طرز تهیه کتلت عدس و سیب زمینی خوشمزه و ساده بدون گوشت

دستور پخت کتلت عدس

طرز تهیه کتلت عدس

 

کتلت عدس یک غذای پر از ویتامین و پروتئین که بسیار خوشمزه و بافتی بسیار جالب دارید می توانید مانند برگر ساندویج کنید و یا می توانید با برنج بخورید و یا نونی و بسیار راحت است. همیشه تهیه کتلت متفاوت کمی برای ما سخته حس می کنیم شاید مزه و طعم آن را دوست نداشته باشید ولی با اطمینان کامل این کتلت عدس را درست کنید همنچین این کتلت برای افراد گیاه خوار نیز بسیار مفید است. عدس یکی از منابع غذایی شناخته شده می باشد که ۹۰۰۰ سال قدمت دارد و انواع مختلفی دارند و بیشتر در کشورهای آسیایی به خصوص هند استفاده می شود. امروز در پارسی دی کتلت عدس و سیب زمینی بسیار خوشمزه و مقوی بدون گوشت را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه کتلت عدس

 • تخم مرغ ۲ عدد
 • پیاز ۱ عدد
 • عدس ریز ۳/۴ لیوان
 • سیب زمینی ۱ عدد
 • سیر ۲ حبه
 • آرد سوخاری ۳ ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و فلفل قرمز به مقدار لازم

طرز تهیه کتلت عدس و سیب زمینی بدون گوشت

مرحله اول : پخت عدس

عدس را بشورید و با مقداری آب بگذارید تا پخته شود توجه کنید زیاد پخته نشود که له یا پوستش جدا شود بعد از پخت عدس را داخل آبکش ریخته و بگذارید تا آب اضافی آن گرفته شود سپس عدس پخته شده را با کمک آسیاب یا چرخ گوشت خوب له کنید تا خمیری شکل شود.

مرحله دوم :آماده سازی سیب زمینی و پیاز

سیب زمینی را بگذارید تا پخته شود سپس بعد از پخت پوستش را جدا کنید و رنده ریز بزنید و بگذارید داخل یخچال تا کمی خنک شود این کار باعث می شود کتلت روغن کمتری به خود جذب کند، پیاز را هم پوست بگیرید و رنده ریز بزنید و آبش را گرفته تا باعث وا رفتگی کتلت عدس نشود. سیر را نیز پوست بگیرید و پوره کنید.

مرحله سوم : تهیه مایه کتلت عدس

داخل یک کاسه عدس چرخ شده را به همراه پیاز و سیر و سیب زمینی و تمام ادویه ها ریخته و هم بزنید و تخم مرغ ها را به همراه ادویه اضافه کنید و هم بزنید و در انتها پودر سوخاری را اضافه کنید.

مرحله چهارم : سرخ کردن کتلت عدس

داخل تابه مقداری روغن ریخته تا داغ شود سپس با قاشق مقداری از مواد کتلت را برداشته و داخل روغن بریزید و با پشت قاشق خوب صاف کنید یک طرف کتلت عدس که سرخ شود طرف دیگر را نیز سرخ کنید و یا می توانید کمی دست های خود را مرطوب کنید و با دست از مواد برداشته و شکل دهید و داخل روغن داغ سرخ کنید بعد از سرخ شدن کتلت عدس را روی دستمال روغن گیر قرار داده تا روغن اضافی آن گرفته شود. کتلت عدس ما حاضر است نوش جان

نکات کلیدی در تهیه کتلت عدس

 1. اگر دید کتلت وا می رود میزان تخم مرغ کم بوده یک تخم مرغ دیگر اضافه کنید به همراه کمی آرد اضافه کنید.
 2. می توانید کمی جعفری هم اضافه کنید.
 3. اگر عدس ها زیاد پخته شدن احتمال وا رفتن کتلت عدس هست.
 4. با این مقدار حدود ۱۲ عدد کتلت عدس خواهید داشت.

همچنین ببینید 

طرز تهیه کتلت عدس و سیب زمینی خوشمزه و ساده بدون گوشت
4.8 (95%) 4 votes

guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments