طرز تهیه گوزلمه ترکیه ای ساده و خوشمزه با گوشت و پنیر به روش اصلی

دستور پخت گوزلمه ترکیه ای

طرز تهیه گوزلمه ترکیه ای

 

گوزلمه ترکیه ای یک غذای اصیل ترکیه ای می باشد که در وعده نهار یا صبحانه یا یک وعده سبک غذایی تهیه می شود. این غذا در اواخر قرت ۲۰ به فست فود های ترکیه راه پیدا کرد و بیشتر با گوشت چرخ کرده یا سیب زمینی یا اسفناج این غذا تهیه شده است. گوزلمه نیازی به خمیرمایه ندارد و به راحتی در ۲۰ دقیقه می توانید در خانه خمیر آن را تهیه کنید و داخل تابه سرخ کنید. شما می توانید از هر نوع پنیری که دوست دارید برای تهیه گوزلمه ترکیه ای استفاده کنید. گوزلمه شبیه به بازلاما می باشد و همان طور که نان در حال پخت است با کمی کره به آن بزنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه گوزلمه ترکیه ای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشد.

مواد لازم برای تهیه گوزلمه ترکیه

 • آب ۲ پیمانه
 • نمک ۱ ق چای خوری
 • آرد ۳ الی ۴ پیمانه
 • گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
 • پیاز ۱ عدد
 • قارچ ۵ عدد
 • رب ۱ ق غذا خوری
 • فلفل دلمه ۱ عدد
 • کره به مقدار لازم
 • نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پودر سیر به مقدار لازم

طرز تهیه گوزلمه ترکیه ای به همراه آموزش خمیر

مرحله اول: آماده سازی خمیر

ابتدا برای تهیه خمیر باید آرد را داخل یک کاسه الک کنید تا سبک شود. سپس نمک را به آن اضافه کنید و هم بزنید. وسط کاسه را گود کنید و شروع کنید به اضافه کردن آرد تا جایی که خمیر جمع شودف مقدار آب تقریبی می باشد و باید کم کم اضافه شود و میزان آن بسته به نوع آردی که استفاده می کنید ممکن است متفاوت است.

مرحله دوم: تهیه خمیر

وقتی خمیر وسط کاسه شکل گرفت باید برای ۵ دقیقه خمیر خوب ورز دهید به طوری که نرم و لطیف شود. بهتر است برای ۲۰ دقیقه داخل یک کاسه قرار دهید و به آن استراحت دهید. حتما روی خمیر را پارچه قرار دهید تا خشک نشود.

مرحله سوم: تهیه مواد میانی

در ادامه پیاز را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و داخل تابه به همراه کمی روغن تفت دهید تا سبک شود و در ادامه گوشت را اضافه کنید و تفت دهید تا گوشت خوب سرخ شود. قارچ ها را اسلایس کنید و به همراه گوشت و ادویه ها خوب سرخ کنید تا سپس فلفل دلمه خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید تا مواد یکدست شود و در انتها رب را اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب از بین برود، تابه را از روی حرارت بردارید تا خنک شود.

مرحله چهارم: تهیه گوزلمه

از خمیر تهیه شده باید چانه های یک اندازه بگیرید و روی سطح آردپاشی شده به صورت دایره ی باز کنید. قطر خمیر باید خیلی نازک شود. از مواد گوشتی و پنیری وسط خمیر قرار دهید و طرف دیگر خمیر را روی هم بیاورید و لبه های دایره را خوب فیکس کنید و داخل یک تابه کمی کره ریخته در جدی که فقط چرب شود، سپس خمیر را داخل تابه قرار دهید و صبر کنید تا یک طرف پخته و پنیر ذوب شود و برگردانید و روی گوزلمه را با کره رومال کنید و صبر کنید تا پخته شود. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه گوزلمه ترکیه ای بدون فر و خمیرمایه

 1. می توانید گوزلمه را با انواع سس ها سرو کنید.
 2. با این مقدار حدود ۷ الی ۸ عدد گوزلمه خواهید داشت.
 3. برای ورز دادن می توانید از استند میکسر نیز استفاده کنید.

همچنین ببینید  

از
2
دیدگاه