طرز تهیه نان قیسی لطیف و خوشمزه با طعم و مزه بهشت و قیسی تازه

طرز تهیه نان قیسی

 

قیسی یکی از میوه های بسیار خوشمزه و مقوی می باشد که انواع ویتامین های مغذی را دارد و بدن بسیار مفید است. طعم قیسی شیرین است و برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به کاهش وزن، درمان کم خونی، افزایش شیر مادر نیز گزینه خوبی می باشد و این بار قرار است با قیسی یک نان خوشمزه و لطیف تهیه کنید که طعم و مزه بهشت می دهد و شما می توانید به دلخواه از قیسی یا زردآلو شیرین استفاده کنید. شما می توانید نان قیسی را با یک لیوان چای یا قهوه میل کنید و از طعم بی نظیر یک نان خانگی لذت ببرید. امروز در پارسی دی طرز تهیه نان قیسی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

آرد۵۰۰ گرم (و مقداری برای ورز دادن)
کره۱۰۰ گرم
تخم مرغ درشت۲ عدد
شکر۱/۳ پیمانه
شیر ولرم۱ و ۱/۴ پیمانه
خمیر مایه۱.۵ ق غذا خوری
اسانس یا پوست پرتقال۳ قطره
قیسی۱۰۰ گرم

طرز تهیه نان قیسی

مرحله اول: آماده سازی خمیر

شیر را باید گرم کنید نه در حدی که دست بسوزد ولی گرما را احساس کند اگر خیلی سرد باشد خمیرمایه عمل نمی آید حالا باید ۱ ق چای خوری شکر و نمک را اضافه کند و هم بزنید و برای ۵ الی ۶ دقیقه اجازه دهید تا خمیر مایه عمل بیاید.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

در ادامه باید تخم مرغ و مابقی شکر و کره نرم شده را داخل یک کاسه بریزید و هم بزنید تا در حد ترکیب شدن مواد را هم بزنید و بعد خمیرمایه عمل آمدن را اضافه کنید و حالا باید کم کم آرد اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا خمیر وسط کاسه جمع شود و اگر دید خیلی خمیر به دست می چسبد خیلی کم ارد اضافه کنید و برای ۱۵ دقیقه باید خمیر را خوب ورز دهید.

مرحله سوم: استراحت خمیر

حالا باید خمیر را داخل کاسه قرار دهید و روی کاسه را پوشانده و برای ۱۵ دقیقه در دمای محیط استراخت دهید تا پف کند و بعد پف خمیر را با دست بگیرید و دوباره ورز دهید و قیسی های خرد شده را به آن اضافه کنید و محدد دوباره مواد را ورز دهید تا قیسی ها به خورد خمیر برود. حالا خمیر را برای ۱۰ دقیقه مجدد استراحت دهید.

مرحله چهارم: پخت نان قیسی

در ادامه کف قالب لوف را کاغذ روغنی انداخته و یا می توانید کمی چرب کنید می توانید خمیر را به شکل گیس بافت یا مارپیچ شکل دهید و بعد داخل قالب قرار دهید و برای ۱۵ دقیقه زمان دهید تا مجدد استراحت کند و بعد زرده تخم مرغ را بزنید و روی نان را رومال کنید و در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۷۵ درجه زمان دهید به مدت ۳۰ زمان دهید تا نان پخته شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت نان قیسی

  1. آرد هر چقدر بیشتر بزنید نان شما بافت آن سفت تر می شود پس به اندازه آرد بزنید.
  2. خمیر باید نصف قالب را بگیرد و مابقی فضای قالب در زمان پخت حجم می گیرد.
  3. می توانید از سبزیجات یا زردآلو نیز در تهیه این نان استفاده کنید.
  4. می توانید مقدار شکر را بیشتر بریزید تا نان شیرینی داشته باشید.

همچنین ببینید 

از
1
دیدگاه