طرز تهیه کباب زردک یا مشتی خوشمزه اصفهانی با سرکه و شیره

طرز تهیه کباب زردک

 

کباب مشتی یکی از انواع کیاب های سنتی ایرانی می باشد که اصالت این غذا برای اصفهان می باشد و این کباب طرز تهیه راحتی دارد و می توانید بنا به ذائقه خود کباب را ملس یا ترش کنید. کباب مشتی همان طور که از نامش پیداست یعنی کبابی که در مشت جا می شود و به اندازه یک مشت است ولی به صورت شامی و کتلت هم می شود آن را تهیه کرد. همان طور که گفته شد این کباب بسیار خوشمزه و از زردک یا همان هویج زرد تهیه می شود این هویج در ایران رشد می کند و خواص دارویی زیادی دارد. امروز در پارسی دی کباب زردک با سرکه و شیره را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

زردک۳ عدد
گوشت چرخ کرده۲۵۰ گرم
پیاز۱ عدد
آرد نخودچیبه مقدار لازم
سرکه و شیرهبه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زردچوبهبه مقدار لازم

طرز تهیه کباب مشتی با زردک

مرحله اول: آماده سازی

ابتدا زردک ها را خوب بشورید و پوست بگیرید سپس رنده ریز بزنید و کنار بگذارید. پیاز را نیز پوست گرفته و رنده ریز بزنید آب پیاز را کاملا بگیرید تا کباب را در هنگام پخت شل نکند.

مرحله دوم: مخلوط کردن مواد

گوشت چرخ کرده را به همره زردک و پیاز و ادویه ها و نمک اضافه کنید و هم بزنید سپس به تدریج کمی آرد نخودچی اضافه کنید تا مایه کباب منسجم شود سپس مواد را خوب ورز دهید.

مرحله سوم: سرخ کردن کباب زردک

داخل تابه مقداری روغن ریخته تا داغ شود سپس از مواد کباب به اندازه یک گردو بردارید و در مشت خود به آن فرم دهید سپس داخل روغن داغ سرخ کنید.

مرحله چهارم: تهیه کباب مشتی

وقتی همه کباب ها سرخ شدند آنها را در یک طرف تابه قرار دهید سرکه و شیره انگور را با هم مخلوط کنید می توانید از مقدار مساوی این ترکیب استفاده کنید و یا بنا به ذائقه خود ترش تر یا ملس تهیه کنید سپس سرکه و شیره را داخل تابه کباب ها ریخته و کمی آب جوش بریزید و اجازه دهید با حرارت ملایم به مدت نیم ساعت کباب پخته و آبش تمام شود سپس به همراه نان و یا برنج یا این غذا را می توانید سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کباب زردک

  1. در انتهای برای طعم و مزه بهتر کمی زعفران دم کرده غلیظ اضافه کنید.
  2. از هر نوع شیره می توانید برای تهیه این کباب استفاده کنید.
  3. اگر دوست داریم طعم کباب شیرین باشد ۵ ق شیره و ۳ ق سرکه بریزید و اگر ترش باشد برعکس.
  4. سرکه فقط باید از سرکه قرمز استفاده شود.
  5. اگر هویج زردک در اختیار نداشتید می توانید از هویج معمولی استفاده کنید.

همچنین ببینید  

طرز تهیه کباب زردک یا مشتی خوشمزه اصفهانی با سرکه و شیره
5 (100%) 3 votes