خواص کرفس

خاصیت های کرفس

خواص کرفس

کرفس چه خواصی دارد؟

قصد داریم در این نوشته در مورد خواص کرفس برای شما مطالبی را قرار دهیم، کرفس دارای آب فراوان می باشد که برای سلامت پوست و مو بسیار مفید می باشد. کرفس از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است.

این گیاه دارای ساقه و برگ می باشد و به عنوان ادویه در خیلی از مواد غذایی استفاده می شود. کرفس به رنگ های سبز روشن یا سبز تیره وجود دارد. این گیاه دارای گلبرگ های سفید هستند که دانه های آن قهوه ای روشن می باشد. رایحه کرفس تند و دلپذیر است.

کرفس دارای کالری کمی می باشد و می توان از این گیاه در رژیم غذایی کاهش وزن استفاده نمود. برای جلوگیری از بیماری های قلبی توصیه شده است و دارای ویتامین و مواد معدنی بسیاری است.

اگر می خواهید در مورد خواص بی نظیر کرفس اطلاعات کسب کنید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید.

خواص کرفس برای سلامتی

فشار خون را کاهش می دهد.

فشار خون بالا یکی از بیماری هایی است که باید جدی گرفته شود. سبک زندگی می تواند در کنترل فشار خون موثر باشد. کرفس دارای فیتوکمیکال می باشد که باعث می شود تا دیواره شریانی بدن شل شود. همین امر باعث می شود تا فشار خون کاهش پیدا کند.

طبق تحقیقات انجام شده کرفس ضدفشار خون می باشد که می توانید برای کاهش فشار خون کرفس را در رژیم غذایی خود قرار دهید. همچنین این گیاه دارای نیترات می باشد که ثابت شده است برای کاهش فشار خون بسیار موثر است. عصاره تخم کرفس می تواند برای کاهش سطح فشار خون بسیار موثر باشد.

کلسترول را کاهش می دهد.

کرفس را می توانید در رژیم غذایی خود قرار دهید چرا که دارای فیبر می باشد، فیبر موجود در کرفس باعث می شود که کلسترول کاهش پیدا کند.

طبق تحقیقات انجام شده ثابت شده است که کرفش باعث کاهش میزان کلسترول شده و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد و همچنین باعث افزایش سطح کلسترول خوب خون می شود. اگر می خواهید سالم بمانید کرفس مصرف کنید.

التهاب را کاهش می دهد.

این گیاه دارای آنتی اکسیدان های مختلف می باشد که دارای خواص ضدالتهابی است. همچنین کرفس دارای فلاونول ها می باشد که برای کاهش التهاب بسیار موثر است. این گیاه دارای لوتئولین می باشد که از بروز التهاب های مختلف مانند، التهاب ریه، پروستات، لثه و مغز پیشگیری می کند. این گیاه باعث می شود تا باکتری هلیکوباکتر که باعث ایجاد زخم معده می شود مهار و کنترل شود.

به فرآیند کاهش وزن کمک می کند.

خیلی اوقات شنیده ایم که برای کاهش وزن بهتر است کرفس را در دستور غذایی خود قرار دهید. کرفس گیاهی است که برای کاهش وزن بسیار موثر است. این گیاه کم کالری بوده و دارای فیبر زیادی می باشد. فیبر موجود در کرفس باعث می شود که شما احساس سیری کنید. همین امر باعث می شود که شما به سراغ غذا نروید.

کرفس دارای آب فراوان نیز می باشد که یکی از مزایای ویژه این گیاه است. کم آبی باعث می شود تا شما در طول روز خسته شوید. کرفس باعث تنظیم متابولیسم لیپید می شود. این امر باعث می شود تا وزن شما کنترل شده و کاهش پیدا کند. شما می توانید کرفس را با سایر سبزیجات نیز مصرف کنید.

به جلوگیری از سرطان کمک می کند.

کرفس می تواند باعث جلوگیری از سرطان شده ، این گیاه دارای پلی استیلن می باشد که باعث جلوگیری از شکل گیری سلول های سرطانی در بدن می شود. این گیاه آبدار دارای فلاونوئید می باشد که باعث می شود تا با رادیکال های آزاد موجود در بدن مبارزه کرده و سلول های سرطانی را نابود کند. کرفس برای پیشگیری از سرطان موثر است.

فرآیند هضم را بهبود می دهد.

کرفس دارای فیبر زیادی می باشد که برای سلامت سیستم گوارش موثر است. فیبر موجود در کرفس باعث می شود تا باکتری های موجود در معده بتوانند فرآیند هضم را به درستی انجام دهند. کرفس می تواند باعث حرکات راحت روده شود.

زندگی جنسی را بهبود می دهد.

کرفس مقوی می باشد که برای بهبود زندگی جنسی موثر است. ساقه کرفس دارای آندرواستنون و آندروستونول می باشد که باعث تحریک زندگی جنسی شما می شود. طبق تحقیقات صورت گرفته کرفس برای افزایش میل جنسی مردان موثر است و باعث می شود تا تعداد اسپرم ها در مردان افزایش پیدا کند.

کرفس می‌تواند به درمان آسم کمک کند.

یکی از اختلالات شایع تنفسی آسم می باشد که نفس کشیدن برای فرد دشوار می شود. آسم باعث می شود تا زندگی سخت تر شده و کرفس می تواند به درمان بیماری آسم کمک کند.

می‌تواند به درمان دیابت کمک کند.

کرفس دارای ویتامین کا می باشد که باعث می شود تا التهاب های بدن کاهش پیدا کرد و حساسیت بدن نسبت به انسولین کاهش پیدا کند. کرفس برای کسانی که به دیابت نوع دوم گرفتار هستند بسیار موثر است. همچنین این گیاه باعث جلوگیری از مشکلات معده می شود.

سلامت قلب و عروق را بهبود می دهد.

کرفس به عنوان یک داروی ضد فشار خون شناخته می شود، این گیاه در طب سنتی برای کاهش فشار خون مورد استفاده قرار می گیرد. کرفس می تواند باعث سلامت قلب و عروق شما شود. همچنین این گیاه باعث کاهش کلسترول بد خون می شود.

می‌تواند با عفونت مبارزه کند.

طبق مطالعاتی که در آمریکا انجام شده است، کرفس گیاهی است که برای درمان و جلوگیری از عفونت های قارچی بسیار موثر است. روغن کرفس را می توان برای درمان انواع عفونت های قارچی مورد استفاده قرار داد. این گیاه برای درمان باکتری های موجود در دستگاه ادراری و روده ها بسیار موثر می باشد.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

اگر می خواهید سیستم ایمنی قوی در برابر ویروس ها داشته باشید به شما توصیه می کنیم حتما کرفس را در رژیم خود قرار دهید، این گیاه دارای ویتامین سی فروان می باشد که برای تحریک بیشتر سیستم ایمنی بدن و تقویت قوای دفاعی بسیار موثر است. داشتن یک سیستم ایمنی قوی برای مقابله با انواع بیماری ها موثر است. ویتامین سی موجود در این گیاه باعث افزایش ایمونوگلوبولین ها می باشد که ترکیبات اسیدی برای سیستم ایمنی می باشند.

سیستم عصبی را آرام می کند.

کرفس دارای روغن های معطر می باشد که برای تنظیم سیستم عصبی موثر است. اگر شما می خواهید سیستم عصبی مناسبی داشته باشید و همچنین اگر می خواهید شب ها خواب راحتی داشته باشید بهتر است از کرفس استفاده کنید.

کرفس به عنوان یک گیاه آرام بخش شناخته می شود و می تواند مستقیما بر روی اعصاب انسان تاثیر گذار باشد. بقراط که به عنوان پدر طب شناخته می شود اذعان دارد که کرفس برای درمان بیماری های عصبی بسیار مفید است. این گیاه باعث می شود تا هورمون استرس در بدن کمتر احساس شود و باعث ایجاد ثبات در بدن می شود و با اضطراب مقابله می کند.

سنگ کلیه را درمان می کند.

این گیاه دارای فواید بسیاری برای سلامت بدن می باشد. روغن کرفس دارای لوتئولین می باشد که یک ترکیب مفید برای درمان سنگ کلیه است، اگر سنگ کلیه دارید بهتر است کرفس را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

مفاصل را سالم نگه می دارد.

این گیاه را می توان برای درمان دردهای مفاصل به کار برد. کرفس باعث می شود تا درد مفاصل کم شده و نقرس را نیز درمان می کند. کرفس به دلیل آب فراوانی که در خود دارد ادرار آور می باشد و به دفع اسید اوریک در بدن کمک می کند، همین امر باعث می شود تا درد مفاصل کاهش پیدا کند. روغن تخم کرفس دارای سدانولید می باشد که برای بیماری نقرس موثر است.

بدن را هیدراته می کند.

همانطور که اشاره شد کرفس دارای آب فراوان می باشد، این گیاه دارای نود و پنچ درصد آب می باشد که شامل محتویات پتاسیم، سدیم، فسفر، منیزیم، کلسیم و آهن می باشد که برای هیدراته کردن بدن موثر است. کرفس به دلیل آب فراوان خود می تواند باعث افزایش رطوبت پوست شود.

سوزش سر دل را درمان می کند.

کرفس به دلیل داشتن خاصیت قلیایی باعث می شود تا با اسید معده مقابله کرده و سوزش سر دل را به راحتی درمان کند، این گیاه برای رفلاکس معده و بیماری های گوارشی بسیار مفید می باشد و توصیه شده است کسانی که این مشکلات را دارند از کرفس استفاده کنند.

برای سلامت چشم ها مفید است.

این گیاه سرشار از ویتامین آ می باشد که برای داشتن یک چشم سالم مفید است. ویتامین آ موجود در این گیاه باعث می شود تا بینایی شما در طول شب افزایش پیدا کند.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا و آلرژی های دیگر را درمان می کند.

کرفس به دلیل داشتن ویتامین سی فراوان باعث می شود تا سیستم ایمنی بدن شما تقویت شود، این گیاه بر حفظ سلامت کلی بدن موثر است. ساقه کرفس دارای مقادیر زیادی از مواد معدنی و آنتی اکسیدان می باشد که برای جلوگیری از حساسیت های فصلی موثر است. اگر می خواهید سرماخوردگی و آنفلوآنزا خود را درمان کنید می توانید از این گیاه کمک بگیرید، ویتامین سی موجود در این گیاه به شدت با بیماری های ذکر شده مقابله می کند.

نوروژنز (عصب‌زایی) را ترویج می کند و از بروز زوال حافظه ممانعت می کند.

کرفس دارای لوتئولین می باشد که این ماده موجود در کرفس باعث می شود تا از بروز زوال حافظه جلوگیری شود. مطالعات نشان می دهد که مصرف کرفس در طول روز باعث می شود تا سلول های بنیادی بدن تقویت شده و باعث کاهش تحلیل عصب ها می شود.

اگر می خواهید از بیماری های رایج عصبی پیشگیری کنید بهتر است کرفس را در رژیم غذایی خود قرار دهید. لوتئولین موجود در کرفس به بدن کمک می کند تا نوروژنز در بدن تقویت شده و از بیماری های زمان پیری جلوگیری شود.

میگرن را تسکین می دهد.

تخم کرفس باعث می شود که سردرد کاهش پیدا کند، تخم کرفش باعث می شود سردرد های شدید مانند میگرن تحت کنترل در آید. یکی از دلایلی که میگرن در بدن انسان ایجاد می شود کم آبی می باشد، از دست دادن آب بدن باعث ایجاد بیماری میگرن می شود.

کرفس دارای مقادیر زیادی از آب می باشد که برای سلامت بدن مفید است. این گیاه به تسکین درد میگرن کمک می کند. تخم کرفس شامل منیزیم می باشد که باعث می شود تا سردردهای شدید از شما دور شود.

تعادل قلیایی بدن را بهبود می بخشد.

کرفس دارای خاصیت قلیایی می باشد که برای تهیه آبمیوه های مختلف و همچنین سوپ استفاده می شود. اگر معده و بدن شما در حالت اسیدیته قرار دارد می توانید کرفس را به عنوان یک انتخاب مناسب در رژیم غذایی خود قرار دهید.

از زخم ها جلوگیری می کند.

زخم های معده توسط باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری ایجاد می شود. کرفس گیاهی است که سرشار از فلاونوئیدها می باشد که از رشد این باکتری در بدن پیشگیری می کند. اگر می خواهید زخم های درون بدن خود را درمان کنید، می توانید از این گیاه استفاده کنید. این گیاه برای درمان زخم معده و مری موثر است.

یبوست را درمان می کند.

کرفس دارای فیبر زیادی می باشد، همین امر باعث می شود که یک منبع عالی برای یبوست باشد، فیبر موجود در کرفس باعث می شود تا روده تحریکات کافی برای دفع را داشته باشد.

علائم یائسگی را رفع می کند.

خانم ها در دوران یائسگی با علائم مختلف روبرو می شوند. برای کاهش علائم یائسگی می توانید از کرفس کمک بگیرید. این گیاه باعث کاهش علائم این دوران می باشد. کرفس به دلیل داشتن فیتواستروژن ها می تواند یک گیاه ضد یائسگی شناخته شود. اگر شما هم درگیر این دوران هستید می توانید کرفس را در برنامه رژیم خود قرار دهید تا تعادل هورمونی شما حفظ شود.

شما باید در دوران یائسگی بدن خود را هیدراته نگه دارید، کرفس به دلیل داشتن آب فراوان می تواند برای این امر بسیار موثر باشد و بدن را به خوبی آب رسانی کند. استرس زیادی در دوران یائسگی وجود دارد که شما می توانید این امر را مصرف کرفس تعدیل کنید.

بوی بد دهان را از بین می برد.

تا به اینجا در مورد فواید کرفس آشنا شدید، اما کرفس باز هم دارای فواید زیادی برای بدن می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، کرفس به بدن شما کمک می کند تا بتوانید سالم بمانید، این گیاه برای مقابله با بوی بد دهان بسیار عالی می باشد، چون می تواند باکتری های موجود در سطح زبان شما را پاکسازی کند.

دارای خواص ضد پیری است.

همه ی ما می دانیم که می توانیم با مصرف مواد گیاهی و مفید از پیر شدن زودرس جلوگیری کنیم. کرفس شامل ویتامین سی و آ می باشد که از پوست بدن انسان در مقابل عوامل مخرب جلوگیری می کند. در مطالعات انجام شده ثابت شده است که ویتامین سی موجود در کرفس می تواند اثرات ضد پیری عالی بر روی پوست داشته باشد. ویتامین آ موجود در کرفس به سلامت پوست کمک می کند. شما می توانید برای اینکه از پوست خود محافظت کنید کرفس میل کنید.

آکنه و جوش را درمان می کند.

آکنه و جوش باعث می شود تا پوست شما دچار لک شود. ویتامین های موجود در کرفس که شامل مواد معدنی می باشد می تواند به راحتی با آکنه و جوش مقابله کند و اثرات جوش و آکنه را بر روی پوست صورت شما کاهش دهد.

به شما توصیه می کنیم کرفس را به صورت روزمره مصرف کنید. کرفس باعث می شود تا پوست بدن شما تمیز شده و باکتری ها از پوست دور شود. اگر می خواهید پوست شما به صورت پایدار پاکیزه و تمیز بماند کرفس به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و آب فراوان انتخاب بسیار مناسبی می باشد.

می‌تواند برای پوست های چرب استفاده شود.

پوست های چرب همیشه آزار دهنده می باشد، خیلی از افراد مجبورند روزی چند بار صورت خود را بشویند تا پوست چرب کمی برطرف شود. خیلی از افراد از داروهای دیگر استفاده می کنند تا این مشکل مرتفع شود اما شما می توانید کرفس را جایگزین داروهای شیمیایی کنید.

کرفس به دلیل داشتن آب فراوان خواص هیدراته کردن پوست را دارا می باشد. شما می بایست برای این کار آب کرفس را به صورت منظم میل کنید. می توانید چند ساقه کرفس را در آب بجوشانید و هنگامی که سرد شد قبل از خوابیدن آن را بر روی پوست صورت خود استعمال کنید.

به درمان ویتیلیگو کمک می کند.

یکی از مشکلات و اختلالاتی که در پوست انسان ایجاد می شود ویتیلیگو یا پپسی می باشد که خیلی از افراد در ایران درگیر آن هستند. پوست انسان ممکن است به دلایل مختلف رنگدانه های خود را از دست بدهد. این امر باعث می شود تا لکه های سفید رنگ بر روی پوست صورت ایجاد شود که این امر باعث می شود تا اعتماد به نفس فرد کاهش پیدا کند.

کرفس برای مقابله با پپسی بسیار موثر است. یافته ها حاکی از آن است که کرفس برای درمان ویتیلیگو بسیار موثر است. شما برای درمان این بیماری می توانید کرفس را کمی بجوشانید، زمانی که کمی سرد شد قبل از خوابیدن بر روی پوست صورت خود استعامال کنید.

البته کسانی که خیلی از حساسیت پوستی رنج می برند، بهتر است قبل از استعمال این کار با پزشک خود مشورت کنند. شاید تا به الان از فواید بی نظیر کرفس برای پوست بی خبر بوده اید، اما این گیاه برای پوست بسیار کاربردی است.