طرز تهیه اشکنه گوجه فرنگی خوشمزه و متفاوت به روش اصلی

اشکنه گوجه فرنگی

یکی از پر طرفدارترین از انواع اشکنه های می باشد که به خاطر تهیه آسان آن بسیار محبوب است. اشکنه در تاریخ ایران بسیار قدمت دارد و ابتدا در خراسان سپس در شهرهای دیگر طبخ شد البته در منطقه های مختلف ایران اشکنه ها دستورهای متفاوتی دارند. اشکنه را با نان و سبزی میل می کنند اما اشکنه با آبگوشت بسیار متفاوت است در اشکنه گوشت وجود ندارد و حبوبات کمی به کار رفته است. برای تهیه این اشکنه باید از گوجه فرنگی های رسیده و کمی ترش مزه استفاده کنید گوجه فرنگی های نارس یا آنهای که کال هستند برای تهیه این اشکنه گوجه فرنگی خوب نمی شوند. البته اشکنه گوجه فرنگی برای مقوی شدن بدن در روزهای سرد زمستان و پاییز نیست بسیار مناسب است. امروز در پارسی دی تهیه اشکنه گوجه فرنگی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

گوجه فرنگی۲ عدد
سیب زمینی۲ عدد
تخم مرغ۲ عدد
پیاز۱ عدد
لپه۴ ق غذا خوری
شنبلیله خشک۱ ق غذا خوری
آرد۱ ق غذا خوری
رب گوجه فرنگی۱ ق غذا خوری
تره خشک و پیازچه خشک۱/۲ ق غذا خوری
نمک و فلفل سیاه و زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه اشکنه گوجه فرنگی

1مرحله اول : آماده سازی

ابتدا لپه را از یک ساعت قبل بگذارید تا خیس بخورد و داخل قابلمه ریخته و اجازه دهید نیم پز شود و بوی بد آن از بین برود سپس آبکش کنید و کنار بگذارید. گوجه فرنگی ها را نیز شسته و نگینی ریز یا رنده کنید. سیب زمینی را پوست بگیرید و داخل آب در حال جوش ریخته و بگذارید تا نیم پز شود.

2مرحله دوم : تفت دادن پیاز

پیاز را شسته و نگینی ریز خرد کنید و داخل قابلمه مورد نظر با کمی روغن و زردچوبه خوب تفت دهید تا طلایی سبک شود سپس گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید و زمانی که آب گوجه کشیده شده لپه و سیب زمینی و آرد را نیز اضافه کنید و هم بزنید.

3مرحله سوم : پخت اشکنه گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی را به مخلوطمون اضافه کنید کمی نمک و فلفل سیاه بزنید و چند لیوان آب روی اشکنه ریخته و در قابلمه را بگذارید تا به جوش بیاد پس از جوش آمدن حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا مواد اشکنه خوب پخته شوند.

4مرحله چهارم : افزودن سبزی

وقتی اشکنه گوجه فرنگی پخت در نیم ساعت پایانی شنبلیله خشک و تره و پیازچه را به آن اضافه کرده و هم بزنید و اجازه دهید سبزی نیز پخته شود.

5مرحله آخر

در آخر کار تخم مرغ را داخل اشکنه شکسته و هم بزنید و اجازه دهید تا تخم مرغ پخته شود و خودش را بگیرد. اشکنه گوجه فرنگی ما حاضر است آن را با نان سنگک تازه میل کنید.

فوت و فن های دستور پخت اشکنه گوجه فرنگی

  1. اشکنه گوجه فرنگی نباید شل و آبکی باشد و کمی باید غلظت داشته باشد.
  2. می توانید لپه و سیب زمینی را نیم پز نکنید.
  3. اضافه کردن رب برای خوش رنگ شدن اشکنه است می توانید حذف کنید.
  4. اگر دوست داشتید اشکنه گوجه فرنگی تندی داشته باشید می توانید در انتهای پخت فلفل قرمز اضافه کنید.
  5. اضافه کردن تخم مرغ اختیاری می باشد.
  6. از گوجه فرنگی های تپل و گوشتی استفاده کنید.
  7. به دلخواه می توانید چند عدد آلو خورشتی به اشکنه گوجه فرنگی  اضافه کنید.

همچنین ببینید 

از
9
دیدگاه