طرز تهیه ترشی آب گوجه مشهدی خوشمزه و خوش رنگ به روش اصلی

ترشی آب گوجه مشهدی

یکی خوشمزه ترین و خوش رنگ ترین ترشی استان خراسان است که بسیار محبوب می باشد این ترشی خوشمزه سرکه کمی دارد و تمام طعم و مزه آن به آب گوجه استفاده شده در آن است. ظاهر این ترشی بسیار اشتها برانگیز است و شما می توانید به راحتی این ترشی را در منزل تهیه کنید. ترشیجات در بین خانواده های در فصل زمستان بسیار محبوب بوده اما جالب است بدانید ترشی قند خون را کاهش می دهد و همچنین ترشیجات اسید معده را متعادل می کنند و همچنین در کاهش چربی خون نیز بسیار مفید است. در این فصل که گل کلم در بازار موجود است سعی کنید این ترشی خوشمزه را تهیه کنید و به شما پیشهاد می دهیم ترشی مشهدی را زیاد نگهداری نکنید و تازه مصرف کنید تا تمام شود. ترشی آب گوجه مشهدی بسیار حساس به کپک بوده پس حتما ظرف ها و مواد ترشی خشک باشند. امروز در پارسی دی ترشی آب گوجه مشهدی بسیار خوشمزه را به شما یاد خواهیم داد. با ما همراه باشید.

مواد لازم

گوجه فرنگی۸ کیلو
گل کلم۱ عدد متوسط
کرفس۱ دسته
سیردو بوته بزرگ
فلفل سیز یا قرمز تند۱۰ عدد
سرکه۱ لیوان
نمک۷ ق غذا خوری

طرز تهیه ترشی آب گوجه مشهدی

1مرحله اول : آماده سازی گوجه فرنگی

گوجه ها را بشورید و چهار قاچ کنید و داخ قابلمه با گنجایش مناسب بریزید و روی گاز گذاشته تا به جوش بیاد این مرحله باید ۲۰ دقیقه طول بکشد وقتی این زمان تموم شد گوجه ها را که کمی از حرارت افتادن را داخل صافی بریزید و صاف کنید و زمانی که صاف کردید نمک را به آب گوجه اضافه کنید( اگر غذاساز داشتید می توانید ابتدا گوجه ها را پوره کنید و سپس برای ۲۰ دقیقه بگذارید تا بجوشد)

2مرحله دوم : آماده سازی مواد ترشی آب گوجه مشهدی

همه مواد را از شب قبل خوب بشورید و ریز کنید (درشت خرد نکنید) و روی یک پارچه پهن کنید تا خشک شوند این کار از کپک زدن ترشی جلوگیری می کند. سیر را پوست بگیرید و چیپسی برش بزنید.

3مرحله سوم : تهیه ترشی مشهدی

داخل یک ظرف بزرگ آب گوجه به همراه سرکه را ریخته و تمام مواد را داخلش می ریزیم و خوب مخلوط می کنیم سپس ظرف های مورد نظر را که شسته و تمیز است را حاضر می کنیم و با ملاقه که تمیز و چرب نیست از مواد ترشی داخلش می ریزیم و در ظرف را خوب محکم می کنید تا هوا وارد ترشی نشود سپس ۱ روز در دمای محیط قرار دهید و سپس بمدت ۱۰ روز در یخچال قرار داد تا برسد. ترشی آب گوجه مشهدی ما حاضر است آن را همراه با غذاهای خود نوش جان کنید.

فوت و فن های دستور تهیه ترشی آب گوجه مشهدی

  • از قاشق فلزی برای هم زدن استفاده نکنید رنگ ترشی را خراب می کند.
  • سعی کنید این ترشی را در ظرف شیشه کوچک تهیه کنید و هر کدام را که تمام کردید سراغ بعدی بروید زیرا وقتی در ترشی را باز می کنید هوا داخل ظرف رفته و باعث کپک می شود.
  • اگر مواد را اضافه کردید و آب گوجه سفت بود از آب جوشیده سرد شده می توانید استفاده کنید.
  • این رسپی اصلی این ترشی می باشد شما می توانید خیار یا سبزی ترشی نیز به دلخواه اضافه کنید.
  • می توانید سیاه دانه یا گلپر نیز بنا به ذائقه خود اضافه کنید.

همچنین ببینید

از
18
دیدگاه