خواص تخم مرغ

خاصیت های تخم مرغ

خواص تخم مرغ

تخم مرغ چه خواصی دارد؟

بهبود عملکرد بدن

اگر شما در روز دو عدد تخم مرغ میل کنید ۱۰ گرم پروتئین دریافت خواهید کرد، تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن به جز ویتامین سی در تخم مرغ وجود دارد. اگر شما تخم مرغ را با آب میوه در وعده صبحانه میل کنید یک وعده کامل دریافت کرده اید. تخم مرغ برای سلامت بدن بسیار کار آمد می باشد.

جبران کمبود آهن

کسانی که از کمبود آهن رنج می برند همیشه با از دست دادن انرژی خود مواجه می شوند. آهن موجود در بدن باعث می شود تا اکسیژن به خوبی در بدن گردش پیدا کرده و سیستم ایمنی بدن تقویت شود. شما برای کمبود آهن بدن خود می توانید تخم مرغ را در دستور غذایی خود قرار دهید. ما به شما توصیه می کنیم تخم مرغ مصرف کنید.

جبران کمبود مواد مغذی

تخم مرغ سرشار از ویتامین های مختلف می باشد و یک رژیم غذایی سالم محسوب می شود. در تخم مرغ سی درصد فولات و چهل درصد ویتامین های مختلف نظیر آ، ای، ب۱۲ وجود دارد. شما برای انرژی بدن خود نیازمند این ویتامین ها هستید پس بهتر است تخم مرغ را در دستور غذایی خود قرار دهید.

پایین آوردن کلسترول

در زمان های قدیم ادعا بر این بوده است که تخم مرغ دارای کلسترول بالایی می باشد. اما تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد این موضوع صحت ندارد. رابطه عکس بین مصرف تخم مرغ و بیماری های قلبی وجود دارد. کلسترول موجود در تخم مرغ متفاوت می باشد. ما دو نوع کلسترول در بدن داریم که یکی به نام کلسترول خوب و دیگری به نام کلسترول بد شناخته می شود. مصرف تخم مرغ تاثیری بر روی کلسترول بد خون ندارد. مصرف تخم مرغ باعث می شود تا کلسترول خوب خون افزایش پدا کند.

کاهش وزن

تخم مرغ را می توان برای کاهش وزن به کار برد، شما می توانید روز خود را زرده ی تخم مرغ آغاز کنید چرا که احساس سیری به شما دست می دهد. کسانی که در وعده ی صبحانه ی خود از تخم مرغ استفاده کرده اند کاهش وزن بیشتری را تجربه کرده اند.

بهبود سلامت مغز

یک ماده ای که در تخم مرغ یافت می شود کولین است، کولین باعث می شود تا رشد و سلامت مغز تامین شود. کولین همچنین باعث بهبود حافظه می شود. کولین در مغز رشد کرده و در نوزادان بسیار حیاتی است. اگر می خواهید کودک شما رشد مناسبی داشته باشد بهتر است تخم مرغ را در رژیم غذایی وی قرار دهید. تخم مرغ برای زنان باردار نیز مفید می باشد.

تقویت قوه بینایی

دو آنتی اکسیدان موجود در تخم مرغ به نام های لوتئین و زاگزانتین باعث می شود تا قوه بینایی تقویت شود. این دو نوع اکسیدان نام برده شده از چشم انسان در مقابل اشعه مراقبت می کنند. اگر تخم مرغ را در رژیم غذایی خود قرار دهید از مشکلات چشمی شما مانند آب مروارید و تباهی لکه زرد پیشگیری می شود. به همین دلیل است که توصیه شده است از دوران کودکی تخم مرغ مصرف کنید.

حاوی پروتئین

همانطور که می دانید تخم مرغ دارای پروتئین می باشد، آمینو اسیدهای ضروری بدن را تامین می کند. پروتئین برای سلامت بدن بسیار مفید می باشد و باعث ترمیم اعصاب قدیمی انسان می شود. علاوه بر تخم مرغ، شیر و گوشت ماهی دارای پروتئین می باشد. غنی ترین ماده خوراکی که دارای پروتئین می باشد تخم مرغ است. شما با مصرف تخم مرغ ۴۰ گرم پروتئین دریافت خواهید کرد.

تقویت استخوان ها

تخم مرغ دارای ویتامین دی می باشد، شما می توانید با مصرف تخم مرغ ویتامین دی زیادی دریافت کنید. برای جذب کلسیم و تقویت استخوان ها به تخم مرغ نیاز خواهید داشت. ویتامین دی باعث می شود تا سطح کلسیم بدن شما تنظیم شود. شما بهتر است در طول روز مواد کلسیم دار مصرف کنید تا استخوان های قوی داشته باشید.

حفظ سلامت مو

تخم مرغ به دلیل داشتن آمینواسیدهای فراوان که دارای سولفور می باشد می توانید به حفظ و سلامت موها و ناخن خود کمک کنید. تخم مرغ دارای ویتامین ب۱۲، ویتامین آ، سولفور می باشد که برای رشد سریعتر موها کاربرد دارد.

حفظ انرژی بدن

تخم مرغ به دلیل داشتن ویتامین ب باعث می شود تا انرژی شما در طول روز حفظ شود. شما می بایست در طول روز یک تخم مرغ را به صورت کامل میل کنید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

بیشترین سودی که تخم مرغ به بدن می رساند در مورد سیستم ایمنی بدن است. ویتامین آ، ویتامین دی و فولات از جمله مواردی است که باعث افزایش سیستم ایمنی بدن می شود. تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس ها مفید است.

پوست

تخم مرغ دارای ویتامین آ، بیوتن و سلنیوم می باشد که شما می توانید با مصرف تخم مرغ این بسته مراقبتی از پوست را دریافت کنید. ویتامین آ موجود در تخم مرغ باعث می شود تا شرایط پوست شما حفظ شود. بوتین موجود در تخم مرغ باعث می شود تا مواد مغذی پوست شما حفظ شود. سلنیوم به عنوان خط اول دفاعی می باشد که محافظ پوست شماست.

حفظ سلامت کبد

تخم مرغ علاوه بر موارد گفته شده دارای کولین می باشد، کولین باعث می شود تا کبد سلامت خود را حفظ کند.

کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه

کولین موجود در تخم مرغ باعث می شود تا از سرطان پیشگیری شود. شما برای جلوگیری از سرطان بهتر است شیوه تغذیه ای خود را اصلاح کنید. مصرف تخم مرغ در طول هفته باعث می شود تا گسترش بیماری در بدن شما کاهش پیدا کند.

براق کردن ناخن ها

در تخم مرغ ماده ای به نام آنتی اکسیم وجود دارد که باعث می شود تا ناخن های شما براق شود. شما با داشتن ناخن های براق می توانید به راحتی بدرخشید. استفاده از تخم مرغ باعث براق شدن ناخن می شود.

مفید برای رژیم غذایی

کسانی که به فکر زیبایی اندام خود هستند می توانند تخم مرغ را در رژیم خود قرار دهند چرا که زیبایی اندام باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. شما بهتر است تخم مرغ را در رژیم غذایی خود قرار دهید. قرار دادن تخم مرغ در رژیم صبحانه باعث می شود تا شما در طول روز احساس گرسنگی کمتری داشته باشید. اگر می خواهید رژیم مناسبی داشته باشید بهتر است از تخم مرغ استفاده کنید.

کمک به رفع کم خونی

کم خونی در خیلی از افراد وجود دارد، کاهش هموگولبین باعث ایجاد کم خونی می شود. هموگلوبین نقش های مهمی در بدن دارد که یکی از آنها اکسیژن رسانی به سایر نقاط بدن می باشد. کسانی که دچار کم خونی هستند با رنگ پریدگی و خستگی مواجه می شوند. تخم مرغ می تواند به شکل ویژه ای با کم خونی مبارزه کند.

ساخت و ترمیم سلول ها

یکی از فواید عالی تخم مرغ ساخت و ترمیم سلول ها می باشد. کولین موجود در تخم مرغ به این امر کمک می کند.

کمک به گردش خون

همانطور که اشاره شد تخم مرغ برای گردش خون بسیار مناسب می باشد. شما می توانید تخم مرغ را در صبحانه مصرف کنید.

حفظ و افزایش متابولیسم بدن

برای حفظ متابولیسم بدن شما نیاز به تخم مرغ دارید، چرا که دارای ویتامین ب ۱۲ برای سلامت بدن می باشد. ویتامین مذکور باعث می شود تا متابولیسم بدن به شکل ویژه ای افزایش پیدا کند.

عوارض و مضرات تخم مرغ

شما می بایست در ابتدا مشخص کنید که به تخم مرغ حساسیت دارید یا خیر. تخم مرغ در خیلی از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع یک غذای رایج است که خیلی از افراد به آن حساسیت غذایی ندارند.

تخم مرغ به خودی خود دارای هیچ عوارض خاصی برای بدن نمی باشد.

خیلی از افراد از همان دوران کودکی به تخم مرغ حساسیت نشان می دهند، همین امر باعث می شود تا از خوردن تخم مرغ دوری کنند.

باید دقت کنید که مصرف تخم مرغ برای تامین نیازهای بدن مفید است.

اگر شما تخم مرغ را به شکل زیادی در طول هفته مصرف کنید باعث ایجاد نفخ و یبوست در بدن شما می شود.

حساسیت به پروتئین تخم مرغ

همانطور که اشاره شد حساسیت به تخم مرغ در افراد مختلف متفاوت است. برخی از حساسیت ها ممکن است دارای عوارض جانبی مانند کهیر و یا اگزما باشد. برخی افراد دچار خارش، قرمزی پوست، آبریزش بینی و… می شوند.

در برخی دیگر مشاهده شده است که تخم مرغ باعث ایجاد سردرد، تهوع، سرگیجه و… می شود.

کسانی که بدین شکل با مصرف تخم مرغ مشکل دارند بهتر است از خوردن این ماده خوراکی خوشمزه صرف نظر کنند.

پروتئین تخم مرغ و سالمونلا

مصرف تخم مرغ به شکل خام باعث می شود تا مسمومیت غذایی ایجاد کند. بهتر است از خوردن تخم مرغ به شکل خام پرهیز کنید.

مشکلات ایجاد شده ناشی از مصرف تخم مرغ خام شامل اسهال، تب و دردهای شکمی می باشد.