طرز تهیه پیده مرغ ساده و خوشمزه اصل ترکیه مرحله به مرحله

طرز تهیه پیده مرغ

 

یکی از انواع پیده ها می باشد که یک نوع غذای ترکی می باشد که بیشتر با گوشت چرخ کرده تهیه می شود ولی با مرغ نیز می توانید این پیده را تهیه کنید. پیده از یک خمیر تهیه شده است و بعد از مواد میانی پر شده و داخل فر پخته می شود افزوده پنیر به پیده اختیاری می باشد. برای تهیه خمیر پیده از خمیر مایه استفاده می شود می توانید خمیر مایه فوری استفاده کنید که نیازی به عمل آوردن نداشته باشد و یا می توانید ابتدا آن را عمل بیاورید سپس استفاده کنید. پیده برای شام و نهار و مهمانی گزینه بسیار خوبی است. امروز در پارسی دی پیده مرغ اصل ترکیه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم برای تهیه خمیر

آرد۳۷۵ گرم
مخمر فوری۱ ق چای خوری
نمک۱ ق چای خوری
آب۲۵۰ الی ۳۰۰  میلی لیتر
روغن زیتون۱ ق غذا خوری

مواد لازم برای مواد میانی

سینه مرغ۳۰۰ گرم
پیاز۱ عدد
فلفل دلمه۱ عدد
سیر۳ حبه
نمک، فلفل سیاه، پول بیبر، آویشن و پاپریکابه مقدار لازم

طرز تهیه پیده مرغ اصل ترکیه در فر

مرحله اول: مخلوط کردن مواد خمیر

ابتدا باید خمیر را آماده کنید برای خمیر داخل یک کاسه از آرد و نمک و خمیرمایه فوری را ریخته و هم بزنید اگر خمیر مایه شما فوری نیست ابتدا با مقداری آب ولرم عمل بیاورید سپس به مواد اضافه کنید حالا روغن را نیز اضافه کنید و کم کم شروع به اضافه کردن آب کنید تا جایی که خمیر جمع شود.

مرحله دوم: استراحت خمیر

در ادامه خمیر را روی یک سطح آردپاشی شده قرار دهید و آن را خوب ورز دهید تا نرم و لطیف شود می توانید برای ورز دادن از استند میکسر استفاده کنید سپس خمیر را به شکل توپ دربیاورید و داخل کاسه استراحت دهید تا حجیم و پف کند.

مرحله سوم: تهیه مواد میانی

تا وقتی خمیر در حال استراحت است باید مواد میانی را تهیه کنید برای تهیه مواد میانی مرغ را به صورت نگینی ریز خرد کنید و پیاز را نگینی ریز خرد کنید و به همراه کمی روغن تفت دهید تا سبک شود و بعد سیر رنده شده را اضافه کنید و تفت داده و در ادامه سینه مرغ را به همراه ادویه ها اضافه کنید و تفت دهید تا مرغ پخته و نرم شود در ادامه فلفل دلمه را نیز اضافه کنید و تفت دهید سپس از روی حرارت بردارید تا خنک شود.

مرحله چهارم: تهیه پیده مرغ

در ادامه پف خمیر را بگیرید و از خمیر چانه گرفته و هر چانه را به صورت بیضی باز کنید و داخل سینی فر چرب شده قرار دهید و مقداری از مواد مرغی داخل پیده قرار دهید و روی آن به دلخواه پنیر بریزید و دو طرف خمیر را روی مواد بیاورید و خمیر را مانند قایق تهیه کنید حالا کناره های خمیر را زرده رومال کنید و برای ۲۰ دقیقه استراحت دهید تا مجدد حجم بگیرد.

مرحله پنجم: پخت پیده مرغ

در ادامه سینی فر را در فر از قبل گرم شده به مدت ۲۰ دقیقه در دمای ۲۰۰ درجه فر گازی قرار دهید تا پیده پخته و طلایی شود سپس از سینی خارج کرده و با سس دلخواه سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه پیده مرغ

  1. اگر از فر برقی و یا توستر استفاده می کنید دما را ۲۰ درجه کمتر تنظیم کنید.
  2. اگر فر شما کانوکشن ندارد در انتها گریل را روشن کنید.
  3. بهتر است یک کاسه آب داخل فر قرار دهید تا نان پیده خشک نشود.
  4. به دلخواه به مواد پیده قارچ یا انواع سبزیجات را اضافه کنید.

همچنین ببینید  

از
3
دیدگاه