طرز تهیه ایشلی چورک (نان فطیر مغزدار) به روش سنتی آذربایجانی

 ایشلی چورک

 

نان ها در ایران ها بسیار متنوع و خوشمزه هستند به طوری که در هر استان نان های مخصوص خودشان را دارند. شما می توانید این فطیر مغزدار آذربایجیانی به روش اصلی در خانه تهیه کنید. در آذربایجان در ایام عید برای دختر های تازه ازدواج کرده یا نو عروس ها هدیه و یا همان عیدی می برند و در کنار آن از این نان خوشمزه استفاده می کنند. ایشلی چورک را می توانید برای ماه رمضان یا عصرانه خوشمزه نیز تهیه کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه ایشلی چورک را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد۵٠٠ گرم
تخم مرغ١ عدد سفیده برای داخل خمیر و زرده برای رومال
شیر١ پیمانه
شکر١ ق چ
آب ولرم۱ پیمانه
روغن مایع۲ ق سوپ خوری
مایه خمیر۱ ق سوپ خوری
نمک۱ ق  سوپ خوری
زنجبیل۱/۲ق چای خوری
شیر۱/۲ ق چای خوری (برای رومال)
کنجد و گردو یا بادامبراى تزیین روى فطیر

مواد میانی

کره ى محلى۴ ق س
روغن مایع۲ ق س
آرد۱ و نیم پیمانه
زردچوبهنصف ق چای خوری
زنجبیل۱ ق چای خوری

طرز تهیه ایشلی چورک

مرحله اول: مخلوط کردن مواد

مایه خمیر را در آب ولرم ریخته به همراه شکر و در ظرف را بسته تا بمدت ۵ دقیقه عمل آید. آرد را داخل کاسه ی بزرگی ریخته و نمک و زنجبیل و سفیده تخم مرغ و شیر را افزوده و همزده و مخمر عمل آمده را افزوده و همزده و خمیر را ورز دهید تا صاف و یکدست شود.

مرحله دوم: استراحت خمیر

در ادامه روغن را افزوده و ده دقیقه ورز داده و روى خمیر دستمال مرطوب آشپزخانه کشیده و در محیط آشپزخانه یکساعت استراحت تا حجم خمیر دوبرابر شود. می توانید از خمیر مایه فوری نیز استفاده کنید که دیگر نیازی به عمل آمدن ندارد و مستقیم با مواد مخلوط می شود. برای تهیه مواد میانی آرد را در کره ى محلى و روغن مایع تفت داده تا خامى آن از بین برود و تغییر رنگ ندهد و کمى زردچوبه و زنجبیل افزوده و تفت داده و براى میان خمیر آماده است.

مرحله سوم: باز کردن خمیر

خمیر را به ۴ قسمت تقسیم و هر قسمت را به شکل دایره به قطر ۲۰ سانت داخل قالب پهن و مایه ى آماده شده ى میانى را به دو قسمت تقسیم کرده و روى هر خمیر ریخته و نیم دیگر خمیر ها را روى مواد کشیده و دور خمیر را ببندید و روی آن را پوشانده و یک ربع استراحت دهید.

مرحله چهارم: پخت نان

سپس با ترکیبی از زرده و شیر رومال زده و با گردو و کنجد روى خمیر را تزیین و در فر از یک ربع قبل گرم شده با دماى ١٨٠ درجه ى سانتیگراد به مدت تقریبى ۳۰ دقیقه قرار میدهیم تا نان ما پخته و طلایى شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت ایشلی چورک

  1. این نون در آذربایجان برای نوعروسان بدون مغزی و با شکر پخته میشد .
  2. از ساده ترین و سنتی ترین روش تزیین می توان گفت لبه‌ ی استکان را به زرده‌‌ی تخم مرغ یا شیر آغشته می‌کرد و داخل کنجد یا خرفه زده و روی خمیر مهر می‌زد. دایره‌ ی تمیز و مرتب و به دلخواه می توانید از مهر های مختلف نیز استفاده کنید.
  3. این نان را روی اجاق گاز هم می‌توانید بپزید و فقط کافیست که دمکنی سر قابلمه قرار دهید و شعله‌پخش کن زیر قابلمه و حرارت را بسیار کم کرده تا نان پخته و طلایی شود.

همچنین ببینید 

طرز تهیه ایشلی چورک (نان فطیر مغزدار) به روش سنتی آذربایجانی
4.5 (90%) 2 votes