طرز تهیه نان گیسو خانگی حجیم و خوشمزه با طعم کره

طرز تهیه نان گیسو

 

که به نام نان سوئیسی نیز بسیار مشهور است بافت بسیار نرم و خوبی دارد و مزه کره در آن بسیار محسوس است. به صورت سنتی این نان در صبح یکشنبه خورده می شود و می توانید به عنوان وعده صبحانه یا عصرانه و یا به همراه غذاهای خود میل کنید. نان گیسو از دسته نان های حجیم قرار می گیرد. مهم ترین نکاتی که در تهیه نان گیسو باید رعایت کنید خمیر مایه فوری و تازه نیاز دارید تا نان خوب پف کند و از آرد مخصوص شیرینی یا آرد فانتری استفاده کنید تا هم بافت و هم رنگ نان خوب شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه نان گیسو خانگی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

آرد نول۱.۵ پیمانه معادل ۳۰۰ گرم
تخم مرغ۱ عدد
شکر۵۰ گرم
خمیر مایه۴ گرم
نمک۱ ق چای خوری
شیر ولرم۱/۲ پیمانه معادل ۱۳۰ گرم
کره۵۰ گرم

طرز تهیه نان گیسو خانگی

مرحله اول: عمل آوری خمیرمایه

ابتدا شیر را که دمای حدود ۵۰ درجه را دارد داخل کاسه ریخته و ۱ ق از شکر و خمیر مایه را به آن اضافه کنید و هم بزنید و در ظرف را به مدت ۱۰ دقیقه گذاشته تا عمل بیاد اگر خمیر مایه شما فوری می باشد می توانید این مرحله را حذف کنید.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

تخم مرغ را به همراه کره نرم شده و مابقی شکر داخل کاسه ریخته و با همزن دستی هم بزنید تا از لختگی خارج شود سپس خمیرمایه عمل آمده را اضافه کنید و آرد و نمک را با هم مخلوط و سه بار الک کنید و به تدریج شروع به اضافه کردن مواد بکنید.

مرحله سوم: استراحت خمیر

خمیر را شروع به ورز دادن کنید تا خمیر لطیفی بدست بیاد می توانید برای ورز دادن از استند میکسر استفاده کنید و یا به مدت ۱۰ دقیقه خمیر را ورز داده سپس داخل یک کاسه قرار دهید و برای ۱ ساعت در محیط آشپزخانه بگذارید تا پف کند.

مرحله چهارم: تهیه نان گیسو

بعد از استراحت هوای داخل خمیر رو خالی کنید (با مشت روی خمیر فشار دهید تا حجمش کم شود) و خمیر رو به چانه های کوچک (۳۵ گرمی) تقسیم کنید چانه ها را رول کنید و دقت کنید رول ها به یک اندازه باشه و قطرهای یکسان داشته باشد سپس سر رول ها را به یکدیگر وصل کنید و ببافید.

مرحله پنجم: پخت نان گیسو

بعد از گیس کردن نان آن را داخل قالب چرب به مدت ۱۵ دقیقه استراحت دهید بعد از استراحت روی خمیرها رو با قلمو رومال تخم مرغ و زعفران بزنید و داخل فر ۲۱۰ درجه قرار دهید تا نان پخته و پف کند می توانید روی فر را روشن کنید تا روی نان ها طلایی شود بعد از خارج کردن از فر داخل یک دستمال تمیز قرار دهید تا نرمتر شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت نان گیسو

  1. در زمان استراحت، روی خمیرها پلاستیک چرب و پارچه قرار دهید.
  2. در فرهای برقی و توستر و سولاردم برای پخت روی ۱۹۰ قرار دهید.
  3. می توانید یک کاسه آب داخل فر قرار دهید تا نان ها نرمتر شوند.

همچنین ببینید  

از
2
دیدگاه