طرز تهیه ته چین شیرازی خوشمزه و مجلسی با مرغ و بادمجان

ته چین شیرازی

 

که عطر و بوی عالی دارد که به آن ته چین گوشت و بادمجون هم گفته می شود. این ته چین مناسب افرادی است که طعم و مزه بادمجان را دوست دارند. ته چین شیرازی یک غذایی فوق العاده عالی و بسیار شیک و مجلسی برای مهمونی ها می باشد. برای داشتن یک ته چین عالی از ماست ترش نباید استفاده کنید زیرا ترکیب ماست ترش با تخم مرغ باعث بوی زهم می شود پس حتما ماست چکیده شیرین استفاده کنید. برای ته چین ها شما هم می توانید تخم مرغ را کامل بزنید هم فقط زرده و مهم ترین نکته ته چین دم کردن زعفران است که باید غلیظ و با یخ دم بکشد. امروز در پارسی دی ته چین شیرازی با مرغ و بادمجان بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

بادمجان۴ عدد
سینه مرغ۱ عدد
زعفران دم کرده۱/۴ پیمانه
تخم مرغ۴ عدد
ماست چکیده۲ پیمانه
کره۱۰۰ گرم
پیاز۱ عدد
نمک و فلفل و برگ بو و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه ته چین شیرازی

مرحله اول : آماده سازی مرغ

ابتدا سینه مرغ را با پیاز و برگ بو و کمی فلفل و نمک داخل قابلمه ریخته و آب بریزید و اجازه دهید تا سینه مرغ پخته شود سپس ریش ریش کنید و مقداری زعفران به سینه مرغ بزنید یا می توانید سینه مرغ را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و کمی مزه دار کرده و داخل تابه تفت دهید تا مغز پخت شود.

مرحله دوم : آماده سازی بادمجان

ابتدا بادمجان ها را شسته و پوست بگیرید و حلقه برش بزنید و داخل محلول آب و نمک به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید تا تلخی آنها از بین برود سپس آبکشی کنید و اجازه دهید بادمجان ها خشک شوند. داخل تابه مقداری روغن ریخته و بادمجان ها را داخل روغن داغ سرخ کنید و کنار گذاشته.

مرحله سوم : آماده سازی مایه ته چین شیرازی

تخم مرغ ها را داخل کاسه بشکنید و به آن زعفران و ماست چکیده و کره ذوب شده اضافه کنید و با چنگال بزنید تا از حالت لختگی خارج شود.

مرحله چهارم : آماده سازی برنج

برنج را از قبل با کمی نمک خیس کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاد در حین جوشیدن کف روی برنج را بگیرید و کمی زنده تر از همیشه برنج را آبکش کنید و قابلمه را بشورید.

مرحله پنجم : دم گذاشتن ته چین شیرازی

کف قابلمه روغن ریخته تا داغ شود سپس برنج را با مایه ته چین مرحله سوم مخلوط کنید و نصف آن را داخل قابلمه ریخته و روی برنج بادمجان های سرخ شده به همراه مرغ ریش ریش شده قرار دهید و سپس نیمه دیگر برنج را اضافه کنید و با کفگیر فشار دهید تا منسجم شود وقتی برنج بخار کرد مقداری کره روی ته چین شیرازی گذاشته و سپس در ظرف مورد نظر برگردانید و با زرشک و خلال بادام تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت ته چین شیرازی

  1. قابلمه ای که برای پخت ته چین استفاده می کنید باید ارتفاع کمتری داشته باشد.
  2. برای اینکه بادمجان ها روغن کمتری جذب کنند مقداری ماست روی آن قبل از سرخ شدن بمالید تا روغن کمتری به خود جذب کنند ماست هیچ تاثیری در مزه ته چین ندارد.

همچنین ببینید 

از
9
دیدگاه