طرز تهیه نان سوخاری شیرین رژیمی در منزل به شکل صنعتی

طرز تهیه نان سوخاری

یکی از نان های بسیار ترد است که مناسب وعده عصرانه و صبحانه می باشد. نان سوخاری در سراسر دنیا و ایران تهیه می شود و بخصوص مازندارن که همراه با چای در صبحانه میل می کنند و رسپی های متفاوتی دارد شما باید ابتدا نان را تهیه سپس آن را سوخاری کنید این نان برای افرادی که در رژیم غذایی هستند و ورزشکاران نیز بسیار مناسب است زیرا کالری بسیار کمی دارد. شما می توانید نان تست را نیز در منزل با کمک توستر یا فر سوخاری کنید. امروز در پارسی دی طرز تهیه نان سوخاری شیرین رژیمی به شکل صنعتی را به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

آرد۲ پیمانه
تخم مرغ۱ عدد
کره۱ ق غذاخوری
شیر ولرم۳/۴ پیمانه
مخمر۱ و ۱/۲ ق چای خوری
شکر۳ ق غذاخوری
نمک۱/۸ ق چای خوری
روغن مایع۴ ق غذاخوری
بیکینگ پودر۱ ق چای خوری
وانیل۱/۲ ق چای خوری
زرده تخم مرغ۱ عدد
زعفران دم کرده۱ ق چای خوری
وانیل۱/۴ ق چای خوری
شکر۱ ق چای خوری
روغن مایع۱ ق چای خوری

طرز تهیه نان سوخاری

1مرحله اول: عمل آوری خمیر مایه

ابتدا شیر را گرم کنید در حدی که زمانی که انگشت را داخل شیر کنید گرما را احساس کند ولی دست را نسوزاند سپس داخل یک لیوان یا کاسه ریخته و خمیر مایه را به همراه ۱ ق غذا خوری شکر مخلوط کنید و در ظرف به مدت ۱۰ دقیقه بگذارید تا خمیر مایه عمل و کف کند.

2مرحله دوم: تهیه خمیر

داخل یک کاسه بزرگ ۲ پیمانه آرد را به همراه بیکینگ پودر و نمک مخلوط و سه بار الک کنید سپس به آن مابقی شکر را نیز اضافه کنید داخل یک ظرف دیگر تخم مرغ و وانیل و روغن مایع را با  هم مخلوط و با چنگال بزنید سپس وسط آرد بریزید و با قاشق چوبی به خوبی هم بزنید.

3مرحله سوم: ورز دادن خمیر

در ادامه خمیر مایه عمل آمده را اضافه کنید و مواد را خوب هم بزنید تا مانند خمیر جمع شود اگر نیاز بود و خیلی خمیر چسبنده بود کمی آرد اضافه کنید سپس خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه خوب ورز دهید سپس کره نرم شده را به مواد اضافه کنید و مجدد ۵ دقیقه دیگر ورز دهید سپس خمیر را داخل یک کاسه قرار دهید و به مدت ۱ ساعت بگذارید تا خمیر عمل بیاد و حجمش دو برابر شود.

4مرحله چهارم: تهیه خمیر

تمام مواد رومال را داخل یک کاسه ریخته و باهم مخلوط کنید. بعد از دو برابر شدن حجم خمیر پف آن را با مشت بگیرید سپس خمیر رو چونه کنید و داخل سینی فر بذارید ( اگر قالب لوف دارید می توانید خمیر را داخل قالب قرار دهید ) در ادامه روی خمیر را رومال کنید و به دلخواه کنجد بپاشید و مجدد روی خمیر را بپوشانیدو برای ۴۵-۳۵ دقیقه استراحت بدید تا مجدد حجم بگیرد.

5مرحله پنجم: پخت نان سوخاری

بعد از استراحت نهایی خمیر رو داخل فر که از قبل روی دمای ۱۸۰ درجه گرم شده قرار بدید به مدت ۲۰-۳۰ دقیقه اجازه دهید تا نان ها پخته شوند سپس بعد از پخت حتما نان سوخاری را روی توری قرار دهید تا خنک شود ولی زیر نان اصلا نباید عرق کند و خیس شود سپس روی نان را اصلا نپوشانید و ۶ ساعت صبر کنید تا نان خنک شود بعد از گذشت ۶ ساعت نان را برش های ۱ سانتی بزنید و مجدد روی سینی فر قرار دهید و فر را روی کمتری درجه بگذارید ۲۰ دقیقه زمان دهید و در انتها روی فر را برای چند دقیقه روشن کنید تا نان ترد و سوخاری شوند در حین پخت چندین بار نان را زیر و رو کنید.

فوت و فن های دستور پخت نان سوخاری

  1. نیازی به قرار دادن کاسه آب در فر نیست.
  2. می توانید با کمک توستر نیز این نان را سوخاری کنید.
  3. دما را در مرحاه خشک کردن حتما رو کمترین حالت قرار دهید زیرا نان زود تغییر رنگ و تیره می شوند.
  4. با توجه به نوع و جنس های مختلف آرد اگر نیاز بود کمی بیشتر آرد بزنید.

همچنین ببینید  

از
1
دیدگاه