طرز تهیه آب دوغ خیار خوشمزه و مجلسی مخصوص تبریز با خامه

طرز تهیه آب دوغ خیار , دستور آب دوغ خیار مجلسی ساده با ماست , xvc jidi Hf n y odhv

 

پکی از غذاهای سنتی و قدیمی ایرانی است که به عنوان یک غذای فصلی بسیار محبوب محسوب می شود. آب دوغ خیار به دلیل اینکه به صورت خنک سرو می شود بیشتر در فصل تابستان تهیه و  سرو می شود در همه شهرها رسپی های متفاوتی برای تهیه آب دوغ خیار وجود دارد و این غذای خوشمزه برای رفع عطش در تابستان بسیار موثر است دقت کنید آب دوغ خیار فقط یک غذای ساده نیست بلکه یک غذای مقوی و خوشمزه می باشد. با مقدار موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر آب دوغ خیار تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری آب دوغ خیار تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید. با آموزش آشپزی آب دوغ خیار با پرتال پارسی دی همراه باشید.

 

مواد لازم

دوغ۱ لیتر
خیار۲ عدد
خامه۵۰ گرم
گردو۱۰۰ گرم
کشمش۱۰۰ گرم
نمکبه اندازه کافی
سبزی خوردن۳۰۰ گرم
ماست چکیده۳۰۰ گرم
نان لواشبه مقدار لازم

طرز تهیه آب دوغ خیار 

مرحله اول: آماده سازی سبزی و خیار

برای تهیه آبدوغ خیار ابتدا سبزی خوردن را پاک می کنیم و می شوییم و آبکش می کنیم و روی تخته آشپزخانه سبزی ها را خرد می کنیم و در کاسه ای بزرگ می ریزیم و بعد خیارها را می شوییم و برش های عمودی و افقی روی آن ایجاد می کنیم و خرد می کنیم تا مانند سالاد شیرازی به صورت مربع های کوچک خیارها شوند و داخل کاسه می ریزیم.

مرحله دوم: افزودن دوغ

در کاسه ای بزرگ ماست را می ریزیم و بعد خامه را می افزاییم و خوب هم می زنیم تا یکدست شوند و بعد دوغ را اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم اگر غلیظ بود مقداری آب به آن اضافه می کنیم و طعم آب دوغ را می چشیم و اگر نیاز بود کمی نمک به آن می افزاییم و سبزی و خیار خرد شده را به آب دوغ اضافه می کنیم و مواد را مخلوط می کنیم

مرحله سوم: افزودن کشمش

و مقداری نان لواش را با دست به تکه های کوچک تبدیل می کنیم و داخل مواد می ریزیم و مخلوط می کنیم و گردو را با چاقو خرد می کنیم یا در آسیاب می ریزیم و پودرش را می ریزیم و کشمش را نیز می افزاییم.

مرحله چهارم: تهیه آب دوغ خیار

و مواد را زیر و رو می کنیم و آب دوغ خیار آماده شده را در یخچال می گذاریم تا خنک شود و (اگر می خواهید سریع مصرف کنید چند تکه یخ در آب دوغ خیار بریزید) بعد روی آن را با کشمش و گردو تزئین می کنیم.نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه آب دوغ خیار

  1. افزودن خامه اختیاری می باشد و برای غلیظت بیشتر اضافه شده است و قابل حذف است.
  2. به دلخواه کمی پودر یا برگ گل محمدی نیز اضافه کنید.
  3. از نان خشک برای تهیه آب دوغ خیار استفاده کنید.
  4. بهتر است از ماست یا دوغ کمی ترش استفاده کنید.
  5. اگر طعم و مزه سیر را دوست دارید با پوره ۲ حبه به آب دوغ خیار طعم فوق العاده ای به آن دهید
  6. در بعضی رسپی کمی ترپچه یا سیب گلاب نیز به مواد آب دوغ خیار اضافه می کنند.
  7. در دستوری آب دوغ خیار اصیل پوست خیار گرفته نمی شود.
  8. اضافه کردن کمی پیازچه خرد شده باعث خوشمزه تر شدن آب دوغ خیار می شود.
  9. می توانید از سبزیجات خشک نیز استفاده کنید.
از
49
دیدگاه