طرز تهیه کوفته تبریزی با مرغ چرخ کرده مجلسی و خوشمزه و آسان

کوفته مرغ تبریزی

بسیار خوشمزه است که تنها تفاوت آن با کوفته تبریزی در سینه مرغ و گوشت چرخ کرده می باشد. کوفته مرغ تبریزی رقیب بسیار جدی برای کوفته با گوشت چرخ کرده است. کوفته مرغ تبریزی برای کسانی که طعم گوشت را دوست ندارند بسیار مناسب است و نسبتا مقرون به صرفه می باشد. تمام مواد استفاده شده در این کوفته با کوفته تبریزی یکی هستند و خیلی سریع تر و راحت تر تهیه می شود. کوفته مرغ تبریزی را می توانید با نان تازه و سیب زمینی سرخ کرده یا همراه با برنج کته نیز سرو کنید. امروز در پارسی دی کوفته مرغ تبریزی بسیار خوشمزه به شما آموزش خواهیم داد با ما همراه باشید.

مواد لازم

سینه مرغ۵۰۰ گرم
پیاز درشت۱ عدد
برنج۱/۲ پیمانه
تخم مرغ۱ عدد
لپه۱/۲ پیمانه
زرشک و گردو برای وسط کوفتهبه مقدار لازم
پیاز داغبه مقدار لازم
آلوبه مقدار لازم
سبزی کوفته۲ ق غذا خوری
عصاره مرغ۱ عدد
زعفران دم کردهبه مقدار لازم
رب گوجه فرنگی۲ ق غذا خوری
نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و پودر پیازبه مقدار لازم

طرز تهیه کوفته مرغ تبریزی

1مرحله اول : آماده سازی مواد کوفته

ابتدا لپه را از چند ساعت قبل خیس کنید و با آب بگذارید تا پخته و نرم شود و در حین پختن کف روی لپه ها را بگیرید سپس بعد از پختن لپه را نیم کوب می کنیم یا آسیاب کنید تا کمی پودر شود. برنج را نیز ۱ ساعت خیس کنید و با مقداری آب بگذارید تا پخته و نرم شود.

2مرحله دوم : آماده سازی مرغ

سینه مرغ را خوب پاک کرده و استخوان ها را جدا کنید سپس با کمک چرخ گوشت یا غذاساز خوب له کنید. پیاز را پوست بگیرید و آبش را گرفته و با سینه مرغ ترکیب کنید تا بوی زهم مرغ را بگیرد.

3مرحله سوم : استراحت مواد کوفته مرغ

سینه مرغ را به لپه آسیاب شده و برنج اضافه کنید و با دست شروع به ورز دادن کنید سپس ادویه ها را افزوده و خوب ورز بدید این مرحله بسیار مهم است زیرا باید مواد حالت منسجم و چسبناکی داشته باشند حالا تخم مرغ و زعفران و سبزی کوفته را اضافه می کنیم و خوب که ورز خورد برای ۱ ساعت تا نیم ساعت داخل یخچال قرار می دهیم تا خودش را گرفته و منسجم تر شود.

4مرحله چهارم : تهیه کوفته مرغ تبریزی

وقتی مواد استراحت کرد از مواد به اندازه دلخواه بردارید و کف دست پهن کنید کمی زرشک و ۱ عدد آلو و گردو را در مرکز کوفته گذاشته و کناره ها را بالا بیارید و خوب گرد کنید به همین ترتیب همه مواد را حاضر کنید.

5مرحله پنجم : پخت کوفته مرغ

داخل تابه عمیق مقداری روغن ریخته تا داغ شود سپس پیاز داغ را همراه با رب گوجه فرنگی اضافه کنید و هم بزنید تا رب خوش رنگ شود سپس کمی زردچوبه به آن اضافه کنید و ۱ عدد استاک مرغ را داخل آبجوش حل کنید و داخل تابه ریخته و اجازه دهید تا به جوش بیاد و قل بزند سپس کوفته های آماده شده را در سس قرار داده و درب قابلمه را نیمه باز می گذاریم و اجازه می دهیم تا کوفته مرغ پخته شود در حین پخت با قاشق سس را روی کوفته ها بریزید پس از پخت آن را در ظرف سرو قرار داده و با زرشک و گردو تزئین کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کوفته مرغ تبریزی

  1. کوفته باید تا نصفه داخل سس باشد و نیاز نیست کاملا در آن فرو برود.
  2. ورز دادن کوفته باعث می شود کوفته در حین پخت وا نرود.
  3. مواد میانی کوفته کاملا سلیقه ای بوده و می توانید هر چیزی را به دلخواه کم یا زیاد کنید.
  4. سبزی خشک برای کوفته طعم و عطر بیشتری دارد.

همچنین ببینید 

از
19
دیدگاه