طرز تهیه فطیر سراب نرم و پنبه ای به روش سنتی با فر و بدون فر

طرز تهیه فطیر سراب

فطیر سراب یکی از انواع فطیرها می باشد که بسیار خوشمزه و ساده است و یکی از نان های سنتی این شهر می باشد. سراب دومین شهر بزرگ استان آذربایجان غربی می باشد و یک شهر تاریخی می باشد و زبان اصلی این شهر ترکی می باشد. اما این فطیر که مخصوص سراب می باشد و به این اسم مشهور شده است بسیار نرم و لطیف می باشد و با مواد میانی پر می شود و شما می توانید همانند دیگر نان ها این فطیر را با فر و بدون فر تهیه کنید که ما هر دو روش را به شما آموزش خواهیم داد. در گذشته این فطیر در تنور و یا به روی سنگ داغ تهیه می شده است. امروز در پارسی دی طرز تهیه فطیر سراب را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

تخم مرغ۳ عدد
شیرنیم لیتر
خمیر مایه۱ ق سوپ خوری
شکر۱.۵ پیمانه
روغن مایع۱/۲ پیمانه
روغن جامد۱ پیمانه
نمک۱/۲ ق چای خوری
زردچوبه۱ ق چا ی خوری
آب۱/۲ پیمانه
آردبه مقدار لازم

طرز تهیه فطیر سراب

1مرحله اول: عمل آوری خمیر مایه

ابتدا باید خمیر مایه عمل بیاید. برای عمل آوری خمیر مایه باید آب ولرم را داخل یک کاسه یا لیوان بریزید و ۱ ق غذا خوری از شکر و خمیر مایه را اضافه کنید و هم بزنید و مخلوط را برای ۱۰ دقیقه کنار قرار دهید تا خمیر مایه عمل بیاید و کف کند.

2مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

تخم مرغ ها را به همراه مابقی شکر و  روغن ها و شیر و زردچوبه و نمک خوب مخلوط کنید و خمیر مایه عمل آمده را اضافه کنید و هم بزنید. در انتها باید مخلوط آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاید. سپس خمیر را خوب ورز دهید و به شکل توپ در بیاورید و برای ۲ ساعت داخل کاسه قرار دهید تا حجمش دو برابر شود.

3مرحله سوم: تهیه مواد میانی

در ادامه برای تهیه مواد میانی روغن را داخل تابه بریزید و آرد را اضافه کنید و هم بزنید تا بوی خامی آرد از بین برود. سپس شکر را اضافه کنید و مواد را خوب تفت دهید تا شکر ذوب شود و در انتها هل یا زنجبیل را به دلخواه اضافه کنید از روی حرارت بردارید.

4مرحله چهارم: پخت فطیر سراب با فر و بدون فر

پف خمیر را با دست بگیرید و به ۱۴ چانه مواد را تقسیم کنید. هر چانه را باز کنید و بعد به اندازه ۲ ق غذا خوری مواد میانی داخل خمیر قرار دهید و خمیر را ببنید و داخل سینی فر که از قبل کاغذ روغنی انداختید قرار دهید و کمی با دست باز کنید و با کاتر روی آن طرح بزنید و در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ برای ۲۰ دقیقه بگذارید ت پخته و طلایی شود. برای پخت بدون فر نیز باید فطیر ها را داخل تابه دو طرفه قرار دهیدو درب تابه را بسته تا نان ها پخته و طلایی شوند. نوش جان

مواد لازم برای تهیه مواد میانی 

شکر۱ پیمانه
آرد۲ پیمانه
روغن مایع۱ پیمانه
هل و زنجبیلدر صورت دلخواه

 

نکات کلیدی در تهیه فطیر سراب

 1. می توانید رسپی را نصف و یا دو برابر کنید.
 2. بیش از اندازه به مواد آرد نزنید وگرنه سفت و خشک خواهند شد.
 3. بهتر است با چاقو چند سوراخ روی هر فطیر ایجاد کنید تا زیاد پف نکند.

همچنین ببینید 

از
10
دیدگاه

 • ❤️ ۱ سال پیش

  سراب واسه آذربایجان شرقیه نه غربی

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۱ سال پیش

   ممنون

   پاسخ