طرز تهیه ترشی گوجه فرنگی کال ساده با هویج و فلفل با سرکه سفید

طرز تهیه ترشی گوجه فرنگی کال

 

یکی از انواع ترشی ها می باشد که با رسیدن فصل ترشی می توانید این ترشی خوشمزه را تهیه کنید و طرز تهیه بسیار آسانی دارد و با چند قلم مواد می توانید این ترشی گوجه کال را تهیه کنید البته در بعضی از ترشی های مخلوط نیز استفاده می شود ولی ترشی جداگانه گوجه فرنگی کال بسیار خوشمزه و ساده است و همراه با انواع غذاها و کته ها بسیار دلچسب می باشد حتما باید از گوجه کال استفاده کنید و گوجه رسیده اصلا مناسب نیست و کپک می زند شما می توانید گوجه ها را در اندازه های دلخواه خرد کنید مثلا می توانید آن را ورقه ای خرد کنید یا خیلی ریز یا متوسط خرد کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه ترشی گوجه فرنگی کال با هویج و فلفل با سرکه سفید را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم 

گوجه کال۱ کیلوگرم
هویج۲ عدد
فلفل دلمه رنگی۱ عدد
سیر۳ حبه
فلفل تند قلمی۳ عدد
سبزی ترخون و نعنا خرد شده۲ ق غذا خوری
گلپر۱ ق مربا خوری
سرکه سفید۳ پیمانه
آب۱ پیمانه
نمک۲ ق غذا خوری

طرز تهیه ترشی گوجه فرنگی کال یا نارس با هویج و فلفل

مرحله اول: آماده سازی سرکه و آب

ابتدا قبل از شروع به کار باید داخل یک قابلمه سرکه و آب و نمک را بریزید و هم بزنید تا به جوش بیاد وقتی بجوش آمد حرارت را خاموش کنید و بگذارید تا سرد شود فرقی ندارد از سرکه سفید یا قرمز یا خانگی استفاده می کنید فقط در نظر داشته باشید سرکه سفید کمی تند و تیز است و رنگ ندارد و سرکه قرمز کمی ملایم است و رنگ دارد.

مرحله دوم: آماده سازی سبزیجات

قبل از شروع کار همه مواد را شسته و روی یک پارچه پهن کنید تا کاملا خشک شود بهتر است بگذارید ۱ الی ۲ ساعت روی پارچه باشد تا کامل خشک شود ،حالا گوجه فرنگی کال را داخل یک ظرف بزرگ به اندازه دلخواه خرد کنید سپس هویج ها را پوست بگیرید و مکعبی یا حلقه ای خرد کنید سپس فلفل دلمه رنگی را خرد کنید و سبزی ها را پاک کنید و ساطوری ریز کنید.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه فلفل تند شسته شده را حلقه ای برش بزنید و به مواد فوق اضافه کنید گلپر را نیز اضافه کنید شما می توانید از پودر گلپر استفاده کنید و یا می توانید از گلپر پودر نشده به همراه کمی تخم گشنیز استفاده کنید.

مرحله چهارم: تهیه ترشی گوجه فرنگی کال

حالا از مخلوط تهیه شده شیشه های تمیز را پر کنید و به دلخواه روی هر شیشه کمی ترخون قرار دهید سپس مخلوط آب و سرکه خنک شده را داخل شیشه ها بریزید و تا لبالب شیشه آن را پر کنید و درب آن را کیپ ببندید سپس به صورت وارونه تا یک روز در دمای محیط آشپزخانه قرار دهید سپس به مدت ۱۰ روز صبر کنید و بعد مصرف کنید نوش جان.

فوت و فن های دستور تهیه ترشی گوجه فرنگی کال

  1. اگر سبزی تازه نداشتید می توانید از سبزی خشک استفاده کنید.
  2. بعد از ریختن نمک تست کنید و طبق سلیقه خودتون تنظیم کنید.
  3. بجای سرکه می توانید از آبغوره استفاده کنید.

همچنین ببینید  

طرز تهیه ترشی گوجه فرنگی کال ساده با هویج و فلفل با سرکه سفید
3.3 (66.67%) 3 votes