طرز تهیه آش قوروت قیله آذربایجانی فوق العاده خوشمزه و لذیذ

طرز تهیه آش قوروت قیله

 

آش های مخصوص آذربایجان بسیار خوشمزه و ساده است ولی این بار آش قوروت قیله یا علمدار آشی یکی از آش های لذیذ بومی جلفا استان آذربایجان شرقی بوده و اگر یک بار این آش خوشمزه را تهیه کنید حتما عاشق طعم و مزه آن می شوید. آش قورت قیله به ثبت ملی نیز رسیده است. این آش خوشمزه بیشتر در چهارشنبه سوری آخر سال تهیه می شود ولی شما می توانید همیشه آن را تهیه کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه آش قوروت قیله را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش شله قلمکار

 

مواد لازم

سبزی آش۱ کیلو
لوبیا چشم بلبلی۱/۲ لیوان
نخود۱/۲ لیوان
گوشت چرخ کردهبه دلخواه
گوجه۳ عداد
لوبیا سبز خرد شده۱ لیوان
بادمجان۳ عدد
برنح نیم دانه۱/۲ لیوان
بلغور۱/۲ لیوان
سیر۲ حبه
نعنا خشک۱  ق غذا خوری
کشک۱ لیوان رقیق شده
پیاز۲ عدد
نمک، فلفل سیاه، فلفل تندبه مقدار لازم

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش انار

 

طرز تهیه آش قوروت قیله

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید نخود و لوبیا را از شب قبل خیس کنید و چندین آب آن را عوض کنید و داخل قابلمه به همراه کمی آب پخته و آبکش کنید. سبزی آش را نیز تمیز کنید و خرد کنید و کنار قرار دهید. برنج و بلغور را نیز بشورید خیس کنید. بادمجان ها را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و داخل آب و نمک به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید تا تلخی بادمجان ها گرفته شود.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

در ادامه باید یکی از پیاز ها را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و داخل قابلمه کمی تفت دهید تا طلایی شود و بعد زردچوبه اضافه کنید و بعد از این که سبک شد نوبت اضافه کردن بادمجان پوست کنده و خرد شده است و در ادامه باید لوبیا سبز خرد شده نیز به همراه مواد تفت دهید.

مرحله سوم: پخت مواد

در ادامه باید گوجه فرنگی نگینی شده را نیز اضافه کنید سپس باید نخود و لوبیا و برنج و بلغور را نیز اضافه کنید و کمی نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و روی مواد آبجوش بریزید و بعد به دلخواه می توانید آب مرغ یا قلم نیز اضافه کنید و بگذارید تا برنج پخته شود، در حین سیر ها را پوست بگیرید و پوره کنید و به آش اضافه کنید.

مرحله چهارم: تهیه آش قوروت قیله

وقتی برنج پخته و شکفته شد نوبت اضافه کردن سبزی آش است و بعد کشک رقیق شده را به همراه نعنا خشک اضافه کنید و هم بزنید و بگذارید تا سبزی پخته شود و هم بزنید تا آش بریده نشود و کمی که از دور قابلمه شروع به جوشیدن کرد از روی حرارت بردارید و به همراه پیاز داغ و نعنا داغ میل کنید. نوش جان

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش جو

 

فوت و فن های دستور پخت آش قوروت قیله

  1. اگر می خواهید گوشت اضافه کنید باید با پیاز تفت دهید.
  2. لوبیا سبز را بهتر است بخارپز کنید و بعد استفاده کنید.
  3. میزان فلفل ها در این آش سلیقه ای است و حتی می توانید از فلفل تند تازه نیز استفاده کنید.
  4. افزودن نخود دلخواه است.

 

همچنین ببینید: طرز تهیه آش ماش

از
2
دیدگاه