طرز تهیه نان کندو عسلی یا لانه زنبوری با بافت پنبه ای با فر و بدون فر

نان کندو

 

نان خلیه النخل یا نان لانه زنبوری از نام های دیگر این شیرینی خوشمزه و خوش عطر است. نان کندو یک نان عربی بوده که بیشتر در ماه مبارک رمضان و برای افطار تهیه می شود. نان کندو با پنیر خامه ای یا کرمفیل پر می شود و روی آن را شربت بار یا عسل رقیق شده ریخته می شود. تهیه این نان بسیار راحت است به شرطی که تمام مواد را اندازه کنید. برای تهیه نان کندو به خمیر مایه احتیاج داریم که حتما باید آن را عمل بیاوریم سپس آرد را اضافه کنید. پس حتما خمیر مایه مرغوب تهیه کنید و آن را در یخچال نگهداری کنید تا تازه بماند زیرا خمیر مایه کهنه عمل نمی آید و تمام زحمات شما از بین می رود. امروز در پارسی دی نان کندو یا لانه زنبوری بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

آرد۲ پیمانه
خمیر مایه۲ ق غذا خوری
شیر ولرم۳/۴ پیمانه
بیکینگ پودر۲ ق چای خوری
نمک۱/۲ ق چای خوری
شکر۲ ق غذا خوری
کره نرم یا روغن مایع۲ ق غذا خوری
عسل یا شربت بار۱ ق غذا خوری
پنیر خامه ای یا کرمفیل وانیلی۱۵۰ گرم
زرده تخم مرغ۱ عدد

مواد لازم برای تهیه شربت بار نان کندو یی

شکر۳/۴ پیمانه
آب۱/۲ پیمانه
عسل۲ ق غذا خوری
وانیل یا دارچین۱/۴ ق چای خوری

طرز تهیه نان کندو با فر و بدون فر

مرحله اول : تهیه شربت نان کندو

ابتدا شکر و آب را باهم مخلوط و روی حرارت بگذارید تا دانه های شکر حل شود. وقتی به جوش آمد عسل را به همراه وانیل اضافه کنید. کمی که غلیظ و خوش رنگ شد از روی حرارت بردارید و بگذارید کنار تا خنک شود.

مرحله دوم : عمل آوری خمیر مایه

شیر را گرم کنید و با انگشت تست کنید نباید خیلی داغ و خیلی سرد باشد. دمای ۵۵ درجه بهترین دما برای عمل آمدن خمیر مایه می باشد. سپس ۱ ق غذا خوری شکر را به شیر اضافه کنید و هم بزنید و خمیر مایه را روی شیر بپاشید و روی ظرف را بپوشانید و بمدت ۱۰ دقیقه کنار گذاشته تا کف کند و عمل بیاید. در ظرفی دیگر کره یا روغن را همراه مابقی شکر و عسل یا شربت بار مخلوط کنید و کنار بگذارید. داخل یک کاسه آرد را با نمک و بیکینگ پودر مخلوط کرده و سه بار الک کنید تا سبک شود.

مرحله سوم : استراحت خمیر

خمیر مایه عمل آمده را به مخلوط شکر اضافه کنید کمی هم بزنید. سپس آرد را با قاشق چوبی طی چند مرحله اضافه کنید تا خمیر جمع شود ممکن است کمی بیشتر یا کمتر آرد بخواهد. پس همه آرد را یکباره اضافه نکنید وقتی خمیر جمع شد آن را روی سطح کار بیاورید و ۱۰ دقیقه خوب ورز دهید. چسبندگی خمیر را با ورز دادن بگیرید نه با اضافه کردن آرد زیرا باعث خشک شدن نان کندو می شود. وقتی خمیر نرم و لطیفی بدست آمد آن را داخل کاسه ای از قبل چرب شده بگذارید و روی آن را سلفون بکشید و بمدت ۱ ساعت ۳۰ دقیقه در محیط آشپزخانه قرار دهید تا خمیر حجم بگیرد و دو برابر شود.

مرحله چهارم : پخت نان کندو با فر

وقتی حجم خمیر دو برابر شد پف آن را بگیرید و به ۱۶ چانه تقسیم کنید. هر چانه را با وردنه باز کرده و مقداری پنیر خامه ای یا کرمفیل وسط خمیر بگذارید و خمیر را دوباره به شکل گرد جمع کنید. سپس یک قالب ۲۳ سانتی را خوب چرب کنید و نان های گرد شده را داخل آن بچینید سپس روی قالب را بپوشانید و ۱ ساعت دیگر زمان دهید تا دوباره چونه ها حجم بگیرند بعد از گذشت این زمان روی خمیر را با زرده تخم مرغ و ۱ ق غذا خوری خامه صبحانه مخلوط کنید و روی نان ها را رومال کنید و در فر از قبل گرم شده بمدت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه در دمای ۱۸۰ درجه قرار دهید تا نان کندو پخته شود. وقتی نان کندو پخته شد ۲ دقیقه گریل را روشن کرده تا  سطح آن نیز طلایی شود. سپس از فر خارج کنید و سریع شربت مرحله اول را که خنک شده روی نان کندو داغ بریزید و صبر کنید تا جذب نان کندو شود سپس سرو کنید.

مرحله پنجم: پخت نان کندو بدون فر

برای پخت نان کندو بدون فر باید یک قابلمه را انتخاب کنید و روی شعله پخش کن قرار دهید تا گرم شود. سپس یک سه پایه کوتاه داخل قابلمه قرار دهید. حالا ظرفی را که خمیر را داخل آن قرار دادید روی سه پایه قرار دهید. روی درب قابلمه دمکنی بگذارید و به مدت ۵۰ دقیقه بگذارید تا پخته شود و مانند مرحله فوق روی آن شربت ریخته و صبر کنید تا جذب شود. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه نان کندو عسل

  1. خمیر باید کاملا نرم و کشسانی داشته باشد. پس برای ورز دادن چنگ نزنید می توانید از استند میکسر نیز برای ورز دادن خمیر استفاده کنید.
  2. برای فر برقی یا سولاردم دما را روی ۱۶۰ درجه تنظیم کنید.
  3. حتما شربت سرد را روی نان داغ بریزید تا جذب شود.

همچنین ببینید 

از
4
دیدگاه