طرز تهیه ترشی لوبیا سبز و هویج ساده و فوق العاده با سرکه سفید

دستور تهیه ترشی لوبیا سبز

طرز تهیه ترشی لوبیا سبز

 

ترشی لوبیا سبز یکی از انواع ترشی ها می باشد که بسیار خوشمزه و ساده است و می توانید در اواخر تابستان که لوبیا سبز کم کم به بازار می آید این ترشی را تهیه کنید و در فصل زمستان آن را میل کنید. این ترشی مواد بسیار کمی می خواهد و بهتر است از لوبیا سبزهای قیطونی ریز استفاده کنید تا ترشی شما ترد تر و خوشمزه تر شود شما می توانید بنا به ذائقه خود میزان فلفل و تندی این ترشی را تنظیم کنید. شما می توانید از لوبیا سبز در انواع خورشت ها و پلوها استفاده کنید شما می توانید لوبیا سبز را به صورت کنسروی یا منجمد یا تازه استفاده کنید و از خواص خوب آن لذت ببرید اما مهم ترین فایده ای که لوبیا سبز دارد منبع خوبی از فیبر است که باعث بهبود حرکات روده می شود و برای لاغری و کاهش وزن بسیار مناسب است همچنین خواصی ضد سرطانی دارد و برای افسردگی نیز بسیار مناسب است و اگر تا به حال طعم و مزه این ترشی خوشمزه را نچشیدید حتما یکبار شده آن را تست کنید بشدت آن را دوست خواهید داشت. امروز در پارسی دی ترشی لوبیا سبز و هویج ساده با سرکه سفید را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه ترشی لوبیا سبز با سرکه سفید و هویج

 • لوبیا سبز ۱ کیلوگرم
 • هویج ۲ عدد
 • سیر ۵ حبه
 • فلفل سبز ۳ عدد
 • سبزی شامل ترخون، کرفس ،شوید جمعا ۱۰۰ گرم
 • سرکه سفید به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • نمک به مقدار لازم

طرز تهیه ترشی لوبیا سبز و هویج با سرکه سفید

مرحله اول: آماده سازی لوبیا سبز

ابتدا باید لوبیا سبز را آماده کنید بهتر است از لوبیا سبز قلمی و ریز استفاده کنید سر و ته لوبیا را بزنید شما به دلخواه می توانید به صورت درسته لوبیا سبز را ترشی کنید و یا خرد کنید سپس آن را بشورید و داخل آبکش قرار دهید تا خشک شود.

مرحله دوم: آماده سازی هویج و سبزی

هویج ها را برای تزئین و طعم بهتر اضافه می کنیم به دلخواه می توانید آن را حذف کنید. هویج ها را پوست بگیرید خلالی خرد کنید و یا می توانید با قالب مختلف کاتر بزنید سبزی گفته شده را پاک کنید و کمی خرد کنید، سیرها را نیز پوست بگیرید و فلفل ها را بشورید.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد

حالا به چند عدد شیشه تمیز نیاز دارید ته شیشه مقداری سبزی و سیر بریزید و یک عدد فلفل سپس لوبیا را به صورت عمودی داخل شیشه قرار دهید حالا هویج قالب زده را دور تا دور شیشه قرار دهید و روی لوبیا مجدد سیر و کمی سبزی بریزید.

مرحله چهارم: تهیه ترشی لوبیا سبز

حالا سرکه سفید و آب جوش خنک شده را داخل یک پارچه بریزید (مقدار سرکه و آب برابر باشد یعنی اگر ۲ پیمانه سرکه سفید ریختید ۲ پیمانه آب بریزید) حالا نمک اضافه کنید و به میزان دلخواه تنظیم کنید سپس مخلوط آب و سرکه را روی لوبیا ریخته و تا سر شیشه آن را پر کنید سپس درب آن را محکم کنید تا هوا وارد آن نشود سپس بعد از ۱ الی ۲ هفته ترشی شما آماده است نوش جان.

نکات کلیدی در تهیه ترشی لوبیا سبز ساده

 1. می توانید هویج را حذف کنید و یا از قارچ بلانچ شده استفاده کنید.
 2. لوبیا سبز را به دلخواه می توانید خرد کنید.
 3. اگر طرفدار طعم تند و تیز هستید مقدار فلفل را بیشتر بریزید.

همچنین ببینید  

طرز تهیه ترشی لوبیا سبز و هویج ساده و فوق العاده با سرکه سفید
4.3 (85.71%) 7 votes