طرز تهیه باقالی پلو با مرغ زعفرانی مجلسی و خوشمزه رستورانی

طرز تهیه باقالی پلو با مرغ

یکی از انواع غذاهای پلویی ایرانی است که در میان ایرانیان به عنوان یک غذای مجلسی پر طرفدار و خوشمزه شناخته می شود. این غذای خوشمزه تقریبا شبیه به زرشک پلو می باشد ، با این تفاوت که بجای زرشک پلو از باقالی پلو در کنار خورش مرغ استفاده می شود. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر باقالی پلو با مرغ تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقداری کمتر یا بیشتری باقالی پلو با مرغ تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش تهیه باقالی پلو با مرغ با پورتال پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

سیر۳ حبه
برنج۳ پیمانه
باقلا۲ پیمانه
پیاز متوسط۱ عدد
ران یا سینه مرغ۴ تکه
روغن مایعبه اندازه کافی
شوید تازه یا خشک۲ پیمانه
نمک و فلفل سیاهبه میزان لازم
زعفران دم کرده۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه باقالی پلو با مرغ

1مرحله اول: سرخ کردن مرغ و پیاز

برای تهیه باقالی پلو با مرغ ابتدا در قابلمه ای کمی روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا کمی داغ شود.پیاز را پوست می گیریم و روی تخته آشپزخانه نگینی خرد می کنیم و پیاز را در قابلمه می ریزیم و تفت می دهیم تا سبک و طلایی رنگ شود، و در بشقابی پیازهای سرخ شده را می ریزیم و تکه های مرغ را در قابلمه قرار می دهیم و اجازه می دهیم تا تمام قسمت های مرغ طلایی و سرخ شوند. سپس سیرها را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و از وسط نصف کنید.

2مرحله دوم: پخت مرغ

در ادامه بگذارید سیر با پیاز سرخ شده و نصف قاشق چایخوری زعفران دم کرده به مرغ اضافه می کنیم و کمی نمک و ۱ لیوان آب نیز به مواد می افزاییم و درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را کمی از حرارت ملایم کمتر می کنیم تا مرغ به مرور زمان خوب پخته شود.

3مرحله سوم: آماده سازی برنج

برنج را پاک می کنیم و در قابلمه ای آب می ریزیم و کمی نمک به آن اضافه می کنیم و قابلمه را روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب زودتر به جوش بیاید.زمانی که آب در حال جوش بود برنج را در کاسه ای بزرگ می ریزیم و تا روی ان آب می گیریم و برنج را می شوییم و ۲ الی ۳ بار کاسه را آب می کنیم و با دست برنج را زیر و رو می کنیم و آب را بیرون می ریزیم تا آب برنج کاملا شفاف شود و بعد آب برنج را بیرون می ریزیم و برنج را داخل آب در حال جوش می ریزیم و یک هم می زنیم و دیگر به برنج دست نمی زنیم تا به جوش بیاید.

4مرحله چهارم: افزودن باقالی و شوید

زمانی که برنج به جوش آمد ۱ الی ۲ دقیقه بعد باقالی ها را اضافه می کنیم و می گذاریم تا با برنج باقالی ها نیز بجوشند.(به هیچ وجه برای پخت برنج درب قابلمه را نمی گذاریم)پس از گذشت ۵ دقیقه به برنج سر می زنیم  و یک دانه از برنج را زیر دندان تست می کنیم، اگر اطراف برنج کاملا پخته بود و مغز آن کمی گیر داشت و سفت بود بهترین زمان برای آبکش کردن برنج و باقالی است.پس قابلمه برنج را بلند می کنیم و برنج و باقالی را در آبکش می ریزم  و قابلمه را روی حرارت قرار می دهیم تا خشک شود و بعد کف قابلمه روغن می ریزم، و ته دیگ نان یا سیب زمینی به دلخواه در قابلمه می چینیم تا کاملا کف قابلمه پوشیده شود و مخلوط برنج و باقلا را کفگیر به کفگیر در قابلمه می کشیم به این صورت که ابتدا یک کفگیر از پلو و باقلا را می کشیم و بعد روی آن شوید می پاشیم و مجددا پلو و باقلا و بعد شوید می ریزیم

5مرحله پنجم: دم کشیدن باقالی پلو

تا مخلوط پلو و باقلا تمام شود و درب قابلمه را می گذاریم و روی حرارت متوسط رو به زیاد قابلمه را می گذاریم تا به مدت ۵ دقیقه برنج بخار کند و بعد حرارت را کم می کنیم تا باقالی پلو به مرور زمان خوب دم بکشد. پس از گذشت ۱ ساعت باید کاملا باقالی پلو پخته شده باشد، پس به باقالی پلو سر می زنیم و با کفگیر باقالی پلو خوش عطر را زیر رو می کنیم تا شوید در تمام پلو مخلوط شود. کمی کره در شیر داغ کن قرار می دهیم و روی حرارت می گذاریم تا آب شود و روی باقالی پلو می ریزیم و مخلوط می کنیم، و باقالی پلو را در دیس می کشیم و باقی زعفران دم کرده را نیز با مقداری از باقالی پلو مخلوط می کنیم و برای تزئین روی باقالی پلو در دیس می ریزیم و مرغ را نیز در کنار دیس یا در ظرفی می گذاریم و این غذای لذیذ را نوش جان کنید.

 

فوت و فن های دستور پخت باقالی پلو با مرغ

  1. برای خوشمزه تر شدن می توانید مرغ را با کره تفت دهید و یا زعفران را طی چند مرحله به مرغ اضافه کنید.
  2. می توانید از ترکیب شوید خشک و تازه استفاده کنید ولی شوید خشک عطر بیشتری دارد.
  3. می توانید برای ته دیگ از کاهو، سیب زمینی و نان استفاده کنید.

 

همچنین ببینید

از
131
دیدگاه