طرز تهیه فسنجون یزدی (متنجینه) خیلی خوشمزه و متفاوت به روش اصلی

فسنجون یزدی

 

فسنجون یزدی یکی از خورشت بی نظیر ایرانی می باشد که با دیگر خورش فسنجون ها متفاوت است زیرا قرار است از آلو برای طعم دار کردن این خورش استفاده کنید. شما می توانید فسنجون یزدی را به همراه کوفته قلقلی گوشت یا مرغ تهیه کنید و یا می توانید از مرغ تکه ای استفاده کنید که این کاملا سلیقه ای می باشد. اگر هوس یک فسنجان خوشمزه و خوشرنگ کردید در تهیه کردن این مدل فسنجوت اصلا شک نداشته باشید و تضمینی عاشق طعم آن می شود. امروز در پارسی دی  فسنجون یزدی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه فسنجون یزدی برای ۲ نفر

پیاز۱ عدد
فیله مرغ۳۰۰ گرم
بادام درختی۸ عدد
گردو۴ عدد
چغندر۱ عدد
به۱ عدد
آلو خورشتی۸ عدد
رب اناربه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، پودر سیربه مقدار لازم

طرز تهیه فسنجون یزدی یا متنجینه خوشمزه و سنتی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید سینه مرغ را بدون استخوان کنید و به اندازه دلخواه خرد کنید و یا می توانید از فیله مرغ استفاده کنید و فیله را برش بزنید. گردو و بادام را باهم ترکیب و آسیاب کنید تا پودری شود.

مرحله دوم: تفت دادن مواد

در ادامه باید پیاز را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و به همراه نمک و فلفل سیاه تفت دهید تا سبک و شیشه ای شود و بعد مرغ را  اضافه کنید و پودر سیر بزنید و تا زمانی که رنگ مرغ تغییر نکرده است تفت دهید.

مرحله سوم: افزودن گردو و بادام

در ادامه باید گردو و بادام پودر شده را اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی مغزیجات گرفته شود و بعد کمی روی مواد آب سرد بریزید و بگذارید تا مرغ پخته شود. در ظرفی دیگر باید چغندر پوست بگیرید و خرد کنید و بعد به را نیز خرد کنید و با کمی آب بگذارید تا پخته شود. آلو ها را نیز جداگانه خیس کنید.

مرحله چهارم: پخت فسنجون یزدی

در ادامه باید چغندر و به پخته شده را نیز به خورش اضافه کنید و زمانی که مجدد به جوش افتاد آلو های خورشتی را با همان آبی که خیس کردید اضافه کنید و به دلخواه در این مرحله برای نعادل در مزه ها کمی رب انار اضافه کنید و با حرارت کم بگذارید تا بجوشد و خورش غلیظ شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت فسنجون یزدی به روش سنتی با مرغ

  1. می توانید از کوفته قلقلی و گوشت تکه ای استفاده کنید.
  2. اگر دوست دارید خورش شما شیرین باشد کمی شکر اضافه کنید و اگر دوست دارید ترش باشد رب انار ترش تری بیفزاید.
  3. این خورشت باید با حرارت کم پخته شود تا روغن بی اندازد و در انتها خورش غلیظی باید داشته باشید.
  4. افزودن آب سرد به بادام و گردو باعث شوک می شود و روغن بیشتری پس می دهد.
  5. می توانید از انواع آلو ها برای تهیه این خورشت خوشمزه یزدی استفاده کنید.

همچنین ببینید 

از
2
دیدگاه