طرز تهیه خمیر پیراشکی نرم و لطیف و بازاری با ماست بدون خمیر مایه

طرز تهیه خمیر پیراشکی

یکی از خمیرهای بسیار پرکاربرد در آشپزی می باشد که طرز تهیه ساده ای دارد و شما می توانید به راحتی این خمیر را در منزل تهیه کنید شاید خمیر پیراشکی به صورت آماده در بیرون باشد ولی تهیه آن در منزل هم مقرون به صرفه هم سالم تر است و هم زمان زیادی از شما نمی گیرد چون این خمیر نیازی به خمیر مایه و زمانی برای عمل آمدن ندارد پس می توانید خیلی سریع آن را آماده کنید و برای پیراشکی های خوشمزه خود که می توانید از انواع مواد گوشتی و مرغی یا سبزیجات استفاده کنید اما شما می توانید این خمیر را هم داخل روغن سرخ کنید و یا رومال کنید و داخل فر بگذارید تا پخته شود. امروز در پارسی دی طرز تهیه خمیر پیراشکی نرم و لطیف و بازاری با ماست بدون خمیر مایه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

ماست۱/۲ پیمانه
تخم مرغ۲ عدد
روغن مایع۳ ق غذا خوری
جوش شیرین۱ ق چای خوری
نمک۱ پنس
آردبه مقدار لازم

طرز تهیه خمیر پیراشکی

1مرحله اول: مخلوط کردن ماست و جوش

ابتدا داخل یک کاسه ماست چکیده و سفت را که نباید زیاد ترش باشد را بریزید سپس به آن جوش شیرین اضافه کنید و برای چند دقیقه صبر کنید تا جوش شیرین اکیتو شود یعنی ماست کمی حالت پفی به خود می گیرد.

2مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه تخم مرغ و نمک و روغن مایع را اضافه کنید و با همزن دستی یا چنگال مواد را خوب هم بزنید تا تخم مرغ ها از لختگی خارج شوند در این مرحله اگر دوست دارید خمیر شما زردتر باشد می توانید کمی زعفران دم کرده اضافه کنید.

3مرحله سوم: ورز دادن خمیر

در ادامه باید آرد اضافه کنید آرد را از قبل حدود ۲ پیمانه الک کنید و کنار دست خود قرار دهید سپس کم کم و به تدریج شروع کنید به اضافه کردن آرد تا جایی که خمیر جمع شود باید چسبندگی خمیر را با ورز دادن بگیرید پس خمیر را روی سطح آرد پاشی قرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه خوب ورز دهید.

4مرحله چهارم: تهیه خمیر پیراشکی

بعد از اینکه خمیر را خوب ورز دادید و کاملا نرم و لطیف شد می توانید برای تهیه پیراشکی از آن استفاده کنید البته می توانید خمیر را با دستگاه نیز ورز دهید و یا ۱۰۰ بار به سطح بکوبید تا کاملا منسجم و کشدار شود خمیر شما آماده شده است می توانید آن را چانه گرفته و با وردنه باز کنید و از مواد دلخواه داخل آن قرار دهید و سرخ کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه خمیر پیراشکی نرم و لطیف

 1. بیش از اندازه آرد اضافه نکنید زیرا باعث خشک شدن خمیر می شود و بعد از پخت خمیر سفتی خواهید داشت.
 2. از آرد سفید قنادی استفاده کنید.
 3. ماست باید شیرین و چکیده باشد.
 4. مقدار آرد گفته نشده است زیرا آب خور آردها با هم متفاوت است و ممکن است کم یا بیشتر آرد استفاده شود.
 5. می توانید خمیر را کاتر بزنید و روی کاغذ روغنی قرار دهید سطح آن را آردپاشی کنید و داخل نایلون بگذارید و در فریزر گذاشته تا هر موقع خواستید استفاده کنید.

همچنین ببینید 

از
9
دیدگاه

 • علی ۲ سال پیش

  داخل فر میشه

  پاسخ
  • مونا مصطفوی ۲ سال پیش

   بله میشه باید در دمای 180 درجه فر گازی به مدت20 دقیقه بگذارید

   پاسخ