طرز تهیه کباب سرداشی همدانی خوشمزه و مجلسی با فر و بدون فر

طرز تهیه کباب سرداشی

 

یکی از کباب های سنتی ایرانی می باشد که برای شهر همدان است اما مواد اولیه این کباب در دسترس است و به راحتی تهیه می شود. در گذشته مایه این کباب را در منزل تهیه می کردند سپس ظرف مایه کباب را به سنگکی می بردند تا کباب آن ها را داخل تنور بگذارند یا به قولی سر داش یا سر سنگ قرار دهند و یا عده ای دیگر می گویند در قدیم این کباب رو توی بشقاب های آلمینیومی که به همدانی، میشه دوری… توی دوری های آلمینیومی درست می کردند و می دادند به تنور سنگکی ها که این کباب را بگذارد بالای تنور، به اصطلاح سر تنور و میگفتند اینو بزار سر داداش، که الان شده سر داشی، یعنی بزار بالا داداشی، بعد می رفتن سر کار و ظهر می آمدن و از سنگکی هم سنگک می گرفتن و هم کبابی که از صبح روی سنگ های تنور پخته شده بود و به همین خاطر این کباب به این اسم معروف شده است. این کباب مشابه کباب تابه ای می باشد ولی با این تفاوت که در مواد آن سیب زمینی و سبزیجات روی کباب قرار می گیرند و در ظرف رویی گذاشته می شود و در فر پخته می شود. امروز در پارسی دی کباب سرداشی با فر و بدون فر را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

گوشت چرخ کرده۴۰۰ گرم
پیاز۲ عدد
سیب زمینی۳ عدد
گوجه فرنگی۲ عدد
فلفل بیور۳ عدد
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهبه کباب سرداشی در فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد

ابتدا پیاز را پوست بگیرید و سیب زمینی را نیز پوست بگیرید و رنده ریز بزنید و آب آن را حسابی بگیرید می توانید گوشت و پیاز و سیب زمینی را یکبار از چرخ گوشت رد کنید و یا داخل غذاساز بریزید و خوب میکس کنید دفت کنید باید آب پیاز و سیب زمینی خوب گرفته شود.

مرحله دوم: ورز دادن مواد

در ادامه همه مواد رنده شده را به همراه گوشت و ادویه ها داخل یک کاسه ریخته و به آن ادویه ها و نمک را اضافه کنید و مخلوط کنید و کمی با دست ورز دهید تا مسنجم شود و بدست نچسبد.

مرحله سوم: تهیه کباب سرداشی

یک ظرف روی یا آلومینیم یا ظرف مخصوص پیتزا را کمی را کره چرب کنید اگر گوشت شما چرب است نیازی به روغن نیست و اجازه دهید خودش روغن بیندازد مایه کباب را داخل تابه پهن کنید.

مرحله چهارم: پخت کباب سرداشی در فر

در ادامه مواد را خوب در ظرف صاف کنید و روی آن را با برش های گوجه فرنگی و سیب زمینی و فلفل بیور و پیاز بپوشانید سپس روی ظرف را با فویل بپوشانید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید سپس برای ۱.۵ ساعت در دمای ۱۵۰ درجه فر بگذارید تا کاملا پخته شود در انتها فویل را بردارید و چند دقیقه گریل را روشن کنید تا سطح کباب سرداشی نیز پخته شود سپس این کباب خوشمزه را به همراه نان سنکگ و سبزی خوردن میل کنید. نوش جان

مرحله پنجم: پخت کباب سرداشی بدون فر

اگر شما فر ندارید و دوست دارید این غذا را تهیه کنید بدین صورت عمل کنید داخل یک تابه را دو لایه ورق آلومینیم قرار دهید و مواد کباب را بریزید سپس درب تابه را بگذارید و به روی شعله پخش کن به مدت ۱ ساعت بگذارید تا کباب پخته شود.

فوت و فن های دستور پخت کباب سرداشی مجلسی

  1. روی کباب را در مرحله با فر حتما فویل بپوشانید تا کباب در حین پخت خشک نشود.
  2. اگر فلفل بیور در دسترس نبود از فلفل سوزنی استفاده کنید.
  3. می توانید به دلخواه برای مزه دار کردن گوشت از کمی سماق و مرزنجوش و زعفران استفاده کنید.
  4. لایه که کباب را پهن می کنید نه خیلی نازک باشد نه خیلی کلفت که خوب مغز پخت شود.
  5. می توانید از سولاردم یا توستر نیز استفاده کنید ولی دما را ۱۴۰ قرار دهید.

همچنین ببینید  

از
1
دیدگاه