طرز تهیه گولاچ ترکیه ای اصل خیلی شیک و مجلسی و مقوی گام به گام

طرز تهیه گولاچ ترکیه

 

یکی از دسر های بسیار خوشمزه ترکی می باشد که این دسر اغلب در ترکیه برای ماه رمضان تهیه می شود و خیلی مقوی و خوشمزه است برای تهیه این دسر باید از برگه گولاچ تهیه می شود که شما می توانید در لوازم قنادی یا شیرینی فروشی ها این برگه را تهیه و این دسر ترکیه ای خوشمزه را تهیه کنید. این دسر خوشمزه در دوران عثمانی پخته می شده و یکی از شیرینی های درباری بوده که کم کم مصرف عمومی پیدا کرده است و در واقع گولاچ دو کلمه است گول به معنی گل رز می باشد زیرا در این شیرینی از گلاب استفاده شده است و ابتدا به این دسر گول آش گفته می شده و بعد ها به گولاچ در آمده است. خمیر نازک گولاچ از آب نشاسته درست می شود و پخت آن مهارت خاصی دارد و شما می توانید این خمیر را به راحتی از لوازم قنادی ها تهیه کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیهت گولاچ ترکیه ای را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

مواد لازم

ورق گولاچ۳۰ ورق
گردو ریز۱ کاسه
شیر۶ لیوان
شکر۱ لیوان
وانیل شکر۱ ق چای خوری یا وانیل ایرانی نوک ق چای خوری
پسته و توت فرنگی یا میوه دلخواهبرای تزیین

طرز تهیه گولاچ ترکی

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا باید شیر و شکر را داخل قابلمه بریزید و با همزن دستی هم بزنید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید و هم بزنید تا شکر حل شود و نیازی نیست مواد بجوشد و فقط در حدی باشد که شکر داخل مواد حل شود، سپس از روی حرارت بردارید، نکته مهم در این مرحله این می باشد که نیاز است نه خیلی داغ و نه خیلی ولرم باشد (ولرم رو به داغ باشد).

مرحله دوم: افزودن ورقه گولاچ

در ادامه باید یک ظرف پیرکس را انتخاب کنید به شکل مربع یا مستطیل و بعد ابتدا شیر را کف ظرف را بریزید و از ورقه های گولاچ به اندازه ظرف برش بزنید و به صورت چند لایه روی هم قرار دهید و کمی گردو خرد شده یا می توانید به دلخواه کمی مربا نیز بریزید.

مرحله سوم: تهیه دسر گولاچ

در ادامه باید یک لایه دیگر ورقه گولاچ قرار دهید و روی آن کمی شیر بریزید و مجدد از گردو اضافه کنید و همین طور ادامه دهید تا لایه آحر که باید فقط ورقه قرار دهید و برای نیم ساعت داخل یخچال قرار دهید و بعد از خارج کردن از یخچال با میوه دلخواه تزیین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت گولاچ خوشمزه و ساده و مقوی

  1. می توانید این دسر را از شب قبل تهیه کنید و در یخچال قرار دهید.
  2. می توانید بین لایه ها از گردو یا پسته استفاده کنید.
  3. کسانی که دسر شیرین دوست دارید می توانید مقدار شکر را بیشتر بریزید.
  4. کسانی که این دسر را با شیر بیشتری دوست دارند می توانید مقدار شیر را بیشتر کنید.

همچنین ببینید 

از
3
دیدگاه