طرز تهیه ماهی لاپلو یا ماهی لای برنج جنوبی خوشمزه با فیله ماهی

طرز تهیه ماهی لاپلو

 

ماهی لای برنج یکی از خوشمزه ترین پلو های ایرانی می باشد که بیشتر در جنوب کشور متداول است و در واقع مثل همان کباب لاپلو می باشد و بجای پختن جداگانه ماهی شما ماهی را در لای برنج دم می گذارید. شما برای تهیه این غذا می توانید از هر نوع ماهی که دوست دارید استفاده کنید ولی بهتر است از ماهی کم تیغ استفاده کنید و بهترین گزینه ماهی تیلا پیلا یا همان فیله ماهی می باشد که خوردن آن نیز راحت تر باشد. امروز در پارسی دی ماهی لاپلو را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

برنج۲ پیمانه
فیله ماهی۳۵۰ گرم
سبزی پلویی۱۵۰ گرم
سیر۲ حبه
پیاز۱ عدد
آب نارنج۲ ق غذا خوری
پودر سیر و دارچینبه مقدار لازم
زعفرانبه مقدار لازم
زنجبیل، کاری، نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه ماهی لاپلو

مرحله اول: مرینت کردن ماهی

داخل یک کاسه ماهی را به همراه تمام ادویه و سیر پوره شده و آب نارنج و کمی زعفران و پیاز خرد شده بریزید و خوب ماساژ دهید سپس کاسه را بمدت ۳۰ دقیقه داخل یخچال قرار داده تا ماهی مزه دار شود.

مرحله دوم : تهیه سبزی

ابتدا سبزی پلو را پاک کردید و بشورید سپش آبکش کرده و اجازه دهید تا سبزی پلویی خشک شود در ادامه سبزی را ساطوری کنید و کنار بگذارید. برنج را نیز با کمی نمک خیس کنید.

مرحله سوم : سرخ کردن ماهی

پیاز ها را از ماهی جدا می کنیم و داخل یک تابه مقداری روغن ریخته تا داغ شود سپس ماهی را داخل تابه داغ سرخ کنید و کنار گذاشته سپس پیازها خلالی خرد شده را داخل همان تابه کمی تفت دهید تا نرم شود.

مرحله چهارم: دم گذاشتن ماهی لاپلو

برنج را روی حرارت قرار داده تا کمی بجوش بیاد سپس وقتی بجوش آمد کف روی آن را گرفته و آن را با دست تست کنید اگر نرم شده بوده سبزی پلویی را اضافه کنید و بعد از چند دقیقه آبکش کنید. کف قابلمه مورد نظر روغن ریخته و صبر کنید تا داغ شود سپس ته دیگ مناسب را قرار داده و یک لایه برنج ریخته و یک لایه ماهی های سرخ شده و کمی پیاز سرخ شده و همین طور این لایه ها را تکرار می کنیم و برنج را بمدت ۴۵ دقیقه دم می گذارید در انتهای پخت روی برنج کمی کره و زعفران ریخته و آن را در ظرف سرو می کشیم.

فوت و فن های دستور پخت ماهی لاپلو جنوبی

  1. می توانید مواد دیگری را برای مرینت کردن ماهی انتخاب کنید ولی دقت کنید نباید بیش از اندازه مواد مزه دار شوند زیرا بافت ماهی از بین می رود.
  2. می توانید از سبزی معطر بجای سبزی پلویی استفاده کنید.
  3. افزودن دارچین سرد بودن ماهی را می گیرد.
  4. می توانید به دلخواه ماهی را به تکه کوچک خرد کنید.

همچنین ببینید 

از
2
دیدگاه