طرز تهیه اگردک قزوین اصل خوشمزه و نرم با خمیر مایه به روش سنتی

طرز تهیه اگردک قزوین

 

اگردک یکی از نان های سنتی و بسیار خوشمزه است که شما می توایند برای صبحانه یا عصرانه این نان خوشمزه را میل کنید. همان طور که مشخص این نان برای استان قزوین می باشد و شما می توانید این را نان را به روش سنتی تهیه کنید. اگردک با خمیر مایه تهیه می شود و کیفیت خمیر مایه خیلی زیاد به خود نرمی نان بستگی دارد، شما می توانید از انواع آرد ها را برای تهیه این نان استفاده کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه نان اگردک قزوین را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد۴/۵ پیمانه
شیر ولرم۱/۲پیمانه
آب ولرم۱/۲پیمانه
کره۵۰ گرم
شکر۱ پیمانه
وانیل۱/۲ ق  چای خوری
نمک۱/۲ ق چای خوری
زعفران دم کرده۲ ق غذا خوری
تخم مرغ۲ عدد
خمیرمایه۱ ق غذا خوری
بیکینگ پودر۱ ق مربا خوری

طرز تهیه اگردک قزوین

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید همه مواد را در دمای محیط قرار دهید، می توانید از مخمر فوری استفاده کنید که دیگر نیازی به عمل آوری ندارد و یا می توانید با شیر یا آب عمل بیاورید و بعد به مواد اضافه کنید. داخل یک کاسه تمام مواد خشک را بریزید و ترکیب کنید.

مرحله دوم: تهیه خمیر

شیر و  آب رو در آخر اضافه کرده و تخم مرغ و زعفرون و وانیل هم اضافه کنید با پره خمیر گیر یا دست ورز داده تا خمیر جمع شود سپس ۵۰ گرم کره اصافه کنید و ب قدری خمیر را ورز دهید تا نرم و لطیف شود، دقت کنید اگر خمیر شل بود مجدد آرد بزنید و اگر سفت شد کمی آب یا شیر به مواد اضافه کنید.

مرحله سوم: استراحت خمیر

در ادامه خمیر برای ۱۰ دقیقه با دست ورز دهید تا نرم و لطیف شود، خمیر را به شکل توپ در بیاورید و در کاسه چرب شده به مدت ۱ الی ۲ ساعت قرار دهید تا حجیم خمیر دو برابر شود و خمیر حسابی پف کند.

مرحله چهارم: پخت اگردک قزوین

در ادامه باید از خمیر چانه بگیرید  و خمیر را به قطر ۳ الی ۴ میل باز کنید و کاتر بزنید و می توانید با چاقو یا روی الک روی خمیر شکل دهید. داخل شیر جوش روغن بریزید به طوری که خمیر باید داخل روغن شناور باشد و مداوم زیر و رو کنید تا خوشرنگ و مغز پخت شود و بعد روی کاغذ روغن قرار دهید و سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت اگردک قزوین

  1. اگه مخمر فوری نبود ۱ ق چ شکر را داخل ولرم ریخته هم زده مخمر ا می‌پاشید روی آب کمی همزده یشقاب میزبرید روش ۱۰ دقیقه صبر کنید اسفنجی شد به مواد اضافه کنید.
  2. می توانید روی نان ها شکر یا پودر قند بپاشید.
  3. می توانید بجای زعفران از زردچوبه نیز استفاده کنید.
  4. می توانید از لیوان فرانسوی یا پیمانه استفاده کنید.

همچنین ببینید 

از
3
دیدگاه