خواص و مضرات زنجبیل برای قاعدگی ، سرطان ، آرتروز و سرماخوردگی

خواص زنجبیل

زنجبیل , خواص زنجبیل , مضرات زنجبیل , khavas zanjebil , o,hw ck fdg

زنجبیل

آشنایی با زنجبیل

زنجبیل نوعی ادویه پر مصرف در جهان محسوب می شود که محبویت آن در کشورهای آسیایی بسیار زیاد است و علاوه بر اینکه به عنوان یک طعم دهنده قوی مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان داروی گیاهی هم شناخته می شود.

از زنجبیل برای درمان مشکلات معده و روده استفاده شده و یک رژیم غذایی محسوب می شود. همچنین زنجبیل به عنوان مسکن و برای درمان اختلالات سلامتی به کار می رود. زنجبیل دارای اثرات ضد میکروبی ، آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

زنجبیل ادویه پر فایده و مفیدی است و خواص بسیار زیادی دارد که همگی این خواص را نمی توان به طور کامل در یک مقاله گنجاند ، به همین جهت خلاصه ای از خواص این ادویه ارزشمند را برایتان جمع آوری کرده ایم. برای شناخت بیشتر مهم ترین خواص زنجبیل در ادامه با پارسی دی همراه باشید.

خواص زنجبیل

درمان دل درد

یکی از خواص زنجبیل این است که می توانید به کاهش و التیام درد در ناحیه شکم کمک کنید. زنجبیل باعث انقباضات دودی شده و جریان شکمی را تحریک می کند. اثر زنجبیل در این مورد با توجه به شخص متفاوت می باشد.

کاهش استرس و اضطراب

استرس بخش جدایی ناپذیر زندگی ماشینی امروز می باشد و هر کسی به نوعی با آن روبرو می شود. زنجبیل حاوی آنتی اکسیدان قوی می باشد که بدن انسان را در مقابل استرس مقاوم می کند. یک داروی ضد سل نیز محسوب می شود.

حفاظت از دی ان ای

روغن موجود در اسانس زنجبیل می تواند برای کاهش آسیب های DNA موثر باشد. نکته مهم در مورد این روغن این است که می تواند به محافظت از اسپرم ها واکنش مناسب نشان دهد و می تواند به بهبودی باروری مردان منجر شود.

بهبود آسم و آلرژی

زنجبیل دارای یک خاصیت جالب می باشد ، این ماده می تواند واکنش ایمنی را خنثی کرده و باعث بهبود بیماری هایی مقل آلرژی و آسم شود. زنجبیل با کاهش انقباض ماهیچه های تنفسی می تواند باعث کاهش استیل کولین شود.

کاهش و التیام دردهای ماهیچه

زنجبیل می تواند دردهای ذهنی را کم کند، مصرف ۲ گرم زنجبیل ممکن است به طور میانگین دردهای ماهیچه ای ناشی از ورزش های مقاومتی را کاهش دهد. زنجبیل به اندازه دیکلوفناک که یک داروی ضد درد محسوب می شود فایده دارد و برای درمان ناراحتی های گوارشی استفاده می شود.

درمان اگزما

جالب است بدانید ترکیبات موجود در زنجبیل می تواند به درمان بیماری های پوستی مانند اگزما نیز کمک شایانی کند. یکی از ترکیب هایی که در زنجبیل وجود دارد شوگاول است که این ترکیب می تواند به درمان بیماری اگزما کمک کند.

خاصیت ضد سرطان

بیماری سرطان این روزها در جهان بسیار فراگیر شده است و خیلی از افراد با این بیماری درگیر هستند. چندین ترکیب موجود در زنجبیل در برابر نشانه های سرطان بسیار قوی ظاهر شده اند و زنجبیل می تواند مرگ سلول های سرطانی را تحریک کرده و همچنین می تواند باعث از بین بردن آنها شود.

جلوگیری از عفونت های سرماخوردگی

عفونت های سرماخوردگی در دراز مدت می توانند باعث آسیب به بدن شوند. جالب است بدانید زنجبیل مانع از ورود عفونت های سرماخوردگی به بدن می شود. عصاره موجود متانول در زنجبیل اثرات ضدباکتریایی دارد ، این عصاره مانع رشد ۱۹ نوع از هیلوباکترپیلوری می شود.

درمان آرتروز

با کم تر شدن فعالیت های بدنی نسبت به گذشته خیلی از افراد به بیماری آرتروز دچار می شوند و این بیماری در جهان خیلی شایع است ، زنجبیل می تواند به بهبود آرتروز کمک کند. تحقیقات نشان می دهد زنجبیل می تواند برای درمان درد آرتروز موثر باشد.

درمان کبد چرب

دوازده هفته مصرف زنجبیل به صورت روزانه باعث می شود تا چند آنزیم کبد، سیتوکین التهابی و شاخص مقاومت انسولین در مقایسه با داروهای دیگر کاهش پیدا کند. می توانید از روغن زنجبیل نیز استفاده کنید. روغن زنجبیل از کبد در برابر بیماری کبد چرب غیر الکلی محافظت می کند.

درمان حالت تهوع و استفراغ

زنجبیل باعث کاهش رشد میکروب هلیکوباکترپیلوری می شود. این ماده گیاهی باعث کاهش ترشح اسید معده شده و همچنین باعث می شود تا روند حرکت روده ها تسهیل شود. زنجبیل به درمان استفراغ و حالت تهوع کمک می کند.

زنجبیل در درمان بیماری استفراغ و حالت تهوع نیز موثر است. زنجبیل از فعالیت بیش از حد اعصاب با ممانعت سروتونین در بخش گوارش جلوگیری کرده و دارویی موثر برای درمان استفراغ و حالت تهوع محسوب می شود.

ضد میکروب و باکتری

زنجبیل یک ضد ویروس ، ضد میکروب و ضد قارچ قوی و طبیعی محسوب می شود و طبق مطالعات بر سلول ها تاثیر گذار است. به همین جهت برای درمان بیمارهای ویروسی با مشورت پزشک متخصص می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

کاهش درد قاعدگی

یکی از کاربردهای اصلی زنجبیل در درمان و کاهش دادن دردهای دوران قاعدگی بانوان می باشد. با یک رژیم غذایی مناسب حاوی زنجبیل می توانید درهای دوران قاعدگی را کاهش دهید. جالب است بدانید زنجبیل به اندازه مفنامیک اسید که یک داروی NSAID می باشد موثر است.