طرز تهیه نان شیر خانگی خوشمزه فرانسوی با بافت پنبه ای

طرز تهیه نان شیر

یکی از نان های بسیار خوشمزه است که بیشتر به نان شیر فرانسوی معروف است و بسیار خوشمزه و بافت پنبه ای دارد. نان شیر یک نان مناسب صبحانه و کنار انواع غذاها می باشد که طرز تهیه بسیار راحتی دارد و شما می توانید به دلخواه به اشکال مختلف به خمیر شکل دهید و در فر و یا سولاردم این نان خوشمزه را بپزید. سعی کنید برای تهیه نان شیر از مخمر تازه و فوری استفاده کنید تا خمیر با کیفیتی داشته باشید با توجه به نوع جنس های مختلف آردها ممکن است کمی بیشتر یا کمتر آرد بخواهد پس حتما آرد را یکباره اضافه نکنید. امروز در پارسی دی نان شیر را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

کره۴۰ گرم
آرد۳.۵ پیمانه
خمیر مایه فوری۲ ق چای خوری
شکر۲ ق سوپ خوری
نمک۱ ق چای خوری
آب ولرم۳/۴ پیمانه
شیر ولرم۱/۲ پیمانه

طرز تهیه نان شیر

1مرحله اول: عمل آوری خمیر

ابتدا آب ولرم که دمای حدود ۵۰ درجه را دارد داخل یک لیوان یا کاسه ریخته و خمیر مایه و شکر را اضافه کنید و هم بزنید و روی ظرف را بپوشانید و به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید تا کف کند و عمل بیاد.

2مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

شیر ولرم را داخل کاسه ریخته و خمیر مایه عمل آمده را به آن اضافه کنید و سپس آرد و نمک را با هم مخلوط کنید و سه بار الک کنید و به تدریج شروع به اضافه کردن مواد کنید تا خمیر بدست بیاد و سپس روی خمیر را بپوشانید و به مدت ۱۵ دقیقه بگذارید تا بماند.

3مرحله سوم: استراحت خمیر

کره را در دمای محیط قرار دهید تا نرم شود سپس به خمیر اضافه کنید و به مدت ۱۰ دقیقه خمیر را خوب ورز دهید تا یکدست و لطیف شود سپس خمیر را داخل یک کاسه قرار داده و به مدت ۱ ساعت در دمای محیط بگذارید تا پف کند و حجم بگیرد.

4مرحله چهارم: چانه گرفتن خمیر

بعد از استراحت خمیر، پف آن را با مشت بگیرید و به ۱۵ چانه یک اندازه و منظم خمیر را در بیاورید سپس یک سینی ۲۰*۳۰ انتخاب کنید و چانه ها را کنار هم داخل سینی قرار دهید و روی خمیر را پوشانده و برای ۱ ساعت دیگر بگذارید تا خمیر استراحت کند.

5مرحله پنجم: پخت نان شیر خانگی

بعد از گذشت ۱ ساعت چانه ها را با مقداری شیر رومال کنید سپس در فر از قبل گرم شده به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهید تا نان پخته شوند سپس در انتها ۲ دقیقه روی فر را روشن کنید تا روی نان ها نیز طلایی شود. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه نان شیر خانگی و پنبه ای

  1. سینی مورد نظر را حتما با کره چرب کنید تا نان ها راحت جدا شوند.
  2. می توانید برای اینکه نان ها نرم شوند یک کاسه آب داخل فر قرار دهید.
  3. اگر از استند میکسر برای ورز دادن استفاده می کنید نیازی به ۱۵ دقیقه مرحله دوم نیست.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه