طرز تهیه خورش قیمه مجلسی و خوشمزه مثل نذری با مرغ و گوشت

طرز تهیه خورش قیمه

طرز تهیه خورش قیمه , خورش قیمه , خورشت قیمه , o va rdli , khoresh gheyimeh

خورش قیمه

خورش قیمه یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین خورش های ایرانی است که تقریبا بیشترین محبوبیت را در میان غذاهای نذری دارد. این خورش یکی از اصیل ترین غذاهای ایرانی است که به روش های مختلفی و با مواد متنوعی طبخ می شود.

از معروف ترین انواع خورش قیمه می توان به خورش قیمه سیب زمینی ، قیمه پلو مخلوط و خورش قیمه بادمجان اشاره کرد. از مواد اصلی تشکیل دهنده خورشت قیمه می توان به گوشت ، لپه ، سیب زمینی ، لیمو عمانی ، پیاز و رب گوجه فرنگی اشاره کرد.

در برخی مناطق علاوه بر مواد متداول از آلو خورشتی هم برای طعم دهندگی این خورش استفاده می شود. خورشت قیمه در کشور عراق هم طبخ می شود که با نام خورش قیمه نجفی معروف است. البته روش پخت و مواد تشکیل دهنده این خورش با خورش قیمه ایرانی متفاوت است.

با موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر خورش قیمه تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقداری کمتر یا بیشتری خورش تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی خورش قیمه با پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم برای ۴ نفر

مواد لازم خورش قیمه

دستور پخت

طرز تهیه خورش قیمه

مرحله اول: آماده سازی لپه

برای تهیه خورش قیمه مجلسی بهتر است حدود ۲ ساعت قبل از شروع آشپزی لپه ها را در یک کاسه آب بخیسانید و هر ۳۰ دقیقه یک بار آب شان را تعویض کنید و برای اینکه بوی بد لپه از بین برود بهتر است لپه ها را داخل قابلمه ریخته و روی آن مقداری آب بریزید و چندتا جوش که خورد کف روی آن را بگیرد و آبکش کنید.

مرحله دوم: تفت دادن گوشت و پیاز

برای شروع آشپزی پیازها را به صورت ریز خرد کنید سپس یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخلش بریزید. پس از اینکه روغن داغ شد پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید و تفت دهید تا پیاز کمی نرم شود سپس مقداری زردچوبه به پیاز اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید تا زردچوبه و پیاز یکدست شوند. در همین حین گوشت را پس از شستشو به صورت قیمه ای خرد کنید.

 

مرحله سوم: افزودن لپه

در مرحله بعد گوشت را به قابلمه اضافه کنید و پس از کمی تفت دادن لپه هایی که از قبل خیسانده اید و جوش خورده را اضافه کنید و با دیگر مواد تفت دهید. در این مرحله تفت دادن مواد را تا زمانی که گوشت و لپه سرخ شوند باید ادامه دهید.

مرحله چهارم: افزودن رب

زمانی که رنگ گوشت تغییر کرد رب گوجه فرنگی را به همراه مقداری فلفل سیاه به دیگر مواد اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید تا رب گوجه فرنگی سرخ شود. این کار علاوه بر اینکه بوی خامی رب را می گیرد باعث می شود خورش رنگ بهتری در پایان پخت داشته باشد.

مرحله پنجم: پخت خورش قیمه مجلسی

پس از اینکه رب گوجه فرنگی را به خوبی تفت دادید چند لیوان آب جوش به قابلمه اضافه کنید و با حرارت ملایم اجازه دهید گوشت و لپه به طور کامل بپزند. در این مرحله لیمو عمانی ها را با چنگال سوراخ کنید و به مدت ۱ ساعت در یک لیوان آب قرار دهید.

مرحله ششم: آماده سازی و افزودن لیموعمانی

این کار باعث می شود تلخی لیمو عمانی گرفته شود و طعم خورش را تلخ نکند یا می توانید لیموعمانی ها را وسط به دو نیم کرده و هسته لیمو را جدا کنید . پس از اینکه گوشت و لپه به طور کامل پختن لیمو عمانی ها را به خورش اضافه کنید. در این مرحله می توانید مقداری نمک و فلفل سیاه هم به خورش اضافه کنید.

مرحله هفتم: تهبه خورش قیمه مجلسی و خوشمزه

حالا باید خورش را روی حرارت بسیار ملایم قرار دهید تا به آرامی جا بیفتد. پس از اینکه خورش تقریبا آماده شد زعفران دم کرده را به آن اضافه کنید. در این مرحله می توانید کمی دارچین هم به خورش اضافه کنید. دارچین باعث می شود طعم خورش شبیه به طعم خورش های نذری شود.

پس از اضافه کردن زعفران خورش را بچشید و در صورت نیاز مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه کنید. در مرحله پایانی باید سیب زمینی را آماده کنید. برای این منظور سیب زمینی ها را به صورت خلالی یکدست خرد کنید و با آب سرد بشویید تا نشاسته اضافی روی سیب زمینی ها پاک شود.

مرحله هشتم: افزودن سیب زمینی

در مرحله بعدی سیب زمینی ها را آبکشی کنید و با یک دستمال تمیز خشک کنید. یک تابه مناسب روی حرارت قرار دهید و مقداری روغن داخلش بریزید. اجازه دهید روغن به حد کافی داغ شود سپس سیب زمینی ها را درون روغن سرخ کنید.

پس از اینکه سیب زمینی ها را سرخ کردید آنها را کنار بگذارید تا خورش کاملا آماده شود. پس از اینکه خورش به خوبی جا افتاد آنرا در ظرف خورشت خوری بکشید و با سیب زمینی های سرخ شده تزیین کنید. در پایان خورش قیمه را با برنج سرو کنید.
نکات پخت خورش قیمه

طعم خورش قیمه نذری

برای اینکه طعم خورش قیمه شبیه به خورش های نذری شود باید در مراحل پایانی پخت کمی دارچین ( برای ۴ نفر نصف قاشق مرباخوری دارچین یا یک چوب دارچین ) به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که اگر پودر دارچین را در مراحل ابتدایی پخت خورش به آن اضافه کنید باعث کدر شدن رنگ خورش می شود.

البته اگر می خواهید در مراحل اولیه پخت خورش قیمه دارچین را اضافه کنید می توانید از چوب دارچین استفاده کنید. با انجام این کار طعم دارچین کاملا وارد خورش می شود و روی رنگ خورش نیز تاثیر منفی نمی گذارد.

جلوگیری از تلخ شدن خورش قیمه

همانطور که می دانید تلخ شدن خورش قیمه تنها یک دلیل دارد و آن هم لیمو عمانی است. به هیچ وجه لیمو عمانی را در اوایل پخت به خورش اضافه نکنید. ضمن اینکه با ترفند در آب قرار دادن لیمو عمانی می توانید تلخی لیموعمانی ها را تا حد زیادی بگیرید.

در صورتی که خورش قیمه شما تلخ شده است می توانید با اضافه کردن سیب زمینی تلخی آنرا تا حد زیادی بگیرید. برای این منظور نسبت به اندازه خورش خود سیب زمینی آبپز کنید و سپس سیب زمینی آبپز شده را کاملا له کنید و به خورش در حال پخت اضافه کنید.

استفاده از گوشت مرغ

در صورتی که می خواهید از گوشت مرغ در قیمه خود استفاده کنید کافیست ۴۰۰ گرم گوشت خورشتی را از مواد لازم حذف کنید و به جای آن ۶۰۰ گرم گوشت مرغ اضافه کنید. مراحل پخت خورش با گوشت قرمز و مرغ تفاوتی ندارد.

خورش قیمه با گوشت مرغ هم طعم بسیار خوبی دارد. دلیل اینکه می توانید گوشت مرغ بیشتری در خورش قیمه خود استفاده کنید این است که گوشت مرغ حاوی فواید زیادی برای بدن است و قیمت آن هم خیلی به صرفه تر از گوشت قرمز است.

رنگ خورش قیمه

رنگ دهنده های خورش قیمه رب گوجه فرنگی و زعفران هستند. هر چه بیشتر در خورش خود زعفران استفاده کنید خورش خوشرنگ تر می شود. در خورش های نذری مقداری زیادی زعفران استفاده می شود و به همین دلیل خیلی خوشرنگ می شوند.

نکته دیگر در مورد رنگ خورش قیمه ، تفت دادن رب گوجه فرنگی است ، در صورتی که رب گوجه فرنگی را به خوبی تفت دهید هم روی طعم خورش تاثیر مثبت می گذارد ، هم باعث خوشرنگ تر شدن رنگ خورش می شود.

فوت و فن های تهیه خورش قیمه مجلسی با طعم عالی و بی نظیر

  1. بهتر از لیموعمانی استفاده کنید استفاده مستقیم از لیموترش باعث می شود رنگ خورش را از بین ببرد.
  2. بهترین ظرف برای پخت خورش های سنتی مسی و روحی می باشد.
  3. از نکات مهم تهیه خورش جا افتاده پخت آرام با شعله ملایم است.
  4. افزودن کمی گلاب طعم و مزه بسیار خوبی به قیمه می دهد.
  5. تفت دادن لپه با گوشت باعث می شود در هنگام پختن له نشود.
  6. بهتر است از گوشت سردست گوسفند استفاده کنید اما بعضی ها طبق ذائقه از گوشت گوساله نیز استفاده می کنند.

همچنین ببینید

طرز تهیه خورش قیمه مجلسی و خوشمزه مثل نذری با مرغ و گوشت
4 (80.54%) 411 votes
source : sanazsania

guest
42 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Roya
Roya
1 سال پیش

دستور العمل غذاتون عالیییییی بود😋
خیلی ممنونم از دستورالعمل عالیتون❤️

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
1 سال پیش
در پاسخ به  Roya

نوش جان

النا
النا
1 سال پیش

ممنون از اینکه دقیق و کامل توضیح دادید ⁦❤️⁩🌹

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
1 سال پیش
در پاسخ به  النا

خواهش می کنم

پری سان
پری سان
1 سال پیش

چه توضیح کاملی برا منه تازه عروس عالی بود👌👌

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
1 سال پیش
در پاسخ به  پری سان

خواهش می کنم.

Negar
Negar
1 سال پیش

ممنون از توضیحاتون

سیاوش
سیاوش
1 سال پیش

ممنون از توضیح کاملتون

تداعی
تداعی
1 سال پیش

ممنون

حمید
حمید
1 سال پیش

سلام گرامی ،ممنون از راهنماییتون درپخت خورشت قیمه،بسیار عالی بود،ولی می شه یک دونه ازفوایدزیاد گوشت مرغ که فرمودید روبه ماهم بگید؟در اسلام به مرغ بانام خوک پرندگان یادشده

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
1 سال پیش
در پاسخ به  حمید

می توان گفت سینه مرغ با 30 گرم پروئتین در هر 100 گرم یکی از منابع بسیار خوب پروئتین می باشد و برای کاهش وزن و عضلانی شدن بدن و یکی از خواص مهم مرغ در درمان سرماخوردگی می باشد و در کل برای تقویت سیستم بدن بسیار مناسب است اما در مورد طب سنتی و اسلام در مورد روایتی می باشد که امام علی گوشت جوجه کبوتر را بر گوشت مرغ ترجیح داده و چون مرغی که در طبیعت رها می‌شود و قدرت پرواز نیز ندارد؛ در بسیاری از موارد مانند خوک از فضله و مدفوع حیوانات دیگر استفاده ‌می‌کند، بر خلاف جوجه کبوتری که توسط انسان پرورش ‌می‌یابد و یا توسط مادرش که قدرت پریدن دارد از غذاهای بهتری بهره‌مند می‌شود. و این به معنای حرمت و یا حتی کراهت گوشت مرغ نیست.

سجاد
سجاد
1 سال پیش

سلام وقت شما بخیر من کلا این اولین تجربه ی آشپزیم هستش.
۱- منظور از نمک، فلفل سیاه، زردچوبه به میزان کافی چی هست؟ حداکثر؟ حداقل؟ نسبی؟
۲- آیا توی این پروسه از دیگ هم استفاده میشه یا از قابلمه معمولی؟
۳- منظور از کمی گلاب چقدر هستش؟

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
1 سال پیش
در پاسخ به  سجاد

سلام
1. جواب سوال اولتون حجم خورشت که قرار است آماده کنید در مقادیر ها متفاوت است برای مثال برای دستور قیمه گفته شده زردچوبه حدود 1/2 ق مربا خوری و فلفل خیلی کم و نمک همیشه در انتها کم کم اضافه کنید و خورشت را مزه کنید و به دلخواه خودتان تنظیم کنید و اگر نمک را از ابتدا بریزید گوشت سفت شده.
2. فرقی نداره شما می توانید داخحل هر نوع قابلمه استفاده کنید روحی یا مسی و یا حتی اگر عجله دارید زودپز ولی بهتر است خورشت ها با حرارت کم پخته شوند تا جا افتاده شوند.
3. گلاب برای این مقدار 1 ق غذا خوری یا 1/2 ق غذا خوری مناسب است.

Sima
Sima
1 سال پیش

ممنون از توصیحات خوبتون
من رب خورشتم زیاد شد باید چکار کنم ؟

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
1 سال پیش
در پاسخ به  Sima

کمی از آب خورشت بردارید و جدا کنید و مجدد کمی آب و ادویه اضافه کنید.

هانیه
هانیه
9 ماه پیش

عاالی
خیلی دقیق و نکته به نکته.. ممنونم واقعا

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
9 ماه پیش
در پاسخ به  هانیه

خواهش می کنم

بانو
بانو
9 ماه پیش

سلام‌گلاب رو کی اضافه کنم و به چه مقدار؟

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
9 ماه پیش
در پاسخ به  بانو

سلام گلاب را باید در انتها 15 دقیقه مانده خورشت را از روی حرارت بردارید در حد 1 ق غذا خوری

حسن فتحی
حسن فتحی
8 ماه پیش

بسیار عالی توضیح دادین ممنونم

علی
علی
7 ماه پیش

دستور العمل کامل و خوبی بود
هر تازه کاری با این راهنمایی براحتی میتونه یک خورشت خوشمزه درست کنه
ممنون از شما

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
7 ماه پیش
در پاسخ به  علی

نوش جان

آریا
آریا
6 ماه پیش

عالی . عالی . مادرم طفلک نتونست منو آشپز کنه. شما تونستین

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
6 ماه پیش
در پاسخ به  آریا

سلام نوش جان

زهرا
زهرا
6 ماه پیش

سلام. منظور از ۲۵۰ گرم لپه چند لیوان است؟

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
6 ماه پیش
در پاسخ به  زهرا

حدود 1.5 پیمانه

علی
علی
6 ماه پیش

سلام
250گرم لپه یکم زیاد نیست؟

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
6 ماه پیش
در پاسخ به  علی

برای حدود نیم کیلو گوشت چرخ کرده ، شما می توانید برای هر نفر یک مشت لپه در نطر بگیرید

نسترن
نسترن
6 ماه پیش
در پاسخ به  مونا مصطفوی

چقدر طول میکشه تا کامل جا بیوفته؟

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
6 ماه پیش
در پاسخ به  نسترن

حدود ۲ ساعت

علی
علی
5 ماه پیش

سلام یه سوال اینکه چند ساعت طول میکشه که خورشت قیمه و قرمه بپزه باید برای هر وعده از چند ساعت قبل شرو کرد؟

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
5 ماه پیش
در پاسخ به  علی

برای قورمه از زمان اماده سازی یعنی خیس کردن لوبیا باید از شب قبل شروع کنید و برای پخت 4 الی 5 ساعت و برای قیمه از 1 ساعت قبل لپه خیس کنید و بستگی به اینکه از گوشت یا مرغ استفاده می کنید زمان پخت ها کمی متفاوت است و اکر عجله دارید از زودپز استفاده کنید

فرهاد
فرهاد
4 ماه پیش

بهترین ظرف برای پخت خورش های سنتی مسی و روحی می باشد
روحی نه روی
جنس اون ظروف از فلز روی هستش

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
4 ماه پیش
در پاسخ به  فرهاد

ممنون

ناشناس
ناشناس
3 ماه پیش

برامن که مامانم گذاشته رفته و هیچی بلد نیستم و از گشنگی نمیرم خیلی مفید بود😂😂

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
3 ماه پیش
در پاسخ به  ناشناس

نوش جان عزیزم می تونی از اموزش دیگه هم استفاده کنید😜❤

مطهره
مطهره
1 ماه پیش

عالی بود من یادم رفته بود دارچین میریزن یا هل وقتی دیدم دستورتونو‌مطمئن شدم، راهنماییتون عالی بود مخصوصا نکات ریز

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
1 ماه پیش
در پاسخ به  مطهره

سلام نوش جان

سارا
سارا
5 روز پیش

سلام من یه بار لپه رو جدا پختم و ابکش کردم و به خورشت اضافه کردم توی خورشت سفت شد و دیرپز شد اگه جدا نپزیم و خام به گوشت اضافه کنیم و تفت بدیم مشکلی پیش میاد؟

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
5 روز پیش
در پاسخ به  سارا

بعد این که آبکش کردید زیاد داخل آبکش موند؟ میشه سارا جان

سارا
سارا
3 روز پیش
در پاسخ به  مونا مصطفوی

نه زیاد هم نموند ولی نمیدونم چرا لپه رو سفت کرد

مونا مصطفوی
Admin
مونا مصطفوی
3 روز پیش
در پاسخ به  سارا

زیاد تفت دادن لپه هم باعث سفت شدن می شود بهتر است از 1 ساعت قبل خیس کنید تا پف کند