طرز تهیه شیر عسلی خانگی با شیر خشک برای کیک شنی و باقلوا

طرز تهیه شیر عسلی

 

شیر تغلیظ شده که تقریبا می توان گفت شیری است که ۶۰ درصد آب آن از بین رفته و با افزودن شکر یک شیر عسلی شیرین و خوشمزه بدست می آید که در تهیه انواع دسرها و کیک ها و باقلواها استفاده می شود و این محصول را می توانید به صورت آماده از فروشگاه خریداری کنید ولی به راحتی با چند قلم مواد می توانید در منزل این شیر عسلی خانگی را تهیه کنید. از گذشته او می توان گفت در قرن ۱۳ در تلاش بودند که شیر را به مدت طولانی تر نگهداری کنند به همین جهت شیر عسلی را تهیه کردند. اگر گیاه خواران دوست دارند این شیرعسلی را تهیه کنند می توانند از شیرهای غیر لبنی استفاده کنند همچنین این شیر عسلی یا شیر تغلیظ شده خانگی برای صبحانه و عصرانه نیز گزینه خوبی می باشد. میزان شکر این شیر عسلی بسته به ذائقه خود شما می باشد و به دلخواه می توانید کم و زیاد کنید رسپی زیر شیرینی متعادلی به آن می دهد ولی اگر دوست دارید اصلا شیرین نباشد می توانید شکر را حذف کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه شیر عسلی خانگی یا شیر تغلیظ شده با شیر خشک برای کیک شنی و باقلوا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

شیر۱ لیتر
شکر۱ پیمانه
کره۰ گرم
شیر خشک۱ پیمانه

طرز تهیه شیر عسلی با شیر خشک

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

ابتدا شکر و شیر خشک را داخل یک تابه و یا قابلمه بریزید و هم بزنید حالا شیر را کم کم اضافه کنید و شروع به هم زدن کنید تا شکر خوب حل شود سپس تابه را روی حرارت متوسط قرار دهید.

مرحله دوم: افزودن کره

در ادامه باید به صورت مدام این مخلوط را هم بزنید و اصلا نباید شیر بجوش بیاد به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط غلیظ شود این مرحله ممکن است ۱ ساعت طول بکشد سپس کره خرد شده را به مخلوط شیر اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله سوم: تهیه شیرعسلی خانگی برای کیک با شیر خشک

بعد از افزودن کره به هم زدن روی حرارت ملایم ادامه دهید تا کره ذوب شود و مجدد شیرعسلی شروع به غلیظ شدن کند و به غلظت نهایی برسد سپس داخل شیشه ریخته و صبر کنید تا کاملا خنک شود سپس درب شیشه را بسته و در یخچال نگهداری کنید این شیر عسلی خانگی تا ۱ ماه در ظرف دربسته در یخچال قابل نگهداری می باشد.

فوت و فن های دستور تهیه شیر عسلی خانگی

  1. افزودن شیر خشک باعث خوشمزه تر شدن شیر عسلی می شود ولی اگر در دسترس ندارید قابل حذف است.
  2. باید از شیر خشک قنادی استفاده کنید و شیر خشک کودک مناسب نیست.
  3. دقت کنید شیر خشک در دو مدل وجود دارد یا از مدل نیدو استفاده کنید و یا از شیرخشک قنادی بدون نمک.
  4. اصلا نباید شیر بجوشد وگرنه شیر عسلی شکرک می زند و این مرحله ممکن است ۱ تا ۱.۵ ساعت زمان ببرد.
  5. شیر عسلی بعد از خنک شدن سفت و غلیظ تر می شود.

همچنین ببینید  

از
2
دیدگاه