان گلو درد، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود در بینایی بهره مند شوید ههمچنین می توانید از گلاب برای یک قطره چشم خانگی استفاده کنید، گلاب برای درمان ریفلاکس معده نیز بسیار مناسب است و همچنین ضد استرس می باشد. امروز در پارسی دی روش تهیه گلاب خانگی عالی با گل محمدی بدون دستگاه گلاب گیر را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه گلاب خانگی

  • گل محمدی تازه به مقدار لازم
  • آب جوش به مقدار لازم
  • یخ به مقدار لازم

طرز تهیه گلاب خانگی با گل محمدی بدون دستگاه گلاب گیر

مرحله اول: آماده سازی گل محمدی

ابتدا گل های محمدی را از ساقه جدا کنید و پر پر کنید سپس گلبرگ های بدست آمده را داخل یک کاسه ریخته و خوب نگاه کنید تا کثیف نباشد و گلبرگ ها کاملا تمیز و یکدست باشد.

مرحله دوم: آماده سازی گلاب گیری

داخل یک کاسه با گنجایش مناسب یک کاسه متوسط در مرکز قابلمه قرار دهید و گلبرگ ها را دور تا دور کاسه و درون قابلمه بریزید سپس آب جوش را روی گلبرگ ها بریزید باید در حدی باشد که فقط روی گلبرگ ها را بگیرد.

مرحله سوم: افزودن یخ

در ادامه درب قابلمه را به صورت برعکس روی قابلمه قرار دهید و قابلمه را روی حرارت بگذارید روی درب قابلمه مقداری یخ بریزید و صبر کنید تا یخ روی درب قابلمه ذوب شود سپس مجدد روی درب قابلمه یخ بریزید این عمل را بارها تکرار کنید.

مرحله چهارم: تهیه گلاب در منزل

در این مرحله بخار داخل قابلمه جمع می شود و به کمک یخ وسط آن کاسه که در مرکز قابلمه گذاشتید جمع می شود بعد از ۳۰ دقیقه شعله را خاموش کنید در این مرحله می بینید که رنگ برگ های گل محمدی سفید شده است. درب قابلمه را با احتیاط بردارید و مشاهده می کنید کاسه ای که در مرکز قابلمه قرار دادید پر گلاب شده است صبر کنید تا سرد شود و کاسه را بردارید به همین راحتی شما در منزل گلاب گیری انجام دادید.

نکات کلیدی در تهیه گلاب خانگی بدون وسیله

  1. از این گلاب می توانید برای تهیه شربت و تونر استفاده کنید.
  2. گلاب بدست آمده را داخل شیشه ریخته و درب آن را خوب محکم کنید تا عطر آن خارج نشود.
  3. حتما یخ را مدام با قاشق از روی درب قابلمه جمع کنید و مجدد یخ بریزید تا عمل گلاب گیری با تقطیر هوای سرد انجام شود.
  4. شما به این روش عرق بهار نارنج را نیز می توانید تهیه کنید.

همچنین ببینید  

طرز تهیه گلاب خانگی عالی با گل محمدی بدون دستگاه گلاب گیر
3.1 (62.86%) 14 votes

guest
8 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
علی ذاکری
علی ذاکری
10 ماه پیش

با تشکر.
_آیا می توان گلهای چیده شده را برای یک مدت طولانی در محیط مناسب مثل نایلون وداخل یخوال نگه داری نمود تا عطر و طراوتش ازبین نرود ؟

بهرامی
بهرامی
10 ماه پیش

سلام من تو قابلمه روحی میگیرم هر بار بعد از عوض کردن آب سر قابلمه گل تازه اضافه میکنم آیا درسته ؟درضمن گلبرگشو جدا نکردم برگای اضافی رو برداشتم فقط

Last edited 10 ماه پیش by بهرامی
حسین یارمحمدی
حسین یارمحمدی
9 ماه پیش

سلام، گلاب رو که درست کردیم چند وقت بعدش باید مصرف کنیم

R. K
R. K
9 ماه پیش

سلام و درود
من خارج از کشور زندگی میکنم و دسترسی به مغازه ایرانی ندارم
ولی مغازه های چینی غنچه گل رز خشک شده رو دارن
ایا برای تهیه گلاب نیاز هست که قبلش گلبرگ ها رو بخیسونیم یا مستقیم از برگ خشک گلاب گیری کنیم؟