طرز تهیه نان روغنی خانگی خوشمزه و آسان به روش کرمانشاهی

نان روغنی

نان روغنی یا برساق یا به زبان محلی بژی یکی از نان های بسیار خوشمزه شهر ایلام و لرستان می باشد که در شهرهای همدان و کرمانشاه نیز پخته می شود. نان روغنی یا برساق به شکل گلوله های مخلوطی شکل هستند که مانند انگشت جمع شده و به همین دلیل به آن برساق گفته می شود. نان روغنی را داخل روغن داغ سرخ می کنند و روی آن شکر می ریزند. در بعضی از شهر ها به نان روغنی زردچوبه می زنند و کمی شیرین تر تهیه می کنند. نان روغنی یک میان وعده بسیار خوشمزه و مقوی می باشد که به راحتی در منزل تهیه می شود و مهم ترین نکته نان روغنی عمل آمدن خمیر مایه است که باعث می شود این نان نرم و تازه باشد اگر خمیر مایه عمل نیاد نان روغنی زمان پخت پف نمی کند و سفت می شود. امروز در پاسی دی نان روغنی بسیار خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

تخم مرغیک عدد
روغن مایع۱/۲ لیوان
شیر یا آب ولرم۳/۴ لیوان
شکر۱.۵ لیوان
ماست۱ لیوان
بیکینگ پودر۱ قاشق مربا خوری
خمیر مایه۱ قاشق غذا خوری
گلاب۲ قاشق سوپ خوری
پودر هل یا رازیانه۱ قاشق مربا خوری
زردچوبه۱ قاشق غذا خوری سرخالی
نمکنصف قاشق چای خوری
آرد۵ تا ۶ لیوان

طرز تهیه نان روغنی

1مرحله اول : عمل آوری خمیر مایه

ابتدا شیر یا آب ولرم را داخل لیوان یا کاسه ای ریخته (حرارت شیر یا آب باید در حدی باشد که انگشت را نسوزاند حدودا باید دما ۵۰ تا ۵۵ درجه باشد) سپس شکر را به آن اضافه کنید و در انتها خمیر مایه را افزوده و هم بزنید سپس روی لیوان یا کاسه را درپوش بزارید و بمدت ۱۰ دقیقه اجازه دهید تا خمیر مایه فعال شود و کف کند.

2مرحله دوم : هم زدن تخم مرغ با مواد

تخم مرغ و ماست و شکر و گلاب و زردچوبه و نمک پودر هل و روغن مایع را با هم مخلوط می کنید و خمیر مایه عمل آمده را به آن اضافه کرده و با همزن دستی هم بزنید تا یکدست و صاف شود.

3مرحله سوم : اضافه کردن آرد

آرد را با بیکینگ پودر مخلوط کنید و طی چند مرحله با کمک قاشق چوبی به مخلوط مون اضافه کنید تا جایی که خمیر جمع شود (نباید زیاد آرد به خورد خمیر داد در حدی که چسبندگی آن از بین برود کافی می باشد) وقتی خمیر جمع شد آن را به مدت ۱۰ دقیقه با دست ورز دهید سپس داخل کاسه قرار دهید و روش را سلفون بکشید و برای ۲ ساعت در جای گرم اجازه دهید تا خمیر حجم بگیرد و پف کند.

4مرحله چهارم : قالب زدن خمیر

بعد از حجم گرفتن خمیر پف آن را با مشت بگیرید و به چونه ها کوچک تقسیم کنید. سطح کار را آرد پاشی کرده و با وردنه چونه ها را باز کنید سپس با کمک چنگال یا هرچی که دوست داشتید روش طرح بزنید (ضخامت نان روغنی نباید زیاد باشد)

5مرحله پنجم : سرخ کردن نان روغنی

داخل شیر جوش روغن به اندازه کافی بریزید و اجازه دهید تا داغ شود سپس دانه به دانه نان های روغنی را با حرارت ملایم سرخ کنید و بعد از سرخ کردن روی دستمال روغن گیر قرار دهید و روش را به دلخواه شکر بپاشید همراه با چای میل کنید. نوش جان

نکات کلیدی در تهیه نان روغنی

  1. حرارت حتما باید کم باشد تا نان ها مغز پخت شود اگر حرارت زیاد باشد ممکن است روی نان سرخ شود ولی مغز آن خمیر بماند.
  2. گلاب قابل حذف است.
  3. اگر روغن کرمانشاهی در اختیار داشتید آن را جایگزین روغن مایع کنید زیرا عطر و بوی بسیار خوبی به نان روغنی می دهد.

همچنین ببینید 

از
17
دیدگاه