فوت و فن قورمه سبزی مجلسی و رستوانی و جا افتاده + راز سیاه شدن

فوت و فن قورمه سبزی

فوت و فن قورمه سبزی

 

فوت و فن قورمه سبزی؛ در این پست شما می توانید تمام نکات مهم تهیه قورمه سبزی را به همراه اندازه دقیق مواد را یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی این خورش اصیل ایرانی را در خانه تهیه کنید. قورمه سبزی یکی از خورش های بسیار محبوب بین ما ایرانی ها می باشد که همه افراد آن را دوست دارند ولی تهیه آن دارای نکاتی می باشد که باید رعایت کنید تا بتوانید یک خورش فوق العاده داشته باشید. خورش قورمه سبزی زمانی جا افتاده می شود که کاملا روغن پس داده باشد و رنگ آن سیاه شود. امروز در پارسی دی طرز فوت و فن های قورمه سبزی مجلسی و رستورانی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

سبزی قورمه سبزی

برای داشتن یک قورمه سبزی خوشمزه یکی از نکات بسیار مهم سبزی می باشد. ترکیب سبزی و مقدار دقیق آن که باعث می شود رنگ و لعاب سبزی قورمه بیشتر شود. سبزی قورمه از تره که باعث می شود طعم تند و تیزی داشته باشید و جعفری و گشنیز و شنبلیله که باعث خوش عطر شدن آن می شود که مقدار دقیق آن را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید. سبزی را پاک کنید و زمانی که آب آن رفت باید خیلی ریز خرد کنید.

برای سرخ کردن سبزی قورمه باید آن را با روغن جامد سرخ کنید و از ابتدا که سبزی را داخل تابه می ریزید حتما روغن را اضافه کنید و روی حرارت متوسط خوب سرخ کنید تا رنگ سبزی تیره شود، این کار ممکن ۱ ساعت زمان ببرد.

اندازه دقیق سبزی قورمه برای ۱ کیلوگرم

تره۳۰۰ گرم
اسفناج۳۰۰ گرم
گشنیز۱۵۰ گرم
جعفری۱۵۰ گرم
شنبلیله۱۰۰ گرم

گوشت مناسب برای قورمه سبزی

برای داشتن یک قورمه سبزی خوشمزه انتخاب گوشت بسیار مهم است. گوشت سر دست یا دنده و قلم بهترین انتخاب برای داشتن یک خورش خوشمزه و لذیذ است. اگر گوشت شما فریزز شما بود نیم ساعت قبل از فریزر خارج کنید تا یخ آن باز شود. گوشت را با پیاز با شعله ملایم حداقل برای ۱۰ تقت تا گوشت خوب تغییر رنگ دهد و سرخ شود و یه آن فلفل سیاه و زردچوبه بزنید و حتما روی گوشت آب جوش بریزید تا بهتر پخته شود.

لوبیا برای قورمه سبزی

انتخاب لوبیا نیز برای قورمه سبزی یکی دیگر از نکات مهم می باشد. شما می توانید از لوبیا قرمز، چیتی یا چشم بلبلی استفاده کنید که این کاملا سلیقه ی می باشد ولی استفاده از لوبیا چیتی باعث لعاب بیشتر در خورش می شود.

لیموعمانی برای قورمه سبزی

لیموعمانی

لیموعمانی یکی از چاشنی بسیار مهم برای تهیه قورمه سبزی می باشد که شما می توانید در سه نوع به خورش اضافه کنید. از خود لیموعمانی استفاده کنید آن را از وسط به دو نیم کنید و هسته لیمو را خارج کنید و داخل آب ولرم قرار دهید تا تلخی آن از بین برود. یا می توانید از پرک لیموعمانی یا رب لیمو عمانی استفاده کنید تا اصلا خورشت تلخ نشود.

دقت کنید حتما لیموعمانی را پوست بگیرید و فقط پرک را اضافه کنید زیرا تمام روغن قورمه سبزی داخل لیموعمانی جمع می شود و بهتر است از پرک یا اسلایس لیمو یا رب لیمو عمانی استفاده کنید.

ادویه مخصوص قورمه سبزی

قورمه سبزی همانند دیگر غذا ها نیاز به ادویه دارد و شما می توانید فقط از فلفل سیاه و زردچوبه استفاده کنید و یا برای داشتن عطر و مزه بهتر است از ادویه های مخصوص قورمه سبزی در عطاری که به صورت پودر شده و آماده است استفاده کنید.

راز سیاه شدن و جا افتادن قورمه سبزی

زاز خوشمزگی قورمه سبزی

 

اما چند نکته مهم وجود دارد تا قورمه سبزی جا افتاده و رستورانی شود که در این بخش شما می توانید با رعایت کردن آن ها یک قورمه سبزی درجه یک رستورانی داشته باشید و برای مهمانی استفاده کنید.

 1. از روغن نسبتا زیادی برای سرخ کردن سبزی استفاده کنید.
 2. می توانید به دلخواه ۱ حبه سیر موقع تفت دادن پیاز استفاده کنید طعم فوق العاده ی در خورش ایجاد می کند.
 3. قورمه سبزی خوب باید حدود ۸ ساعت پخته شود تا جا بیفتد.
 4. بهتر است حرارت کم باشد و از ابتدا آب مناسب اضافه کنید و در حین پخت مجدد آب نریزید.
 5. می توانید از آبغوره یا آبلیموترش تازه نیز استفاده کنید.
 6. در بعضی از رسپی برای عطر و رنگ بهتر از ۱ ق غذا خوری رب انار نیز استفاده می کنند.
 7. بعد از اضافه کردن چاشنی باید نیم ساعت فل بخورد تا طعم ها به خورد خورشت برود.

در اواسط پخت سبزی خشک شنبلیله را اضافه کنید تا عطر و رنگ خورشت را بی نظیر کند.

ترفند های رستورانی برای داشتن قورمه سبزی

در قورمه سبزی های رستورانی مشاهده می کنید که سبزی قورمه بشدت سیاه شده است و بسیار جا افتاده می شود. برای داشتن یک خورش قورمه سبزی رستورانی باید نکات ذیل را رعایت کنید:

 • یک ترفند بسیار قدیمی در تهیه خورشت قورمه سبزی این می باشد که در ۵ دقیقه انتهای دو تکه یخ داخل خورش بی اندازید این کار باعث شوک دادن به خورشت می شود.
 • استفاده از عصاره قلم یا آب گوشت می توانید لعاب قورمه سبزی را بیشتر کند. قلم را در آب بجوشانید و آن را صاف کنید و برای تهیه غذا های سنتی استفاده کنید.
 • لوبیا از شب قبل خیس کنید تا نفخ آن از بین برود و اگر از لوبیا قرمز استفاده می کنید بهتر است لوبیا را یک بار بجوشانید و آب قرمز را دور بریزید.

رفع شوری قورمه سبزی

 1. اگر قورمه سبزی شما شور شد یک تکه سیب زمینی بزرگ داخل خورشت بی اندازد و برای نیم ساعت صبر کنید تا نمک را به خودش جذب کند.
 2. از سرکه یا آبلیموترش یا کمی رب انار استفاده کنید تا شوری را بگیرد.
 3. از نبات یا شکر استفاده نکنید زیرا همان طور که نمک خورشت را می گیرد باعث شیرین شدن آن می شود.

رفع شیرینی قورمه سبزی

 1. اولین و راحت ترین کار افزودن آب بیشتر به خورش است ولی نه در حدی که خورشت را آبکی کند.
 2. افزودن مقدار نمک باعث از بین رفتن شیرینی می شود.
 3. استفاه از سرکه و آبغوره برای متعادل کردن طعم ها نیز مفید است.

همچنین ببینید 

از
17
دیدگاه