طرز تهیه نان شکلاتی حلزونی دو رنگ ساده و خوشمزه در فر

طرز تهیه نان شکلاتی

 

یکی از نان های بسیار خوشمزه و پر طرفدار است و شاید کمتر کسی مزه این نان را دوست نداشته باشد. این نان برای هر مناسبت و یا وعده ای مناسب است و شما می توانید به همراه ۱ فنجان چای یا قهوه میل کنید همچنین این نان برای کودکان نیز بسیار جذاب است. برای تهیه این نان مانند همه نان ها احتیاج به خمیرمایه داریم در کل ما سه نوع خمیر مایه داریم بیشتر به دلیل راحتی کار از نوع فوری بیشتر استفاده می شود ولی بهتر است قبل از شروع کار حتما تست بگیرید که خمیر مایه شما تازه باشد و عمل بیاد. امروز در پارسی دی نان شکلاتی حلزونی دو رنگ ساده و خوشمزه در فر را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم 

آب ولرم۱/۴ پیمانه
خمیر مایه۱ ق سوپ خوری
شکر۱ ق چای خوری
شیر۱/۲ پیمانه
آرد۲ پیمانه
روغن مایه۱/۴ پیمانه
خامه صبحانه۱۰۰ گرم
شکلات۱۰۰ گرم
فندوق خرد شدهبه مقدار لازم

طرز تهیه نان شکلاتی حلزونی در فر

مرحله اول: عمل آوری خمیر

ابتدا آب ولرم ۴۰ درجه را داخل یک لیوان ریخته و به آن شکر اضافه کنید و هم بزنید سپس خمیر مایه را اضافه کنید و یک درپوش روی لیوان قرار دهید و برای ۱۰ دقیقه صبر کنید تا عمل بیاد و کف کند.

مرحله دوم: تهیه خمیر

داخل کاسه خمیر مایه عمل آمده را بریزید و شیر ولرم را اضافه کنید و هم بزنید سپس ۱ پیمانه از آرد را ریخته و هم بزنید در ادامه روغن مایع را افزوده و سپس مابقی آرد را بریزید تا جایی که خمیر وسط کاسه جمع شود.

مرحله سوم: ورز دادن خمیر

خمیر را روی سطح آردپاشی شده بگذارید و به مدت ۱۵ دقیقه خمیر را خوب ورز دهید تا چسبندگی خمیر کم شود و اگر نیاز بود کمی آرد بزنید سپس خمیر را به شکل یک توپ دربیاورید و داخل یک کاسه قرار دهید و برای ۴۰ دقیقه زمان دهید تا خمیر پف کند.

مرحله چهارم: تهیه شکلات میانی

برای تهیه شکلات میانی خامه صبحانه را داخل یک شیرجوش یا تابه ریخته و بگذارید ریز جوش بزند سپس از روی حرارت بردارید و شکلات تخته ای خرد شده را به آن اضافه کنید و سریع هم بزنید تا شکلات ذوب شود سپس در انتها فندوق خرد شده را اضافه کنید.

مرحله پنجم: تهیه نان شکلاتی

خمیر بعد از استراحت پف کرده و و دو برابر شده است پف آن را با مشت بگیرید و روی سطح آردپاشی شده با وردنه باز کنید سپس به شکل مستطیل باز کنید و دور اضافه خمیر را با کاتر برش بزنید حالا شکلات مرحله قبل را در مرکز خمیر بریزید دقت کنید از کنارها فاصله زیادی داشته باشد سپس با پالت کرم شکلاتی را صاف کنید و دو تا گوشه های خمیر را روی خمیر برگردانید از دو طرف سپس خمیر را با کاتر به قسمت ها مساوی به عرض ۵ سانت به شکل مستطیل تقسیم کنید سپس هر برش مستطیل را برش بزنید و به شکل گیس باف ببافید.

مرحله ششم: پخت نان شکلاتی

در ادامه هر گیس باف را رول کنید و داخل قالب مافین از قبل چرب شده قرار دهید و روی خمیر نایلون کشیده و برای ۳۰ دقیقه مجدد استراحت دهید تا خمیر پف کنید سپس به دلخواه آن را با زرده و زعفران رومال کنید و در فر از قبل گرم شده به مدت ۲۵ دقیقه در دمای ۱۸۰ درجه قرار دهید تا پخته و طلایی شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت نان شکلاتی مغزدار

  1. آب باید دمای ولرم داشته باشد تا خمیرمایه عمل بیاد و کف کند.
  2. مقدار آرد تقریبی می باشد و شاید کمتر و یا بیشتر آرد مصرف شود.
  3. با توجه به دماهای مختلف فر نان ها را چک کنید و اگر نیاز بود زمان بیشتری دهید.
  4. شما می توانید به هر روشی که دوست دارید نان ها را شکل دار بزنید.
  5. در فر برقی و توستر دما را ۲۰ درجه کمتر تنظیم کنید.

همچنین ببینید  

از
2
دیدگاه