طرز تهیه نان شیر عسلی خوشمزه و نرم و لطیف با خمیرمایه فوری

طرز تهیه نان شیر عسلی

 

یکی انواع روش های پخت نان است که بسیار نرم و لطیف و پنبه ای می باشد و برای کسانی که علاقمند به پخت نان در منزل هستند بسیار گزینه مناسبی است و می توانند برای تنوع در نان ها این نان شیر عسلی را تهیه کنند حتی گزینه خوبی برای صبحانه و یا ایام ماه مبارک رمضان نیز می باشد. همان طور که از اسم این نان پیداست از شیر عسلی برای تهیه آن استفاده می شود که می توانید هم خود در خانه تهیه کنید و یا به صورت آماده تهیه کنید. دقت کنید می توانید از خمیرمایه فوری در تهیه این نان استفاده کنید که نیازی به عمل آوری نمی باشد. اما شیر عسلی برخلاف اسمش از شیر به همراه عسل تهیه نشده است بلکه یک نوع شیر تغلیظ شده است که در انواع شیرینی و کیک کاربرد دارد. امروز در پارسی دی طرز تهیه نان شیر عسلی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم 

آرد۳ و ۱/۴ پیمانه
خمیرمایه فوری۲ و ۱/۴ ق چای خوری
نمک۱ ق چای خوری
شکر۲ ق غذا خوری
شیر عسلی۱/۴ پیمانه
تخم مرغ۱ عدد
کره نرم شده۱/۴ پیمانه
شیر۱ پیمانه

مواد لازم برای رومال و گلیز

زرده تخم مرغ۱ عدد
شیر۲ ق غذا خوری
کره نرم شده۲ ق غذا خوری
شیرعسلی۲ ق غذا خوری

طرز تهیه نان شیر عسلی با خمیر مایه فوری

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا داخل یک کاسه بزرگ شیر ولرم و شیرعسلی و شکر و تخم مرغ و خمیرمایه فوری (اگر خمیرمایه شما فوری نیست بهتر است ابتدا با شیر عمل بیاورید و برای ۱۰ دقیقه صبر کنید تا کف کند سپس به مواد اضافه کنید) حالا همه مواد را هم بزنید تا مخلوط شوند.

مرحله دوم: افزودن آرد

مواد فوق را با همزن دستی یا همزن برقی با تیغه مخصوص خمیر گیر بزنید تا کم کم مخلوط شوند سپس آرد و نمک را با هم مخلوط کنید و روی مواد الک کنید و مواد را هم بزنید تا خمیر بدست بیاد سپس کره را نیز اضافه کنید.

مرحله سوم: استراحت خمیر نان شیر عسلی

بعد از افزودن کره به دمای محیط رسیده و نرم شده باید خمیر را ورز دهید برای ورز دادن خمیر می توانید روی سطح آردپاشی شده به مدت ۱۵ دقیقه خوب ورز دهید و یا با دستگاه خمیر را ورز دهید تا نرم و لطیف شود سپس خمیر را داخل کاسه قرار دهید و به مدتی که حجم آن دو برابر شود بگذارید استراحت کند این زمان ممکن است کمی فرق کند.

مرحله چهارم: تهیه نان شیر عسلی

بعد از اینکه خمیر دو برابر شد حالا خمیر را باید به دو قسمت تقسیم کنید که شما دو عدد نان شیر عسلی خواهید داشت حالا هر قسمت را به سه قسمت مساوی دیگر تقسیم کنید و ببافید و داخل قالب از قبل چرب شده قرار دهید.

مرحله پنجم: پخت نان شیر عسلی

حالا مجدد به خمیر ۴۵ دقیقه زمان دهید تا دوباره حجیم و پف کند سپس برای رومال زرده را با تخم مرغ بزنید و روی نان رومال کنید و به دلخواه از کمی پرک بادام استفاده کنید و داخل فر از قبل گرم شده به مدت ۲۵ دقیقه در دمای ۱۸۰ قرار دهید تا نان پخته شود سپس گلیز را باید روی نان بزنید که برای تهیه آن کره به دمای محیط رسیده را با شیرعسلی مخلوط کنید و روی نان داغ است بزنید نوش جان.

فوت و فن های دستور پخت نان شیر عسلی

  1. برای پخت در فر برقی و توستر دما را ۲۰ درجه کمتر تنظیم کنید.
  2. برای اینکه نان شما نرم شود بلافاصله بعد از خارج کردن از فر همان طور که داغ است داخل پلاستیک بگذارید و داخل نایلون قرار دهید.
  3. خمیرمایه فوری را می توانید از لوازم قنادی تهیه کنید.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه