طرز تهیه نان بربری خانگی خوشمزه و پف دار به روش نانوایی در خانه

طرز تهیه نان بربری

یکی از انواع نان های بسیار محبوب و پر مصرف ایرانی است که بیشتر برای صبحانه و عصرانه مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که نام نان بربری از ایل بربر گرفته شده است که زمانی در مرز ایران و اقغانستان زندگی می کردند. طرز تهیه نان بربری در منزل بسیار هیجان انگیز و زمانی که عطر و بو نان تمام خانه را در می گیرد شما می توانید نان بربری را برای صبحانه یا عصرانه و ایام ماه مبارک رمضان تهیه کنید. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۲ نفر نان بربری تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقداری کمتر یا بیشتری نان بربری تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی نان بربری با پورتال پارسی دی همراه باشید.

مواد لازم

آرد۵ پیمانه
آب ولرم۱ پیمانه و ۱/۴ پیمانه
شیر ولرم۵ ق غذا خوری
کره۱ ق غذاخوری
شکر۱ قاشق غذاخوری
نمک۱ ق غذا خوری سرخالی
خمیر مایه۱ قاشق غذا خوری
 کنجد و سبوس گندمبه اندازه کافی

طرز تهیه نان بربری

1مرحله اول: عمل آوری خمیر مایه

ابتدا ۱/۴ پیمانه آب ولرم را داخل یک لیوان ریخته و به آن شکر و خمیر و مایه را اضافه کنید و هم بزنید و روی ظرف را بپوشانید  و برای ۱۰ دقیقه بگذارید تا خمیرمایه عمل بیاد و کف کند دقت کند دمای آب باید ولرم و خمیر مایه تازه باشد.

2مرحله دوم: تهیه خمیر

برای تهیه نان بربری خانگی ابتدا آرد را در کاسه ای بزرگ می ریزیم و نمک را بریزید و هم بزنید در ادامه خمیر مایه عمل آمده و شیر را اضافه کنید و شروع کنید به تدریج به افزودن آب ولرم بسته به نوع آرد ممکن است کمتر یا بیشتر آب مصرف شود.

3مرحله سوم: استراحت خمیر

شروع به ورز دادن کنید تا خمیر به دست نچسبد و زودتر خمیر آماده شود اگر کمی به دست می چسبید نگران نباشید با اضافه کردن کره آخر کار از بین می رود.خمیر را به مدت ۵ دقیقه ورز می دهیم و کره را به خمیر می افزاییم و مجددا ۵ دقیقه ورز می دهیم و به مدت ۱ ساعت به خمیر استراحت می دهیم تا حجمش دو برابر شود و پف کند.

4مرحله چهارم: چانه گرفتن

و بعد از گذشت این زمان پف روی خمیر را بگیرید و شروع می کنیم به چونه گیری از خمیر چانه های یک اندازه گرفته و روی تخته ای آردپاشی شده به صورت بیضی یا گرد خمیر را باز کنید و به داخل سینی فر منتقل کنید سپس  به مدت ۱۵ دقیقه به نان ها  استراحت می دهیم و فر را روشن می کنیم .

5مرحله پنجم: تهیه رومال

برای تهیه رومال نان بربری آرد را داخل یک قابلمه کوچک می ریزیم و کمی تفت می دهیم سپس حدود ۵ قاشق غذاخوری آب روی آن می ریزیم و با هم مخلوط می کنیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا زودتر به جوش بیاید و پیاپی هم می زنیم تا به غلظت فرنی برسد و از روی حرارت بر می داریم.

6مرحله ششم: پخت نان بربری

در ادامه رومال را با  قلمو داخل مواد رومال می زنیم و روی چونه خمیر می کشیم  و کنجد روی خمیر می پاشیم و سینی فر را بیرون می آوریم و کف آن کاغذ روغنی قرار می دهیم و سبوس گندم را روی کاغذ روغنی می پاشیم و خمیر را روی سبوس گندم ها قرار می دهیم و سینی را در طبقه وسط فر قرار می دهیم تا با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پخته شود بعد از پخت سریع از فر خارج کنید و داخل یک دستمال تمیز داخل نایلون قرار دهید تا نان سریع نرم شود. نوش جان

مواد لازم برای تهیه رومال بربری

آرد۱ ق مربا خوری
آب۵ ق غذا خوری

فوت و فن های دستور پخت نان بربری

  1. اگر آرد مخصوص نداشتید از آرد قنادی استفاده کنید.
  2. افزودن سبوس گندم اختیاری می باشد و می توانید از نان بربری فروش ها تهیه کنید.
  3. برای اینکه نان نرمی داشته باشید یک کاسه آب داخل فر قرار دهید.
  4. مقدار آب با توجه به آردهای مختلف متغیر است پس به یکباره آب را نریزید.
  5. برای فرهای برقی و توستر و یا سولاردم دما را ۲۰ درجه کمتر تنظیم کنید.
  6. اگر فر شما کانوکشن ندارد در انتها روی فر را روشن کنید تا سطح نان طلایی شود.
  7. برای هم زدن خمیر از قاشق چوبی استفاده کنید.
  8. به دلخواه می توانید از کمی بهبود دهنده نیز استفاده کنید.

همچنین ببینید

از
135
دیدگاه